Broj firmi u Srpskoj, koje imaju samo po jednog radnika, porastao je za 240 u posljednjih pet godina, tako da ih je na kraju prošle godine bilo 2 113. Njihova višemilionska dobit najbolje pokazuje da odlično posluju uprkos tome što nemaju više od jednog zaposlenog.
Tako je na kraju 2018. godine prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) u Republici Srpskoj bilo 2 113 registrovanih preduzeća sa jednim zaposlenim, a njihova ukupna dobit iznosila je 56 miliona maraka.
– U 2017. godini u Srpskoj je bilo 2 276 preduzeća sa jednim zaposlenim, a njihov rezultat poslovanja iznosio je 50 miliona maraka – rekli su u APIF-u.
Trend osnivanja “tašna-mašna” preduzeća, koja se prepoznaju po tome što imaju samo jednog ili čak nijednog radnika, traje već godinama, a ekonomista Zoran Pavlović kaže da mnoge od ovih firmi zaista dobro funkcionišu sa malim brojem ljudi.
– Firme sa jednim zaposlenim mogu biti podijeljene u dvije velike grupe. One koje su osnovali ljudi sa znanjem, a koji nisu mogli ili željeli da rade za druge, pa su sami pokrenuli svoj biznis i firme koje su osnovane samo zbog velikog prometa novca, čijem je porijeklu teško ući u trag – istakao je Pavlović.
Firmi sa jednim zaposlenim najviše ima, kako kaže Pavlović, u IT sektoru, raznim savjetodavnim i konsultantskim poslovima, ali i u građevinsko-uslužnim đelatnostima.
– Ima ih i u trgovini, gdje su pojedinci pokrenuli svoje poslove ukoliko su imali svoj kapital. Kupuju robu, pa je najčešće sami distribuišu – kazao je Pavlović.
Prema njegovim riječima, veliki je broj onih koji su pokrenuli svoje poslove iz nužde, pa rade sami i kao direktor i kao radnik.
– Ali ako uzmemo u obzir firme sa jednim ili nijednim radnikom, koje ostvaruju ogroman profit i promet, a ima ih u RS, to je onda potpuno druga kategorija – zaključio je Pavlović.
(Glas Srpske)