Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević danas je otvorio 18. Međunarodni simpozijum “Infoteh-Jahorina”, čiji je organizator Elektrotehnički fakultet /ETF/ Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
On se založio za adekvatniju saradnju akademske i poslovne zajednice, te najavio da će za svaki pilot-projekat u sferi naučno-istraživačkog rada u Republici Srpskoj biti obezbijeđeno po 50 miliona KM.
Prema njegovim riječima, inovacije i naučnoistraživački rad zaslužuju još veću pažnju zbog čega će resorno ministarstvo pokrenuti projekat “Sinergija”, koji treba da čvršće poveže naučne istraživače i privrednike.
Rajčević je istakao da informaciono-komunikacione tehnologije moraju da budu prioritet, zbog čega je u Vladi Republike Srpske formirano novo ministarstvo, na čijem je on čelu.
Dekan ETF-a Zoran Ljuboje istakao je da je ova konferencija i dalje jedno od najznačajnijih okupljanja stručnjaka iz regiona koji se bave informacionim i komunikacionim tehnologijama i njihovom primjenom u raznim oblastima.
“Za ovogodišnju konferenciju prijavljeno je 177 radova, a na skupu će biti izloženo 148 radova, uz angažman 158 recenzenata. Zastupljena su 402 autora iz devet zemalja, a najviše ih je iz Srbije i BiH”, precizirao je LJuboje.
Prema njegovim riječima, odabrani radovi biće objavljeni u godišnjem zborniku radova ETF-a.
On je zahvalio pokrovitelju “Infoteh-Jahorina 2019” Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo i sponzoru kompaniji “Lanako” iz Banjaluke, kao i brojnim donatroima i prijateljima konferencije za podršku i pomoć u organizaciji.
Učesnike ove trodnevne konferencije pozdravili su i uspješan rad poželjeli prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Dejan Bokonjić i predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić.
Prorektor za nauku na Univerzitetu u Novom Sadu Stevan Stankovski održao je predavanje o temi “Kako unaprijediti naučnu produkciju na univerzitetima?”, a o temi “Pametni gradovi – koncept, izazovi i trendovi”, govorio je vanredni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu Dejan Drajić.
Projekat su prezentovali predstavnici Gradske razvojne agencije Istočno Sarajevo.
Simpozijum u hotelu “Bistrica” okuplja stručnjake, naučnike, inženjere, istraživače i studente koji se bave informacionim tehnologijama i njihovom primjenom u oblasti sistema upravljanja, komunikacionih, proizvodnih i elektronskih sistema, elektroenergetike i drugih oblasti elektrotehnike i računarstva.
Glavne tematske oblasti Simpozijuma su: Računarski sistemi i softver, Komunikacioni sistemi i tehnologije, Energetski sistemi, Proizvodni sistemi, Sistemi upravljanja, Elektronski sistemi.
Organizator skupa je Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu u saradnji sa elektrotehničkim fakultetima iz Banjaluke i Beograda, Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada, Elektronskim fakultetom iz Niša i tehničkim kosponzorstvom Instituta inženjera elektrotehnike i elektronike.
Prvi simpozijum “Infoteh-Jahorina” održan je na Jahorini 2001. godine, kada je šest kompanija predstavilo svoje proizvodne i razvojne programe iz oblasti telekomunikacija, energetske elektronike, elektroenergetike, automatizacije i upravljanja procesima. Tada su predstavljena 53 rada.
“Infoteh-Jahorina” privlači znatan broj učesnika, uglavnom sa zapadnog Balkana, održava dobar kvalitet i broj prijavljenih i prezentovanih radova.
Simpozijum danas predstavlja jedan od vodećih skupova u regionu posvećenih oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija i njihovoj primjeni u različitim oblastima.
(Srna)