Švajcarska kompanija „Batagon“ uplatila je 43 miliona KM za potraživanja u Fabrici glinice “Birač” u stečaju, koja je kupila od Republike Srpske, potvrdio je danas za portal Capital.ba premijer RS Radovan Višković.
“Novac još nije legao na račun, ali je Vlada RS dobila izvode iz švajcarskih banaka da je uplaćen”, rekao je Višković.
On je istakao da sada problem predstavlja najnovije rješenje Osnovnog suda u Zvorniku kojim je Fabrika glinice “Birač” obavezana da “Pavgordu” plati više od 122 miliona KM, a da se izvršenje ovog potraživanja sprovodi preuzimanjem “Alumine”.
“Naši pravni timovi već razmatraju novonastale okolnosti. Uložićemo žalbu, ali ona ne odlaže izvršenje, tako da se sada nalazimo u jednoj pravnoj zavrzlami. U svakom slučaju, Vlada će učiniti sve da zaštiti privredni kapacitet i radnike ‘Alumine’. Nećemo dozvoliti narušavanje proizvodnje”, naglasio je Višković.
Predstavnici institucija i javnih preduzeća RS potpisali su 22. marta sa “Batagonom” ugovore o prodaji ukupno 43 miliona KM potraživanja od Fabrike glinice „Birač“ u stečaju, a švajcarskoj kompaniji dat je rok od mjesec dana da uplati Srpskoj taj iznos.
“Batagon” je po nominalnoj cijeni kupio sva potraživanja koja u FG “Birač” imaju Ministarstvo finansija, Poreska uprava RS, Fond zdravstvenog osiguranja RS, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, te “Elektro-Bijeljina”, a koja ukupno iznose 43 miliona KM.
“Batagon” će preuzeti mjesto Republike Srpske u Skupštini i Odboru povjerilaca FG “Birač” i kao najveći povjerilac imati najviše glasova u upravljanju ne samo fabrikom, već i njenim kćerkama firmama, poput najvažnije i najprofitabilnije “Alumine” Zvornik.
“Batagon” se krajem prošle godine pojavio u Republici Srpskoj kada je kupio hotel “Bistrica” na Jahorini, a pored toga krajem februara ove godine je postao i vlasnik više od 22 odsto bijeljinske Pavlović International Banke.
“Prigovori ne odlažu izvršenje”
Fočanska firma „Pavgord“ će u toku dana ili sutra uputiti Osnovnom sudu u Zvorniku zahtjev za nastavak izvršnog postupka protiv „Alumine“, kćerke firme Fabrike glinice „Birač“, potvrdio je za portal Capital pravni zastupnik „Pavgorda“ Aleksandar Sajić.
Nastavak izvršnog postupka omogućen je nakon što je sud u Zvorniku krajem prošle sedmice donio rješenje kojim je Fabrika glinice “Birač” obavezana da “Pavgordu” plati više od 122 miliona KM, a izvršenje ovog potraživanja sprovodi se preuzimanjem “Alumine”.
„Ovo nije ništa novo. Takvo rješenje je doneseno i u martu prošle godine, ali su oni izjavili prigovore pa se čekala odluka suda koji je sada te prigovore odbio. U proteklom periodu je i vještak je utvrdio da naša potraživanja nisu 155 već 122 miliona KM, tako da smo mi smanjili zahtjev na taj iznos. Odluka sud je bila sasvim očekivana, tako da sam iznenađen ovakvom reakcijom predstavnika ’Alumine’“, rekao je Sajić.
On je istakao da FG „Birač“ sada ima mogućnost žalbe Okružnom sudu u Bijeljini, dok su treća lica koja su, takođe, ulagala prigovore upućena na parnicu.
„Međutim, to ne odlaže izvršenje. Samo se odlaže namirenje. To znači da se imovina FG „Birač“ može prodati, ali se novac ne može podijeliti povjeriocima dok se ne okončaju postupci. Mi ćemo već danas ili sutra tražiti nastavak izvršnog postupka, a sud će, pretpostavljam, preduzimati dalje korake. Konkretno u ovom postupku, dalji koraci su da se utvrdi vrijednost onoga što je predmet izvršenja, odnosno udjela koje FG „Birač“ ima u preduzećima „Alumina“ i „Mehanika“ i nakon toga sudija treba da zakaže ročište i da se ide na prodaju tih preuzeća“, pojasnio je Sajić.
Najnovije rješenje suda u Zvorniku, menadžment „Alumine“ ocijenio je kao nezakonito i pogubno po fabriku, a uputio je i niz zamjerki na rad sudije te pozvao institucije RS da reaguju.
