Novinska agencija Republike Srpske – SRNA danas, na Blagovijesti, obilježava 27 godina od osnivanja.
U sjedištu Agencije u Bijeljini u 13.00 časova biće obavljen slavski obred i lomljenje slavskog kolača.
SRNA je osnovana 7. aprila 1992. godine na Palama, odlukom Narodne skupštine tadašnje Srpske Republike BiH, kao Srpska novinska agencija – SRNA, a odlukom Vlade Srpske 27. marta 2008. godine dobila je svoj sadašnji naziv – Novinska agencija Republike Srpske – SRNA.
SRNA je bila prvi medij srpskog dijela BiH i stvorena je u času kada su već počeli ratni sukobi, a glavni prijeratni mediji u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH bili pod ratnom i propagandnom kontrolom takozvane Republike BiH.
Novinska agencija Srpske od tada je prikupila, obradila i objavila više od dva i po miliona informacija – od vijesti, izvještaja, intervjua, analitičkih formi, audio i video izvještaja, te fotografija.
SRNA dnevno objavljuje od 250 do 300 informacija, a 2018. emitovala je rekordnu 105.291 vijest ili u prosjeku 288 dnevno, što je najviše u jednoj godini u istoriji Agencije.
Serijom tekstova koji su ovjekovječili svjedočenja o NATO agresiji u Republici Srpskoj i žrtvama bombardovanja osiromašenim uranijumom, urednici i novinari agencije SRNA prošle godine pokrenuli su inicijativu o uvođenju Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj.
Shodno inicijativi agencije SRNA, na prijedlog poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staše Košarca, Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova jednoglasno je usvojio i odredio 9. septembar kao dan obilježavanja.
SRNA ima 12 informativnih servisa kojima prati dešavanja u Republici Srpskoj, Federaciji BiH, Srbiji, Crnoj Gori i ostalim zemljama regiona i svijeta.
Posjeduje poseban servis koji se bavi autorskim tekstovima, kao i servis na engleskom jeziku.
Osim pisanog, SRNA ima i savremeno organizovan foto i audio servis, a od 2016. godine pokrenut je i video-servis. Ova tri servisa zaokružuju i dopunjuju novinarske forme Agencije, ali predstavljaju i specifičnu cjelinu koja i u tehničkom pogledu pruža kompletnu informaciju za korisnike različitih medijskih profila.
U okviru svojih servisa SRNA pruža korisnicima agencijsku verziju vijesti iz svih oblasti života – sažetu, brzu i preciznu, praćenu istorijatom događaja.
U komentarima, intervjuima i reportažama, držeći se agencijske forme, SRNA se takođe bavi svim sferama života, tretirajući ih iz autorskog ugla.
Agencija svoje informacije plasira na teritoriji Republike Srpske, BiH, Srbije i cijelog regiona, ali i u svijet, posredstvom ugovora i saradnje sa najvećim globalnim agencijskim mrežama.
Informacije agencije SRNA redovno koriste vodeći mediji u Republici Srpskoj, Federaciji BiH, Srbiji, regionu i svijetu, te diplomatska predstavništva, kao i institucije i organizacije iz svih sfera.
U skladu sa potrebama svog servisa i javnosti kojoj su informacije namijenjene, Agencija ima najjaču dopisničku mrežu u Republici Srpskoj, među kojima se posebno ističu dopisništva u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, kao i Federaciji BiH, te dopisnike u Srbiji i Crnoj Gori.
Članica je Asocijacije balkanskih agencija – ABNA.
Za sve ove godine kroz agenciju SRNA prošao je veliki broj novinara, prevodilaca i administrativnog kadra. U Agenciji je trenutno zaposleno 75 radnika, šest pripravnika, dok status honorarnog saradnika ima njih oko 30.
Svojom angažovanošću i predanim radom SRNA je postala medijski simbol Republike Srpske i za svoj rad dobila je značajna odlikovanja od institucija Srpske.
Od osnivanja 1992. godine, SRNA je bila svjedok burnih događaja i hroničar teških vremena. Tokom nepune tri decenije rada i razvoja, SRNA je uspjela da odgovori na visoke zahtjeve profesije i postala oslonac svim medijskim kućama na području Srpske, ali i van njenih granica.
Agencija je neodvojivo vezana za nastanak Republike Srpske i predstavlja jednu od njenih najstarijih i najznačajnijih institucija.
(Srna)