Na sjednici Štaba za vanredne situacije u Novom Gradu večeras su na snagu stavljene vanredne mjere zaštite od poplava.
Vodostaj rijeke Une u Novom Gradu u 21.00 čas iznosio je 511 centimetara što premašuje kotu redovnih mjera od poplava.
Vodostaj rijeke Sane na mjernom mjestu pumpna stanica grad u ovoj opštini je bio u stagnaciji između 20.00 i 21.00 čas, a zatim je do 22.00 časa porastao za dva centimetra i iznosi 544 centimetra.
Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je da je voda ušla u dvadesetak stambenih i pomoćnih objekata i presjekla više putnih komunikacija, a problema ima i na magistralnom putu Novi Grad-Prijedor u Dragotinji.
“Situacija je nestabilna i dežurne službe će biti na terenu tokom noći ali će aktivnosti biti komplikovane zbog slabe preglednosti”, rekao je Drljača.
Prema njegovim riječima, u ovoj opštini je pod vodom velika površina.
Od popodnevnih časova vreće sa pijeskom su postavljene na kritične tačke na obalama rijeka Une i Sane.
U Novom Gradu ni sutra neće raditi osnovne i srednje škole i vrtić “Pčelica Maja”.
Sljedeća sjednica Štaba za vanredne situacije biće održana sutra u 8.00 časova.
Redovne mjere zaštite od poplava su na snazi pri vodostaju rijeke Sane od 320 centimetara na mjernom mjestu pumpna stanica Novi Grad.
Kad je u pitanju vodostaj rijeke Une, redovne mjere zaštite od poplava na snazi su kod vodostaja 450 centimetara, vanredne na 510, a stanje elementarne nepogode kad vodostaj dostigne nivo 540 centimetara.
Vodostaj rijeke Une u Kostajnici u 22.00 časa iznosio je 452 centimetra što je za dva centimetra više nego sat vremena ranije i neprekidno raste.
Portparol opštine Aleksandar Pašić rekao je Srni da Una u ovim trenucima plavi desetak porodičnih kuća u Ulici Ranka Šipke.
On je naveo da se domaćinstva u ovom dijelu grada brane zečijim nasipima, a aktivirane su i četiri pumpe koje ispumpavaju vodu iz poplavljenih objekata.
“Prema informacijama koje imamo, u Novom Gradu Una sada dostiže kritičnu tačku, a vrhunac vodostaja očekujemo pred zoru”, rekao je Pašić.
On je dodao da je magistralni put prema Kozarskoj Dubici i dalje otvoren, ali se saobraćaj zbog izlivanja Une odvija otežano, dok su ostali putni pravci na području opštine prohodni.
Štab Civilne zaštite, koji je u stalnom zasjedanju, odlučio je da sutra neće biti nastave u osnovnoj i srednjoj školi, a neće raditi ni vrtić “Kestenko”.
U opštini Kostajnica vanredne mjere odbrane od poplava proglašene su jutros u 6.00 časova, a vodostaj Une u nedjelju u 20.00 časova iznosio je 143 centimetra.
Probijen nasip u Gomjenici
Mještani ulice Ive Andrića u Gomjenici kod Prijedora javljaju da je voda stigla do kućnih pragova. Podigli su stvari i ističu da Sana stalno raste i prilazi njihovim domovima.
Oni koji žive u prizemlju smjestili su se kod komšija na spratovima kuća i očekuju najgore.
Mještani Gomjenice su ogorčeni jer ponovo doživljavaju isto što su i u maju 2014.Tvrde da je nasip u Gomjenici probijen.
– Mještani pričaju da je nasip u Gomjenici probijen kako bi se voda ovdje razlila i da ne ode u centar grada Prijedora. To se isto desilo i 2014. Godine. Ovaj dio Gomjenice nije decenijama plavio. Sada je voda za nekih 30-ak centimetara niža u odnosu na 2014. ali baš brzo raste Sana i bojimo se da će šteta biti ogromna. Još prije ppla sata voda je ušla u unutrašnjost par kuća – kažu nam mještani.
Dok su neki ostali u Gomjenici i pokušavaju da spasu stvari, stoku i imovinu koju su prije pet godina obnavljali zbog poplava, pojedini su otišli kod rodbine i prijatelja u naselja koja su dalje od Sane. Tvrde da je ovo naselje žrtvovano kako bi se spasao centar grada.
Inače, kiša opet pada u Prijedoru, a mještani ne vjeruju da će tokom noći opadati vodostaj.
Mještani Tukova su takođe zabrinuti, a kažu da se Sana sve više izlijeva u naselje i da plavi ulice i njive.
– Ako je u Gomjenici nasip probijen doći ce veća količina vode i do naših kuća. Podigli smo stvari, a najveća su nam briga stari ljudi koji sami žive u prizemnim kućama – poručuju mještani Tukova.
