Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da je zadovoljan radom ovog saziva Vlade Srpske u prvih 100 dana, jer je radila na sprovođenju sedam mjera koje su predviđene ekspozeom.
“Usvojili smo značajne sistemske zakone za privredu i naše građane. Usvojeni su Zakon o dječijoj zaštiti, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, Zakon o fiskalnim kasama, Akcioni plan zapošljavanja i ostali značajni dokumenti”, rekao je Višković novinarima u Banjaluci.
On je istakao da je jedan od ciljeva Vlade Republike Srpske i saniranje duga u zdravstvenom sistemu koji je viši od milijardu KM.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da u ovoj godini prvo treba sprovesti Akcioni plan rješavanja problema u zdravstvu Srpske koji predviđa kompletno saniranje zaostalih obaveza od 1,07 milijardi KM u naredne tri do četiri godine, da bi bilo moguće povećati plate u ovoj oblasti.
– Ukoliko bi se u ovom momentu išlo na povećanje plata zdravstvenim radnicima, kako to traži sindikat za 30 odsto, onda bismo morali odustati od vraćanja dugova u zdravstvu – rekao je Višković večeras za RTRS.
On se nada da će se Akcionim planom, koji je danas usvojila Vlada Srpske, pokušati da do kraja ove godine u sistem trezorskog poslovanja bude uvedeno najmanje 15 do 20 domova zdravlja od ukupno 60, ali je prije toga potrebno riješiti obaveze i dugove.
Višković je naglasio da Vlada Republike Srpske ne želi da teret dugova domova zdravlja prebaci na lokalne zajednice jer bi to opteretilo njihove budžete.
– Mi smo te domove zdravlja mogli prebaciti na trezor i prije Nove godine, ali su lokalne zajednice već usvojile budžete. Želimo da svu proceduru sprovedemo do kraja ove godine, da bi oni sa novim budžetom od Nove godine bili na trezoru i preneseni na upravljanje lokalnim zajednicama – pojasnio je Višković i podsjetio da su trezorsko poslovanje kao pilot-projekat uveli domovi zdravlja u Prnjavoru i Čelincu.
On je rekao da će o sanaciji zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj razgovarati i sa predstavnicima Svjetske banke tokom boravka u Vašingtonu između 10. i 15. aprila na godišnjoj konferenciji MMF-a i da vjeruje da će predstavnici te dvije međunarodne finansijske institucije podržati ovaj koncept Vlade Srpske.
Višković ističe da je ovim mjerama moguće oporaviti zdravstveni sistem u Republici Srpskoj. On je naglasio da Vlada Republike Srpske ulaže sredstva u sanaciju, proširivanje i izgradnju zdravstvenih ustanova i opremu u Srpskoj da građani ne bi morali da na zdravstvene preglede i dijagnostiku odlaze u Banjaluku, već da to čine u lokalnim zdravstvenim ustanovama.
“Batagon” mora poštovati 16 zaključaka
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da je Vlada Srpske mogla da proda svoja potraživanja u Fabrici glinice “Birač” u stečaju i bez bilo kakvih uslova, ali je to urađeno sa 16 zaključaka koje mora poštovati firma “Batagon”.
“Prvi zaključak kaže da u roku od 10 godina `Birač` ne može biti otuđen, da mora biti zadržan broj zaposlenih, uloženo više od 50 miliona evra, riješeno pitanje brane crvenog mulja, da sa dobavljačima budu zadržani postojeće ugovori. Ukoliko se `Batagon` ne bude ponašao u skladu sa ovim, ništa ne znače potpisani ugovori”, rekao je Višković novinarima.
On je naveo da ne zna ko stoji iza “Batagona”, ali da je Vlada Republike Srpske u decembru prošle godine razmatrala nekoliko ponuda, među kojima i ove firme.
“Prihvaćena je ponuda kao najpovoljnija i dat je rok do 31. decembra prošle godine da se dostave garancije i jedini koji je dostavio je bila ova firma. Na osnovu toga došlo je do sklapanja sporazuma koje su potpisale naše institucije koje imaju potraživanja u `Birču`”, dodao je Višković.
On je napomenuo da je sve trasperento rađeno i da su Srpska, te zaposleni u “Birču” zaštićeni zaključcima Vlade Republike Srpske.
Za izbjeglice 6,3 miliona KM
Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj sjednici ovogodišnji Program rješavanja problema raseljenih lica, povratnika i izbjeglica za šta će biti izdvojeno 6,3 miliona KM.
Programom je predviđena pomoć obnovi stambenih jedinica, infrastrukture, komunalnih i vjerskih objekata, obezbjeđenju svih vidova alternativnog smještaja, zdravstvenog osiguranja za porodice izbjeglica, raseljenih lica i povratnika, ako nisu osigurane po nekom drugom osnovu, navodi se u saopštenju Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Predviđeno je pružanje pomoći ekonomskoj podršci u procesu integracije, odnosno reintegracije, realizaciji zajedničkih projekata udruživanjem sredstava u Fond za povratak BiH i podršci mjerama migracione politike.
Sredstva se raspoređuju po jedinicama lokalne samouprave za interno raseljena lica, kao i za povratak u Srpsku i Federaciju BiH /FBiH/.
Osnovni cilj utvrđen Programom je omogućavanje ostvarivanja prava izbjeglica, raseljenih i povratnika iz Aneksa sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma, Revidirane Strategije za njegovo sprovođenje i prava utvrđena Zakonom o raseljenim licima, povratnicima i izbjeglicama u Republiku Srpsku.
(Srna)