Broj migranata otkrivenih u Gradišci rapidno raste, na obali Save noću nestaju čamci, koji osvanu u Hrvatskoj, a odgovor policije je, tvrde naši izvori, sve žešći.
Već mjesecima migranti u manjim grupama, vozovima iz Sarajeva ili Bihaća pristižu u Banjaluku, a potom put nastavljaju ka krajnjem sjeveru Srpske, da bi se u Gradišci i okolnim posavskim mjestima ilegalno prebacili u Hrvatsku i EU.
Kako navode naši izvori, policija ulaže ozbiljne napore da ih “ubijedi” da odustanu od ove rute, ali migranti su uporni. Po nekoliko dana ostaju u Banjaluci, spavajući najčešće pod vedrim nebom ili u staničnim čekaonicama iz kojih ih policija rastjeruje i čekaju priliku da se prebace do Gradiške. Tamo, kako tvrde mještani, kradu čamce, kojima se prebacuju preko granice.
Da nisu u pitanju tek puke spekulacije pokazuju i zvanični policijski podaci. Iz Granične policije BiH su potvrdili da je samo u posljednja tri mjeseca broj migranata otkrivenih na području Gradiške porastao za skoro pet puta.
– U januaru u ovom graničnom pojasu otkrili smo 232 migranata, u decembru prošle godine 133, u novembru 55, oktobru 39, a septembru 2018. godine samo 14. Migranti otkriveni u graničnom pojasu najčešće se predaju Službi za poslove sa strancima BiH na daljnje postupanje – navodi portparolka Granične policije BiH Sanela Dujković.
Dodaje da su graničari informisani i o “određenom broju” čamaca koji su nestali na području Gradiške, a pronađeni su na hrvatskoj obali, ali da su istrage o ovim slučajevima u nadležnosti Policijske uprave Gradiška MUP-a RS.
U policiji u Gradiški sa Srpskainfo je potvrđeno da istražuju četiri takva slučaja.
– U četiri slučaja postupali smo po prijavama građana, koji su svoje čamce uočili na drugoj na obali rijeke Save u Republici Hrvatskoj. Rad na ovim prijavama je u toku – kaže portparolka PU Gradiška Slobodanka Subotić.
Migrante, koji nastoje da se, preko Banjaluke, domognu Gradiške, Save i čamaca, već na banjalučkoj Željezničkoj stanici čekaju policajci koji se, kako tvrde naši izvori, “svojski trude da ih preusmjere u Federaciju BiH”.
Banjalučanin Petar Pajević priča kako je prošlog četvrtka doputovao iz Sarajeva u Banjaluku, večernjim talgo vozom u kojem je putovala i grupa Pakistanaca i Avganistanaca.
– Policija im nije dala da izađu u Banjaluci. Zadržali su voz, a njih postrojili ispred voza i tako ih držali, zahtijevajući da kupe karte za Bihać i nastave put. Neki od njih su rekli da nemaju novaca i ja sam im kupio karte, jer sam se plašio da se ne bi dobro proveli da su ostali u Banjaluci – priča mladi Banjalučanin.
Aktivisti koji se bore za zaštitu ljudskih prava upozoravaju da i građani i organi vlasti prema migrantima treba da se odnose ljudski i s poštovanjem, mada su i oni, priznaju, zbunjeni situacijom.
– Dosta toga se u Banjaluci radi na na rubu zakonitosti, ako ni zbog čega drugog onda zato što tim ljudima policija ograničava kretanje. Ni sami ne znamo kako da postupimo u ovoj situaciji. Čekamo odgovor Ombudsmana BiH, na pitanja koja smo im poslali još u decembru. Tražili smo da nam objasne koja su prava migranata, a koja su prava građana koji žele da im pomognu, te kako policija treba da se ponaša, a da ne krši zakon i međunarodne konvencije – kaže Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka.
Pomozite im da se ugriju
Pošto migranti i izbjeglice u Banjaluci provode noći pod vedrim nebom bez hrane i u nehumanim uslovima, Helsinški parlament građana Banjaluka sa partnerima je pokrenuo akciju da im obezbijedi privremeni smještaj, kako bi oni bar jednu ili dvije noći spavali na toplom i suvom i dobili priliku da se istuširaju.
Aktivisti su pozvali Banjalučane da za migrante doniraju deke, vreće za spavanje, nekvarljivu hranu i sredstva za higijenu. Pomoć mogu donijeti u prostorije Helsinškog parlamenta građana, u ulici Bana Lazarevica 21 u Banjaluci, radnim danom od 9 do 16 sati.
Policajci šamarali putnike
Kako svjedoči jedan željezničar, policijska tortura prema migrantima na Željezničkoj stanici Banjaluka ponavlja se danima.
Naš izvor tvrdi da su policajci u ponedjeljak zabranili migrantima da izađu iz voza, a da su četvoricu najupornijih, koji nisu odustajali od namjere da ostanu u Banjaluci, šamarali i vrijeđali.
Iz Policijske uprave Banjaluka ranije su za Srpskainfo rekli da nije istina da policajci ograničavaju slobodu kretanja migrantima, a povodom najnovijih optužbi dodali da im se niko iz Željeznica RS nije žalio na postupke policije.
(srpskainfo.com)