Na Jahorini je danas otvoren dvodnevni “Jahorina ekonomski forum” pod nazivom “Ekonomija novog doba – inovacije, digitalizacija i komunikacione tehnologije kao baza ekonomskog razvoja”.
Forum je otvorio izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske “Svot” Saša Grabovac, a uvodno obraćanje održaće predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović.
Grabovac je tom prilikom istakao da tema ovog foruma – “Ekonomija novog doba – inovacije, digitalizacija i komunikacione tehnologije kao baza ekonomskog razvoja” izabrana zbog njenog značaja za razvoj ekonomije.
On je istakao da je četvrta industrijska revolucija uveliko počela, a da domaće snage i zemlje regiona moraju odvojiti dodatnu energiju da bi uhvatili korak sa razvijenim zemljama.
Grabovac je istakao da se to odnosi na promjene načina poslovanja, obrazovanja, promjene u svim sferama života, a da razmišljanja donosioca odluka moraju ići u tom pravcu.
“Kreiranje društva baziranog na inovacijama i znanju predstavlja jedinu moguću opciju”, istakao je Grabovac, dodavši da raduje što nosioci vlasti u Republici Srpskoj prepoznaju značaj ove teme.
On je zahvalio predsjedniku Republike Srpske Željki Cvijanović na podršci ovom forumu, kao i predsjedavajućem Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku za kontituiranu podršku ovom važnom skupu.
Grabovac je učesnicima foruma poželio produktivan rad.
“Nadam se da ćemo donijeti zaključke koji će pomoći u rješavanju brojnih izazova koji nas očekuju u budućnosti”, istakao je Grabovac na otvaranju skupa.
Cilj skupa, koji organizuje Udruženje ekonomista Republike Srpske “Svot” u saradnji sa Savezom ekonomista Srbije, jeste da ukaže na značaj okretanja digitalnoj ekonomiji i razvoju informaciono-komunikacionih tehnologija, odnosno četvrtoj industrijskoj revoluciji.
Skupu prisustvuju i premijer Srpske Radovan Višković, predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara, mnogi ministri i drugi zvaničnici, predstavnici institucija, poslovne i akademske zajednice i brojnih renomiranih domaćih i stranih kompanija.
U radu Foruma prvog dana učestvovaće ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević.
Među učesnicima Foruma su i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić, pomoćnik ministra za poljoprivredu, prehrambenu industriju i ruralni razvoj Zoran Maletić i pomoćnik ministra za naučno-tehnološki razvoj Siniša Marčić.
Tokom skupa biće održan niz panel-diksusija, a jedna od njih planiranih za prvi dan od 13.45 do 15.00 časova biće i ona o temi “Aktuelni trendovi u energetskom sektoru” na kojoj će učestvovati Đokić, kao i vršilac dužnosti generalnog direktora “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović.
Centralna panel-diskusija o temi “Kako kreirati ambijent potreban za razvoj inovacionih kompanija” najavljena je za 16.30 časova, a očekuje se izlaganje i Rajčevića.
Od 17.45 uslijediće panel-diskusija posvećena obrazovnom sistemu u 21. vijeku na kojoj će se obratiti i pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj Siniša Marčić.
Takođe, u 17.45 časova počinje i panel-diskusija “Digitalizacija, poreske uprave – dokle smo stigli” na kojoj će Vidovićeva govoriti o efektima koje digitalizacija ima na javne prihode, kao i planovima resornog ministarstva i Vlade Srpske za dalju digitalizaciju u fiskalnoj oblasti.
Drugi dan Foruma počeće u 9.00 časova prezentacijom inovacija kompanije “Kolektor CCL Banjaluka” na kojoj će protokolarni govor održati ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević.
U 13.00 časova biće održana panel-diskusiji “Premijer sa privrednicima” na kojoj će predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković govoriti o prioritetima i ciljevima ekonomskog razvoja. Ovom panelu prisustvovaće, između ostalih, i Petričević.
Zvanično zatvaranje Foruma planirano je za sutra u 14.15 časova.
Sastanak na marginama
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić održale su danas na marginama “Jahorina ekonomskog foruma” sastanak na kome su razgovarale o aktuelnoj političkoj situaciji i budućim zajedničkim projektima Republike Srpske i Srbije.
Sastanku je prisustvovao i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Brnabićevu su ispred hotela “Termag” na Jahorini dočekali Cvijanovićeva, Višković i izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske “Svot” Saša Grabovac.
Cvijanovićeva: Izgraditi sistem podrške preduzetništvu
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je danas na otvaranju “Jahorina ekonomskog foruma” da je Srpska otvorena za sve vrste kvalitetnih inicijativa, izrazivši uvjerenje da će i ovaj forum dati odgovore na određene dileme i izazove.
