Iako su se krajem prošle godine, nakon formiranja dvotrećinske većine okupljene oko SNSD-a u Narodnoj skupštini RS, mogla čuti predviđanja da će to smanjiti tenzije u republičkom parlamentu, kakve su preovladavale tokom četiri godine prethodnog saziva, to se ipak nije desilo.
Dok jedni za takvu situaciju prstom upiru u pravcu poslanika vlasti, uz obrazloženje da ne uvažavaju nikakve argumente i predstavljaju „samo broj ruku“ koji podižu po direktivi Vlade RS i stranačkih šefova, drugi problem vide u pojedinim opozicionarima koji se rijetko drže dnevnog reda, teže populističkoj politici i konstantnom izazivanju sukoba.
Doduše, u aktuelnom sazivu nismo imali radikalnije scene kao što su blokada sjednice, uvođenje policije u NSRS ili “evakuaciju” poslanika većine iz velike u malu salu, ali verbalni sukobi kakvih ne manjka od konstitutivne sjednice, koja je održana 19. novembra prošle godine, ne isključuju mogućnost da će do pomenutih scena doći i u ovom mandatu. Imajući u vidu da su naredni izbori tek u oktobru 2020, dodatno zaoštravanje krajem ove ili početkom sljedeće godine je i više nego izvjesno.
Nakon što je koalicija SNSD-DNS-SP-Ujedinjena Srpska odnijela pobjedu na prošlogodišnjim izborima, ionako lagodnu većinu “podebljala” su po tri poslanika SDS-a i NDP-a koja su im se pridružila i omogućila ubjedljivu, dvotrećinsku, većinu. Komentari koji se se krajem 2018. mogli često čuti uglavnom su se svodili na predviđanja kako će, nakon dugo godina, neminovno doći do “spuštanja lopte”.
Međutim, politička analitičarka Tanja Topić kaže za SrpskaCafe da, analizirajući situaciju pet i po mjeseci kasnije, nije stekla utisak kako je došlo do smirivanja tenzija u najvišem zakonodavnom tijelu Srpske i da se bilo šta drastično promijenilo od kada djeluje aktuelni saziv.
– Imamo dalji nastavak prepucavanja među poslanicima, između bloka koji je vladajući, bez obzira ko ga sada činio, i opozicije. Prelazak jednog dijela političara i političkih stranaka ka vladajućima nije umanjilo oštricu pojedinih opozicionih političara koji su vrlo glasni i koji zapravo zadaju „glavobolju“ parlamentarnoj većini, što dalje dovodi do njihovih odgovora, a potom i pomenute napete situacije kakva je bila i u mandatu od 2014. godine – ističe naša sagovornica.
Komunikolog i viši asistent na banjalučkom Fakultetu političkih nauka Borislav Vukojević u razgovoru za SrpskaCafe ističe da nema nikakve razlike u ovom, u odnosu, na prethodni saziv u NSRS.
– Osnovni razlog za takvu situaciju jeste to što je vladajuća koalicija i sa tijesnom većinom lagano provodila odluke i usvajanje zakona, ako izuzmemo slučaj prodaje RŽR Ljubija. Ovakva većina je dovela do toga da su žučne rasprave bez dodira sa temom učestale, jer će se zakoni svakako usvajati prema stranačkoj disciplini – objašnjava Vukojević.
Sa druge strane, novinar Saša Bižić navodi da u aktuelnom periodu “zaista djeluje da polarizacija u NSRS jeste manja nego u prethodnom sazivu”, ali i uočava razloge takve situacije.
– To ima više veze sa činjenicom da do prvih narednih izbora, lokalnih u jesen 2020. godine, još ima mnogo vremena, nego sa odnosom snaga unutar samog parlamenta Srpske. U prošlom sastavu NSRS jeste, na papiru, bilo prilično tijesno, ali, osim u pojedinim momentima, opozicija nije ostavljala utisak da namjerava da napravi nekakav preokret i pridobije par poslanika koji su joj nedostajali i skupi famozna 42 mandata – ističe naš sagovornik.