Dodaju da je Ljubijska ulica pod vodom te da policija stoji na pojedinim saobraćajnicama i vraća vozače.
Klizišta kod Banjaluke i Čelinca
Na lokalnom putu Bornzani Majdan – Kmećani, kod Banjaluke, pojavilo se klizište.
Klizište je onemogućilo saobraćaj na ovom putnom pravcu.
Iako se situacija u Čelincu smiruje, stanje još nije stabilizovano, javlja reporter RTRS.
Kaže da je u mjestu Marjanovići na magistralnom putu Banjaluka-Čelinac uklonjen odron, koji se večeras dogodio, te da se saobraćaj odvija normalno.
Ipak, upozorenja postoje da se ovaj magistralni put izbjegava u narednim danima, jer postoji mogućnost novih klizišta.
I dalje je poplavljeno oko 100 domaćinstava.
U ovoj opštini ostaje na snazi vanredna situacija, tako da sutra neće biti nastave u osnovnim i srednjim školama, a neće raditi ni vrtići.
Vrbas se vraća u korito
U nekoliko banjalučkih naselja od sinoć nema mira. Najviše razloga za strah su imali mještani Lazareva, jer se Vrbas u tom naselju u toku noći izlio na put. Drama je kratko trajala, voda se ubrzo povukla.
Cijeli dan su, ipak, obilazili obalu. Srećom, pričaju, stanje nije ni blizu kao prije pet godina.
“Vrbas se većim dijelom vratio u korito, a sinoć je negdje, ja sam bio tu čitavu noć, bukvalno skroz je prilazio od krivine i bio mu je maksimum kod ovog stuba, negdje već oko 4, pola 5, spustio se ponovo, povukao se nazad u korito do ove krivine, tako da su građani bili dosta i ohrabreni i bilo im je drago”, kaže Davor Brdić, iz Lazareva.
Tamo kuda je Vrbas prošao, ostao je mulj, a malo ko se usuđuje da priđe blizu vode. Ekipe civilne zaštite dan provode na terenu. Nivo Vrbasa, kažu, opada, a iz minuta u minut prate situaciju. Na vezi su, neprestano, i sa ostalim ustanovama i institucijama.
“U redu je, jutros smo imali telefonsku vezu sa Hidroelektranom Bočac, koji imaju dotok negdje 382 kubika, a puštaju 240, tako da sam nivo Vrbasa pokazuje da je to ok. Nadamo se da će ovo, malo jenjava i kiša. Ovaj dio puta je sinoć bio poplavljen, ali povlači se voda, pa se nadamo da će ovo izaći na dobro”, rekao je Bojan Majkić, iz Ronilačkog kluba BUK.
Kritično je bilo i u laktaškim mjesnim zajednicama. U Trnu je rječica Bukovica poplavila tri objekta, a strahuje se i od vode iz vještačkog jezera, koja se izlila na jednom dijelu. Do kuća nije došla, ali mještani ne miruju.
“Noć proveli burno, burno, preburno. Ne znam šta da radimo, gdje da izlazimo, kuda. Odmah je kuća tu uz jezero, od jezera nema dvjesta metara. Očekujem bolje, ako nas iz oblaka sačuva”, kaže Smilja Dubočanin, iz Trna.
Tamo gdje se nisu izlile rijeke ili jezera, problem su napravile podzemne vode. Potopljene su njive i zasadi, ali, na sreću, voda nije ušla u objekte. Svi se nadaju što bržem prestanku padavina.
“Situacija se malo normalizuje. Kiša kao kiša mane više jenjava i ove oborinske vode koje su nam bile noćas ovdje se povlače, tako da se možemo nadati nekom boljem stanju. Sem toga, štete hvala Bogu, nema, nikakve, pošto voda nije ušla u kuću”, rekao je Tomislav Bajić, iz Šušnjara.
Bosna ispod zabrinjavajuće kote
Vodostaj rijeke Bosne u Doboju večeras iznosi 288 centimetara i ispod je visine kote redovne odbrane od poplava od 300 centimetara, rekao je Srni načelnik Odjeljenja civilne zaštite Miroslav Milošević.
Milošević je naveo da je ovaj vodostaj izmjeren u 21.00 čas, te da visina rijeke Bosne uzvodno stagnira, kao i vodostaj rijeke Usore.
Vodostaj Bosne jutros u 6.00 časova iznosio je 413 centimetara, a u 5.00 časova izmjerena je visina od 418 centimetara.
Visina kote redovne odbrane od poplava u Doboju iznosi 300 centimetara, a vanredne 450 centimetara.
Najviši vodostaj rijeke Bosne izmjeren je 15. maja 2014. godine i iznosio je 721 centimetar.
(Srna, RTRS, ATV, Srpskainfo)