“Ovaj forum odlična je prilika da se suočimo sa teškim pitanjima za budućnost Republike Srpske i cijelog regiona, da razmijenimo primjere dobre prakse i da jedni drugima pomognemo u procesu prilagođavanja”, istakla je Cvijanovićeva na otvaranju dvodnevnog foruma pod nazivom “Ekonomija novog doba – inovacije, digitalizacija i komunikacione tehnologije kao baza ekonomskog razvoja”.
Ona je ocijenila da je najbolji način za razvoj privrede i povećanje stope zaposlenosti proboj na inostrana tržišta, a osnovni preduslov za to je stvaranje inovativnih i kvalitetnih proizvoda.
“Moramo korigovati naš odnos prema razvoju i u tom smislu svi moramo da se prilagođavamo. Obrazovni sektor mora inovirati svoj pristup. Poslovni sektor mora pratiti trendove koji su često zahtijevaju korjenite promjene. Javna administracija i regulatorne agencije moraju blisko sarađivati sa različitim sektorima kako bi pravovremeno razumjeli promjene i pravile podsticajan institucionalni okvir za razvoj”, istakla je Cvijanovićeva.
Ukratko, napomenula je predsjednik Srpske, naš zajednički zadatak je da u narednom periodu mudro gradimo sistem podrške preduzetništvu kroz primjenu inovacija svjetskog kvaliteta koje će moći da se komercijalizuju u našoj privredi, ali i da se pojavi kao partner inostranoj privredi.
“Da bismo uhvatili priključak treba nam dovoljno školovanih stručnjaka u potpuno novim oblastima. Čak 65 odsto današnjih prvačića će za 20 godina raditi na poslovima koji danas uopšte ne postoje”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je zbog toga nužno napraviti veliki zaokret u oblasti obrazovanja kako bi mlade ljude pripremili za sticanje vještina koje će ih učiniti konkurentnim na tržištu.
Govoreći o četvrtoj industrijskoj revoluciji, Cvijanovićeva je navela da industrija 4.0 ima potencijal da poboljša kvalitet života i poveća ekonomski rast cijelog regiona.
“Tehnološke inovacije će povećati produktivnost i efikasnost cijelih sistema, smanjiti troškove usluga i trgovine, otvoriti nove oblasti privrede. Međutim, to će se desiti samo u zemljama koji na vrijeme shvate važnost transformacija. Svi ostali ostaće zarobljeni u starim navikama i rutinama, a time uskraćeni za konkurentnost, privredni rast i razvoj”, poručila je Cvijanovićeva.
Vidović: Digitalizacijom do kvalitetnijeg odnosa prema poreskim obaveznicima
Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je danas da će digitalizacijom Poreske uprave Republike biti postignut kvalitetniji odnos prema poreskim obveznicima, a napalata poreza biti veća.
“Digitalizacija poreskih uprava je jako važna za Ministarstvo finansija sa stanovišta naplate prihoda, ali i sa stanovišta odnosa poreskih uprava prema poreskim obveznicima”, istakla je Vidovićeva na panelu “Digitalizacija poreskog sistema – dokle smo stigli”, koji je održan u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”.
Ona je napomenula da će se digitalizacijom uštedjeti vrijeme poreskih obveznika, koji neće morati da dolaze do poreskih uprava i “donose papire”.
“Tako će i Poreska uprava imati velike materijalne i uštede u ljudskim resursima”, navela je Vidovićeva.
Pored prihoda koji će se naplatiti u većoj mjeri, istakla je ona, veoma je važno to što se digitalizacijom isključuju subjektivni faktor u poreskim upravama.
“To znači da više nisu referenti ti koji odlučuju kada će nekome nešto poslati i da li će to poslati, te da li će to uraditi na vrijeme. Pošto je sve automatizovano, svi poreski obveznici biće u ravnopravnom položaju, a isključuje se faktor subjektivnosti koji je jako problematičan u svim poreskim upravama”, naglasila je ministar finansija.
Ona je rekla da će digitalizacija omogućiti kvalitetniji odnos prema poreskim obvezbnicima, da će biti mnogo veći naplaćeni prihodi i mnogo veći prijavljeni prihod.
Direktor Poreske uprave Goran Maričić istakao je da je Poreska uprava sertifikaciono tijelo koje je dobilo odobrenje od nadležnog ministarstva da može da daje sertifikate za elektronske potpise, što je olakšalo komunikaciju, prije svega, davanjem mogućnosti u formalnopravnom smislu da se izvrši digitalizacija podnošenja elektronskih prijava.
“Mi smo do sada u okviru integrisanog informacionog sistema, čija je implemenacija u toku, dali mogućnost podnošenja osam elektronskih prijava, što je po broju poreskih prijava negdje oko pola. Mjesečna prijava poreza je najznačajnija i povećao se broj prijava koje se podnose u elektronskom obliku”, naveo je on.