Sada je to, dodaje Bižić za naš portal, pogotovo nerealan cilj, ali, ističe, poenta i nije u statistici, već u intenzivnoj i upornoj kritičkoj retorici, koja ima predizbornu funkciju.
– A u tom fahu, mada ih sada ima znatno manje, opozicionari su čak za nijansu uočljiviji, pošto imaju bar tri persone koje privlače pažnju šire populacije, bila riječ o naklonosti ili animozitetu, a to su Nebojša Vukanović, Draško Stanivuković, pa i Jelena Trivić. U ranijim sazivima, obično je tadašnji Savez za promjene imao tek jednu osobu sa takvim predispozicijama, poput Dragana Čavića ili Milanka Mihajilice. Znači, vjerujem da će taj utisak u komotnosti većine slabiti kako se budu približavali lokalni izbori, bez obzira na to što se neće mijenjati u statističkom smislu, osim u slučaju nekih krupnih lomova unutar vladajuće koalicije, koji su u ovom momentu tek u sferi teorije – zaključio je Bižić.
Novinarka Brankica Spasenić kaže da nije sigurna da li se “ovo što gledamo u desetom sazivu NSRS” može nazvati “tenzijom”, ali dodaje da smirivanje sigurno nije.
– Evidentno je da su u skupštinske klupe ušli neki poslanici čiji se najveći dio dosadašnjih govora svodio na populizam. Umjesto konstruktivnih rasprava, satima gledamo i slušamo populističke izjave, replike, krive navode, povrede poslovnika… Primjera radi, u trenucima kada je na dnevnom redu prošle sjednice bio famozni Zakon o policiji, u plenarnoj sali se vodila rasprava ko je pojeo šunku u crijevu, kome (ni)je izdat račun u skupštinskom restoranu, ko je “pijani bokser” itd. Ovakav uvod u četvorogodišnji mandat ne obećava konstruktivan, produktivan i efikasan saziv – ističe Spasenićeva za SrpskaCafe.
Zamjenik šefa SNSD-ovog poslaničkog kluba u NSRS Srđan Mazalica kaže za naš portal da postoje razlike između sadašnjeg i prethodnog mandata, u kojem je, kako kaže, svakako bilo teže raditi.
– Većina jeste bila tijesna, što ne bi trebao biti problem za demokratsku atmosferu i kapacitet za donošenje kvalitetnih odluka, ali to je opozicija koristila da opstruiše rad parlamenta. U ovom mandatu imamo nekoliko pojedinaca koji svjesno zloupotrebljavaju Poslovnik, i mislim konkretno na udaljavanje od tema koje su na dnevnom redu i na zloupotrebljavanje prava na ukazivanje na povredu Poslovnika. Bio sam poslanik u periodu od 2006. do 2014. godine, i čini mi se da se tada opozicija više trudila da upućuje konstruktivne kritike i inicijative, i da je više poštivala Poslovnik. Bojim se da će, ako se ovako nastavi, skupštinska većina biti prinuđena da mijenja Poslovnik, pri čemu treba voditi računa da se ne izgubi na prostoru za konstruktivno djelovanje poslanika, a da se istovremeno stvore uslovi za normalan rad – ističe Mazalica.
Predsjednik PDP-ovog poslaničkog kluba u NSRS Perica Bundalo, kako kaže, ne vidi nikakvu posebnu opstrukciju niti napetost u aktuelnom sazivu republičkog parlamenta.
– Svako zastupa svoje političke ciljeve i radi u skladu sa svojim interesima. Ne vidim da je nešto posebno drugačije danas nego što je bilo u ranijim sazivima NSRS. Bilo je uvijek i ekcesnih situacija ali i situacija kada se svi slažu oko nekih važnih pitanja i dobrih zakonskih projekata. U ovom trenutku, osim specifičnog istupa dva ili tri narodna poslanika, nema ništa što bih posebno izdvojio. To je uobičajna parlamentarna praksa, čak mislim da u našoj Narodnoj skupštini atmosfera mnogo korektnija nego u većini parlamenata u zemljama u okruženju – zaključio je Bundalo za SrpskaCafe.
(Ognjen Tešić / SrpskaCafe)