“Ovakve pogubne odluke ne karakterišu ni neke od najnerazvijenijih zemalja svijeta, jer samo je zvornički sud u stanju da vodi izvrši postupak protiv stečajne mase, iako je svugde u svijetu, pa i kod nas ovo strogo zabranjeno, kao i izvršni postupak za fiktivna potraživanja i zaloge”, istaknuto je u saopštenju.
Ova odluka suda donesena u petak, 19. aprila, ističu iz “Alumine”, definitivno vodi zaustavljanju fabrike, gubitku 1.600 radnih mjesta, te kao takva odmah mora biti opozvana.
U protivnom, dodali su, radnici i menadžment “Alumine”će bez daljeg odlaganja preduzeti radikalne mjere radi zaštite fabrike i svoje egzistencije “jer nisu spremni da trpe bezakonje ovog privatnog suda”.
Litvanci na “Energoliniju” prebacili energanu “Birča”
Fočanska firma „Pavgord“ planira da kupi milionska potraživanja Banke Srpske u stečaju od „Energolinije“ u stečaju, saznaje portal Capital.
„Energolinija“ je privatna firma u vlasništvu Litvanaca koji su bili i vlasnici Fabrike glinice „Birač“ i njenih kćerki firmi, a „Banka Srpske“ od nje potražuje šest miliona KM po osnovu plasiranih kredita.
Na “Energoliniju” su Litvanci ranije prebacili energanu FG “Birač”, srce fabrike, u vrijednosti od skoro 50 miliona KM. „Alumina“ ne može funkcionisati bez energane, tako da bi „Pavgord“ njenim preuzimanjem kontrolisao i cijeli tehnološki proces u “Alumini”.
„Obavještavamo vas da je „Pavgord“ zainteresovan za otkup vaših potraživanja po osnovu kredita odobrenih preduzeću „Energolinija“ Zvornik. Kako bi sačinili kvalitetnu ponudu za otkup potraživanja, molimo vas da nam dostavite kopiju kreditnog dosijea i popis ličnih mjenica odgovornih radnika u društvu. U traženu dokumentaciju spada i izvod iz katastra RJ u Zvorniku o založnoj imovini i potvrda iz registra zaloga Ministarstva pravde RS“, navodi se u dopisu koji je u našem posjedu.
Stečajna upravnica Banke Srpske Mirjana Golić potvrdila je za Capital da su dobili ponudu „Pavgorda“ i dodala da će o tome odlučivati Odbor povjerilaca i Skupština povjerilaca.
„Mi imamo kredit i instrumente osiguranja. Firma je u stečaju, kao i mi, i naravno da smo zainteresovani da u cijelosti naplatimo naša potraživanja koja iznose šest miliona KM“, rekla je Golićeva i dodala da je taj kredit odobren iz linije Investiciono – razvojne banke (IRB) RS te da Banka Srpske po tom osnovu IRB-treba da plati još oko 3,4 miliona KM.
„Energolinija“ trenutno izdaje opremu „Alumini“, a pojedini povjerioci su nezadovoljni načinom na koji se vodi stečaj ističući da se u tom postupku pogoduje isključivo jednom povjeriocu, odnosno „Alumini“.
Banka Srpske je na posljednjoj Skupštini povjerilaca zaprijetila da će blokirati „Aluminu“ koja je bila jemac za milionski kredit odobren „Energoliniji“ u stečaju.
Predstavnik „Banke Srpske“ Zora Kremenović Bulatović tada je podvukla da banka ima mehanizme da svoje potraživanje naplati s obzirom na to da je „Alumina“ jemčila za kredit „Energolinije“. Istakla je i da ima mnogo zainteresovanih za otkup potraživanja „Banke Srpske“ od „Energolinije“.
S druge strane, predstavnik „Alumine“ Mile Matić je tada rekao da u ovom preduzeću ne postoji validna dokumentacija za to jemstvo te da je kredit plasiran prije otvaranja stečaja, za vrijeme dok je preduzećem upravljala Ukio grupacija.
Pored Banke Srpske, milionska potraživanja od „Energolinije“ ima i Investiciono razvojna banka RS (IRB) koja je pokrenula sudski spor jer je stečajni upravnik odbacio njena potraživanja kao neosnovana. Radi se o kreditu od 19,4 miliona KM koji je nenamjenski potrošen.
Podsjećamo, „Pavgord“ je ranije kupio i potraživanja litvanske Ukio banke od Fabrike glinice „Birač“ koja stečajni upravnik nije priznao, a koja fočanska firma sudskim putem pokušava da naplati od „Alumine“.
(capital.ba)