Govoreći o uslugama koje Poreska uprava može pružiti poreskim obveznicima, Maričić je naveo da je to komunikacija u elektronskom obliku, te da je u toku implementacija “elektronskog sandučeta”.
“Stvoreni su formalnopravni uslovi da možemo ići u realizaciju ovog projekta u smislu validne dostave podataka. Kada se dostavi akt prvi ili drugi put, ako se ne dobije potvrda primaoca – treći put se smatra uredna dostava, što je `vjetar u leđa` daljem razvoju usluge elektronskog sandučeta”, pojasnio je direktor ove uprave.
Prema njegovim riječima, poreski obveznici će, bez dolaska u Poresku upravu, jednostavnom registracijom računa za porez na nepokretnosti moći da preuzmu račune sa svojim matičnim brojem i bar kodom, što je posebno značajno za obveznike koji ne žive na prostoru Republike Srpske.
“Interna digitalizacija postupaka u Poreskoj upravi doprinijeće tome da poreski obveznici mogu da dođu do određenih podataka i informacija podnošenjem zahtjeva ovoj upravi”, dodao je on.
Maričić je najavio da u toku ove godine Uprava planira da pusti u funkciju sve elektronske prijave, te da je u planu elektronska registracija poreskih i obveznika na doprinose puštanjem u rad centra za komunikacije sa poreskim obveznicima, kako bi bili informisani.
“Nastavićemo trend razvoja u skladu sa razvojem informacionih tehnologija”, poručio je direktor Poreske uprave.
Pomoćnik direktora Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ Svjetlana Perković navela je da su prednosti digitalizacije, osim uštede vremena i sredstava, mogućnost podnošenja prijave u bilo koje doba dana u toku 24 časa.
“Potpuno smo iz upotrebe izbacili papir, tako da smo doprinijeli i očuvanju životne sredine”, napomenula je ona.
Navodeći da UIO već četvrti mjesec u potpunosti prima elektronske prijave, Perkovićeva je dodala da svaki mjesec 46.000 poreskih obveznika predaje PDV prijave bez ikakavih tehničkih smetnji.
“Na e-portalu nudi se određeni set servisa, kao što je uvid u poresku karticu, primanja obavještenja u mejl boksove poreskih korisnika i davanje upozorenja kada se moraju predati poreske prijave”, pojasnila je ona.
Bivši direktor poreskih uprava Slovenije i Srbije Ivan Simič ocijenio je da se mora ići još dalje u digitalizaciji.
“LJudi se boje digitalizacije, ali morate biti hrabri i sve promijeniti, te uvesti elektronsko poslovanje”, rekao je Simič, koji je učesnicima panela objasnio na koji način je uvedena digitalizacija poreskog sistema u Sloveniji i koje su njene prednosti.
Rajčević: Naše društvo mora da uhvati priključak sa razvijenim svijetom
Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević istakao je da Srpska ima veliku šansu za razvoj u oblasti informaciono-komunikacione tehnologije, nauke i istraživanja i da treba da iskoristi prednosti koje ima, a da će Vlada to podržati.
“Na nama svima, kao društvu, je da damo sve od sebe da bi podstakli takve aktivnosti u Republici Srpskoj”, rekao je Rajčević na panel-diskusiji pod nazivom “Kako kreirati ambijent potreban za razvoj inovacionih kompanija” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”.
Prema njegovim riječima, ministarstvo na čijem je čelu biće na usluzi privredi i naučnoistraživačkoj zajednici i na neki način servis društvu u nastojanjima da se kreira povoljan poslovni ambijent za privlačenje domaćih i stranih investicija.
“Naše društvo mora da uhvati priključak sa razvijenim svijetom”, rekao je on.
Izvršni direktor za tehniku kompanije “M:tel” Miodrag Vojinović istakao je da su za “M:tel” veoma važne inovacije i unapređenje, zbog čega ova kompanija obrazuje svoj kadar.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući ulaganju u to obrazovanje, “M:tel” sada ima više od 300 inženjera.
“Neophodno je obezbijediti i infrastrukturu da bi unaprijedili inovacije”, rekao je on i napomenuo da digitalizacija kasni u odnosu na Srbiju.
Zamjenik generalnog direktora kompanije “Rakurs” iz Ruske Federacije Vladimir Lelin istakao je važnost tehnološkog razvoja, te naglasio da država mora da pruža podršku kompanijama koje se bave inovacijama i da ima mogućnost da inovacije učini profitabilnim.
Digitalni arhitekta kompanije “Majkrsoft” u Srbiji Marko Marjanović rekao je da bez kvantiteta nema kvaliteta, zbog čega treba osnovati bazu mladih ljudi kojima će se približiti tehnologija.
(Srna)