Sindikalne organizacije u 12 šumskih gazdinstava u Republici Srpskoj dale su punu podršku mjerama uprave preduzeća, na čelu sa v.d. direktorom JP “Šume Republike Srpske” Zoranom Stojčićem u prevazilaženju nagomilanih problema u tom preduzeću.
Sindikalci ističu da su potrebni radikalni potezi i da su najave o racionalizaciji broja zaposlenih i uvođenju reda u poslovanju uprave i organizacionih jedinica “Šuma RS” na terenu dobar znak da se ide u pozitivnom pravcu.
“Ima gazdinstava u kojima su se poslodavci ili direktori ponašali nedomaćniski u radu. Mislim da je Uprava zauzela čvršći stav da će biti sankcija prema takvim direktorima. Što se tiče sindikata, mi to pratimo i ukazivali smo na te propuste i ranije”, kaže Dušan Marković, predsjednik Jedinstvene udružene sindikalne organizacije JP “Šume RS”.
Istovremeno, u Javnom preduzeću “Šume Republike Srpske” saznajemo da je već počela analiza svih aspekata rada tog preduzeća, ali i da se preduzimaju konkretne mjere, kako bi se poslovanje poboljšalo.
Zoran Stojčić, v.d. direktora JP “Šume RS” tvrdi da preduzeće dobro posluje, ali priznaje da može i bolje.
“Nedavni sastanak sa premijerom Viškovićem je bio u smjeru prevazilaženja aktuelnih problema u poslovanju, odnosno poboljšanja likvidnosti preduzeća. Tako da smo zauzeli jedan stav. Mislimo da neće biti problema u narednom periodu”, napominje Stojčić.
U Upravi JP “Šume RS” tvrde da su u kontaktu i sa sindikalcima na terenu, ali i sa strateškim i svim ostalim firmama, koje posluju s tim preduzećem i da nastoje da drvoprerađivačima u Srpskoj obezbjede stabilno snabdijevanje sirovinom.
Istovremeno, sindikalci u šumskim gazdinstvima u Republici Srpskoj smatraju da je već sada jasno da je dolaskom Zorana Stojčića na čelo JP “Šume RS” počeo proces konsolidovanja firme i da Vlada RS taj proces ne smije na bilo koji način usporiti ili ometati.
Dodaju da preduzeće, prvi put u zadnjih 20 godina, ima rukovodstvo koje je spremno da se uhvati u koštac sa problemima i da stanje u “Šumama RS” konsoliduje.
Slično razmišljaju i u najvećim drvoprerađivačkim firmama u Republici Srpskoj, uz konstataciju da su, konačno, u mogućnosti da sa ljudima u Upravi “Šuma RS” otvoreno i konkretno razgovaraju o unapređenju poslovanja.
Napominju kako im je interes da se u oblasti šumarstva zavede red, dodajući da se sva proizvedena drvna masa treba preraditi u Srpskoj, a da izvoz u Federaciju BiH i inostranstvo treba zaustaviti.