Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je danas u Tbilisiju da će se Gruzija priključiti tom savezu uprkos protivljenju Rusije.
„Svih 29 saveznika je jasno navelo da Gruzija treba da postane članica NATO. Nastavićemo zajedno da radimo na pripremi prijema Gruzije u članstvo”, izjavio je Stoltenberg na konferenciji s gruzijskim premijerom Mamukom Bahtadzeom.
Prema njegovim rečima, NATO „neće prihvatiti da Rusija ili bilo koja druga sila odlučuje ko može biti član”, prenosi Beta.
Eventualni ulazak Gruzije u NATO Moskva smatra mešanjem zapada u njenu sferu uticaja.
Lideri NATO su na samitu u Bukureštu 2008. ocenili da Gruzija namerava da uđe u savez ali do danas nije pokrenut proces pristupanja.
Bahtadze je na konferenciji rekao da Rusija „nema pravo da ograničava izbor suverene zemlje s kim će praviti bezbednosne aranžmane”.
„Pristupanje NATO je izbor gruzijskog naroda i upisano je u naš ustav”, naveo je on.
Stoltenberg je došao u Tbilisi da bi prisustvovao zajedničkoj vojnoj vežbi Gruzije i NATO. Manevri počinju 18. marta i trajaće 12 dana.
Gruzija i Rusija su u avgustu 2008. vodile petodnevni rat, započet gruzijskim napadom na separatističku Južnu Osetiju.
Sukob je okončan mirovnim sporazumom a Moskva je 26. avgusta 2008. priznala nezavisnost Abhazije i Južne Osetije, gde i dalje ima jako vojno prisustvo. Gruzija to naziva okupacijom.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev je prošle godine izjavio da bi ulazak Gruzije u NATO „mogao izazvati užasan sukob”.
Vojna saradnja Moskve i Karakasa
Mediji su saopštili da su avioni An-124 i Il-62 sa ruskim vojnicima i 35 tona tereta stigli juče na aerodrom „Majketija“ u Karakasu, te da se radi o 99 vojnika na čelu sa načelnikom Glavne organizaciono-mobilne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije general-pukovnikom Vasilijem Tonkoškurovom.
Poseta grupe ruskih vojnika Venecueli nema nikakve veze sa pretnjama SAD i njihovih saveznika vojne intervencije u toj latinoameričkoj državi, saopštio je Sputnjiku diplomatski izvor u Karakasu.
„Te dve stvari (poseta ruskih vojnika i moguća američka vojna intervencija) uopšte nisu povezane. Radi se o razgovoru o ugovorima koji su bili zaključeni mnogo pre početka venecuelanske krize“, rekao je sagovornik agencije.
On je dodao da se poseta ruskih vojnika održava „u okviru nastavka vojne saradnje između dve države“. Izvor je odbio da dâ više detaljnih informacija o tome kakva konkretna pitanja stoje na dnevnom redu razgovora sa venecuelanske strane.
Vojno-diplomatski izvor je rekao da Rusija i Venecuela u poslednje vreme nisu zaključivale ugovor o isporukama protivvazdušnih raketnih sistema S-300.
Šef američke diplomatije Majk Pompeo upozorio je danas ruskog kolegu Sergeja Lavrova da SAD neće ostati „skrštenih ruku“ ako Rusija nastavi da „pojačava tenzije“ u Venecueli.
„Uporno uplitanje ruskog vojnog osoblja da podrži nezakoniti režim Nikolasa Madura u Venecueli preti podružavanju patnje naroda, koji u velikoj većini podržava privremenog predsednika Huana Gvaida“, rekao je Pompeo posle telefonskog razgovora s ruskim kolegom.
Američki ministar je pozvao Rusiju da obustavi svoje „nekonstruktivno ponašanje“ i da se pridruži drugim zemljama koje žele bolju budućnost narodu Venecuele.
Maduro, čija je vlast na meti američkih sankcija, ima podršku Rusije i Kine koje su i glavni kreditori Venecuele.
Gvaida je priznalo oko 50 zemalja za privremenog predsednika Venecuele kako se sam proglasio na jednom skupu 23. januara. Posle dva meseca, Venecuela je i dalje u velikoj političkoj i ekonomskoj krizi.
(Politika, Sputnjik, Beta)