Iz Javne ustanove “Vode Srpske” danas je saopšteno da u javnosti nema razloga za paniku zbog najavljenih padavina i povećanja vodostaja u Republici Srpskoj u narednim danima.
“Predviđanja su takva da količina padavina i stanje vodostaja neće biti ni blizu kao u maju 2014. godine”, ocjenjuju iz “Voda Srpske”.
U saopštenju je navedeno da su “Vode Srpske”, s obzirom na trenutnu hidrometeorološku situaciju i procjene Republičkog hidrometeorološkog zavoda, prema kojim se u narednim danima očekuju obilnije padavine i povećanje vodostaja, u stalnoj dnevnoj komunikaciji sa Zavodom, Civilnom zaštitom Republike Srpske i ostalim nadležnim institucijama radi razmjene informacija o stanju vodostaja.
Iz “Voda Srpske” poručuju da preduzimaju sve neophodne radnje iz svoje nadležnosti i da se vrši stalni nadzor vodostaja na svim vodotocima u Republici Srpskoj, kao i stanja objekata odbrane od poplava.
Pašalić: Ne očekujemo značajna izlivanja
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić rekao je da se narednih dana, iako je najavljeno pogoršanje vremena praćeno obilnim padavinama, neće ponoviti majske poplave iz 2014. godine, ali da postoji potencijalna opasnost u slivovima rijeka Une, Sane, Vrbasa i Bosne.
Pašalić je poručio da su sve službe u Srpskoj spremne za obilne padavine.
“Svjesni smo da će biti problema, mogu se očekivati klizišta i odroni, ali ne i značajna izlivanja velikih rijeka”, kaže Pašalić.
On je, nakon sastanka sa predstavnicima republičkih uprava, ustanova i zavoda u vezi sa najavljenim pogoršanjem vremena, rekao novinarima da će padavine biti obilne i u nekim područjima će iznositi i više od 200 litara po metru kvadratnom.
“Godišnja količina padavina po metru kvadratnom za Banjaluku iznosi 1.010 litara, a za Gradišku 950 litara, što najbolje ilustrije koliko nas intezivne padavine očekuju”, izjavio je Pašalić.
On je dodao da će sigurno biti i bujičnih vodotokova i poplava, posebno u urbanim područjima, navodeći da su lokalne uprave informisane kako treba da se ponašaju.
“Veće količine padavina očekuju se u sjeverozapnom dijelu Srpske, zbog čega se nismo mnogo bavili Semberijom. Od 2014. godine obezbijeđeno je 216 miliona KM za sanaciju i izgradnju nasipa i vodoprivrednih objekata i do sada je utrošeno oko sto miliona KM”, kaže Pašalić.
On je podsjetio da je obustavljena izgradnja drinskog nasipa zbog revolta lokalnog stanovništva i njihovog osporavanja da im se izuzme zemljište.
Direktor Republičke uprave Civilne zaštite Mile Međed rekao je da su preduzete sve preventivne mjere da bi nadležne institicije, ukoliko dođe do poplava, mogle efikasno odgovoriti.
On je pojasnio da je Uprava poslala odgovarajuće akte svim načelnicima, gradonačelnicima i rukovodiocima službi Civilne zaštite i upozorila na mogućnost poplava, te zatražila da se ponašaju u skladu sa važećim planom zaštite.
Međed kaže da su u stanje pripravnosti stavljeni i sve specijalizovane jedinice Uprave zaštite i spašavanja na vodi i pod vodom, pumpe visokog kapaciteta i određeni sportski klubovi i nevladine organizacije, koji su se do sada odazvali u odbrani od poplava.
“U odnosu na prije pet godina, kada smo imali majske poplave, primjetan je veliki napredak u opremljenosti za zaštitu”, naglasio je Međed.
Direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Tomislav Šajić rekao je da se povećana količina padavina sa jačim intenzitetom očekuju od 12. do 14. maja, posebno na sjeverozapadu Srpske, odnosno na području Prijedora i Novog Grada.
On je za nedjelju, 12. maj, najavio sastanak resornih ministara i predstavnika Republičkog hidrometeorološkog zavoda o ovoj temi.
(Srna)