Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani “razbesneo” je Hrvate i Slovence.
On je toko, ceremonije obeležavanja Dana sećanja u italijanskoj Bazovici Istru i Dalmaciju nazvao italijanskom.
“Živeo Trst, živela italijanska Istra, živela italijanska Dalmacija”, rekao je Tajani u govoru povodom Dana sećanja na žrtve eguzodusa iz Istre, Rijeke i dalmacije, prenosi zagrebački Index.
On je na svom Fejsbuku objavio i video sa ceremonije u kome je rekao da danas odaje počast palim žrtvama mržnje prema Italijanima, koje su počinili “oni koji su na uniformi imali crvenu zvezdu” i dodao da će u Evropskom parlamentu podsetiti na “tragediju vezanu za Trst”.
On je rekao i da Trst simbolizuje nacionalni identitet Italijana, kao i da u tom gradu puno patili iako su bili prisiljeni da napuste područje u kome su živeli.
“Na kraju su, zahvaljujući istini i pravdi, pobedili i zato danas slavimo uspomenu na te strašne godine i nadamo se da se ovo više nikada neće dogoditi. Uspeli smo da izbegnemo da se zauvek ugasi svetlo nad događajima u Trstu”, rekao je Tajani.
Takođe, on je podsetio da se ne sme dopustiti da se u Venecueli u kojoj živi puno Italijana ponovi “komunistička diktatura kao Titova”.
Index navodi da je ideja o italijanskoj Istri i Dalmaciji bila jedno od glavnih načela italijanskog fašizma nastalog 20-ih godina prošlog veka. Index podseća da se tajnim Londonskim ugovorom iz 1915. godine Italija obavezala da će ratovati na strani Antante, ali je zauzvrat tražila veliki deo istočnojadranske obale koja je u to vreme bila deo Austro-ugarske Monarhije, a nakon rata, novembra 1918. godine, italijanska vojska okupira je veliki deo Dalmacije.
Dve godine kasnije potpisan je Rapalski ugovor između tadašnje Kraljevine SHS i Italije, po kome su Italiji pripali Trst, Gorica, Gradiška i deo Kranjske, Istra, Zadar, ostrva Cres i Lošinj, Lastovo i Palagruža.
Nakon Drugog svetskog rata Dalmaciju i Istru oslobađaju partizani.
Tajani: Žao mi je ako sam krivo protumačen
Na početku plenarne sjednice europskog parlamenta predsjednik Antonio Tajani izrazio je žaljenje ako su krivo shvaćene njegove izjave o talijanskoj Istri i Dalmaciji koje su izazvale oštre i brojne reakcije hrvatskih političara i javnosti.
“Svojim prisustvom htio sam podsjetiti na tisuće žrtava Talijana, ali i Hrvata i Slovenaca. U svom sam govoru htio istaknuti put mira i pomirenja između Talijana, Hrvata i Slovenaca, govorio sam o talijanskoj Istri i Dalmaciji, ali to nipošto ne znači prisvajanje teritorija, govorili smo o Talijanima, njihovim unucima i sinovima koji su bili prisutni na toj ceremoniji.
Utvrđujući povijesne činjenice mogli smo dati pravi korak u razvoju mira između ta tri naroda. Bili su to neprijatelji u prošlosti, danas su prijatelji i to samo pokazuje da je EU uspješan projekt.
Meni je žao ako su moje riječi krivo protumačene, nisam htio nikoga uvrijediti, samo sam htio poslati poruku da ono što se tada dogodilo da se nikada ne ponovi,” rekao je na početku plenarne sjednice EP-a u Strasbourgu.
Zastupnik Ivan Jakovičić zamolio ga je da pojasni svoje riječi. Ponovio je da je samo htio istaknuti žrtvu. “S moje strane nema želje za revanšizmom, samo sam se htio prisjetiti ljudi koji su stradali”, rekao je.
Zastupnica Ruža Tomašić tražila je da jasnije pojasni svoje nedjeljne izjave i više se ogradi “jer su Hrvati osjetili strahote fašističkog režima, a njegov govor je probudio mučne uspomene na fašizam, progon, ubojstva, nametanje talijanskog jezika i kulture hrvatskom narodu.”
Tajani je odgovorio kako nije htio nametati talijanski jezik, da ima još puno ezula koji su morali napustiti ta područja, te da se samo osvrnuo na situaciju s fojbama. Smatra da je već objasnio ono što je rekao i na kraju najoštrije “osudio sve horore prošlog stoljeća.”
(Tanjug, N1)