Samit zemalja centralne i istočne Evrope i Kine, inicijative 16+1, otvoren je jutros u Dubrovniku s rekordnim brojem učesnika i porukom kineskog premijera Li Kećijanga da je glavni cilj skupa saradnja.
“Svi mi imamo potrebu za rastom trgovine i da se naše ekonomije povežu”, rekao je kineski premijer na otvaranju poslovnog foruma.
On je rekao da je na putu “nova tehnološka revolucija i to je ono što definiše naše doba”. Li Kećijang je naveo da Peking želi i saradnju na području obrazovanja i jačanje uvoza, pogotovo poljoprivrednih proizvoda.
“Projekti poput Pelješkog mosta mogu biti inspiracija za buduću saradnju”, izjavio je kineski premijer.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da samit donosi velike mogućnosti za sve države okupljene u inicijativi.
“Ovaj samit donosi nove, velike mogućnosti za sve naše države i njihove ekonomije, otvara prilike za mala, srednja i velika preduzeća”, naveo je Plenković.
Uporedo s poslovnim forumom, otvoren je i politički samit. Previđeno je i potpisivanje ugovora o saradnji između zemalja članica Inicijative.
Inicijativa 16+1 osnovana je 2012. s ciljem jačanja kineske razmene sa zemljama srednje i istočne Evrope. Poslovni forum u dubrovačkom hotelu Riksos Libertas odvija se u prisustvu 14 premijera, brojnih ministara, ambasadora i velikih ekonomskih delegacija.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da samit donosi velike mogućnosti za sve države okupljene u inicijativi.
“Ovaj samit donosi nove, velike mogućnosti za sve naše države i njihove ekonomije, otvara prilike za mala, srednja i velika preduzeća”, naveo je Plenković.
U četvrtak je u Dubrovnik stigla i premijerka Srbije Ana Brnabić, kao i severnomakedonski premijer Zoran Zaev, crnogorski premijer Duško Marković, češki premijer Andrej Babiš, mađarski premijer Viktor Orban, predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić, estonski premijer Juri Ratas, bugarski premijer Bojko Borisov, premijerka Rumunije Vjorika Dančila, slovački premijer Peter Pelegrini, slovenački premijer Marjan Šarec i albanski premijer Edi Rama.
Zvizdić: Očekujemo 100.000 kineskih turista u BiH
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić boravi u Dubrovniku gdje učestvuje na 8. samitu šefova vlada NR Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope (16+1).
Predsjedavajući Zvizdić obratio se danas kolegama premijerima na plenarnoj sjednici Samita. Obraćanje predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH prenosimo u cijelosti:
Najprije želim da se zahvalim i čestitam domaćinima na vrlo uspješnoj organizaciji 8. samita Kina i 16 država srednje i istočne Evrope. Osmi samit predstavlja dokaz održivosti našeg partnerskog odnosa i siguran je put ka jačanju bilateralnih i privrednih odnosa.
Bosna i Hercegovina je zemlja koja u što skorijem periodu očekuje dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Evropski put je bio i dalje ostaje glavni vanjskopolitički cilj Bosne i Hercegovine te se nadamo da ćemo što prije dobiti pozitivno mišljenje Evropske komisije za dobijanje statusa kandidata.
Zadovoljstvo mi je biti svjedokom razvoja i jačanja naše zajedničke saradnje u okviru “16+1” te naglašavam posvećenost Bosne i Hercegovine nastavku aktivnog učešća u implementaciji do sad dogovorenih projekata.
Bosna i Hercegovina je veoma zainteresovana da nastavi sa daljim unapređenjem i jačanjem veza sa Narodnom Republikom Kinom i zemljama srednje i istočne Evrope u oblasti turizma, energetike, transporta, metalne i drvne industrije jer to su naši prioriteni sektori i nosioci našeg najvećeg potencijala za domaća i strana ulaganja.
Liberalizacija viznog režima sa NR Kinom je rezultirala značajnim porastom broja kineskih turista koji posjećuju Bosnu i Hercegovinu kao i regiju. Ove godine očekujemo da će BiH posjetiti oko 100.000 kineskih turista. To svakako predstavlja vidljiv rezultat naše saradnje i jačanja odnosa. To je istovremeno i dobra podloga za jačanje regionalne saradnje jer su prije nekoliko dana Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora promovirale zajednički projekat turističke ponude za sve turiste koji dolaze iz Kine za koji očekujemo da se proširi i na sve zemlje Zapadnog Balkana
Skori početak izgradnje termoelektrane kapaciteta 450MW Blok 7 u Tuzli predstavlja benefite saradnje koju smo ostvarili kroz mehanizme “16+1”. Ovaj projekat predstavlja najznačajniju investiciju u energetski sektor u Bosni i Hercegovini. Koristim ovu priliku da naglasim da će se nova termoelektrana graditi u potpunosti u skladu sa energetskim standardima koje propisuje Evropska unija te će novi termoblok rezultirati značajnim smanjenjem zagađenost zraka i očuvanjem okoliša a uz povećanje energetske efikasnosti za 30 posto. Još jednom koristim priliku da se zahvalim uvaženoj ekselenciji premijeru Keqiang na podršci koju je ukazao ovom, za Bosnu i Hercegovinu, izuzetno važnom energetskom projektu.
Kao i ranije, želim istaći veliki interes Bosne i Hercegovine za izvoz poljoprivrednih proizvoda u Kinu. Naše zemlje imaju potpisan Sporazum o poljoprivrednoj saradnji kao i Sporazum o trgovini i ekonomskoj saradnji između Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Kine.
Naš izvoz je u ovom trenutku dominantno usmjeren na zemlje Evropske unije, ali isto tako želimo da nastavimo saradnju između Bosne i Hercegovine i zemalja koje pripadaju CEFTA-i.
Pozdravljam usvajanje dokumenta Smjernica iz Dubrovnika u kojem smo usaglasili da do kraja 2019. godine godine Bosna i Hercegovina bude domaćin susreta ministara trasporta 16+1 a posebno mi je zadovoljstvo što će Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, biti domaćin 5. samita gradonačelnika glavnih gradova 16+1 čime čemo produbiti saradnju, komunikaciju i koordinaciju i na lokalnom nivou.
Zadovoljstvo mi je, da vas pozovem da posjetite Bosnu i Hercegovinu tokom održavanja ovih događaja.
Još jednom dozvolite da izrazim poštovanje i zahvalnost našem domaćinu, premijeru Plenkoviću i Vladi Republike Hrvatske, na izuzetnoj organizaciji ovogodišnjeg samita u prelijepom Dubrovniku.
Zahvaljujem na pažnji, istakao je Zvizdić u obraćanju.
Plenarnoj sjednici prisustvovao je i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
(N1)