Većina privrednika u Prijedoru slaže se u ocjeni da su proizvodnju u prošloj godini pratila velika ulaganja, ali i stalna potraga za stručnim kadrom. Očekivanja su da će ova poslovna sezona biti bolja, jer će je, prema njihovim najavama, pratiti nove investicije. Nadaju se podršci na domaćem terenu i dobroj prođi njihovih proizvoda na tržištima u regionu i EU.
Kako bi djelotvorno i efikasno povezali potrebe privrede i tržišta rada sa obrazovnim sistemom, prije četiri godine u Prijedoru je osnovan Savjet za obrazovanje i zapošljavanje. Zapravo je riječ o neformalnom tijelu, koje je osnovano u okviru projekta “Razvoj cjeloživotnog učenja za povećanje konkurentnosti i zapošljavanja” koji finansira Evropska unija, a provodi Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora “PREDA-PD”.
Profesionalna orijentacija učenika, ispitivanje potreba privrede, budućih investitora, sagledavanje trendova u obrazovanju i zapošljavanju, opremanje kabineta praktične nastave, sve su to aktivnosti na kojima se radilo tokom prošle godine. Prema analizama Savjeta, realizovanim tokom prošle godine, oko 56 odsto učenika nakon završetka srednjeg obrazovanja nastavlja školovanje, dok je ostatak na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS. Ni Prijedor, kao ni ostale lokalne zajednice, ne zaobilazi trend depopulacije stanovništva, koji je praćen i manjim brojem učenika iz godine u godinu. S tim u vezi, aktivno se radi na kreiranju upisne politike i akcionom planu zapošljavanja, kako bi obrazovni sektor odgovorio potrebama privrede.
Tu je i podrška zapošljavanju. Obuke u okviru projekta „Konkurentna znanja i vještine za održiva radna mjesta“, koje organizuje Agencija „PREDA-PD“, a finansira Međunarodna organizacija rada ILO, druga su šansa za nezaposlena lica.
„U proteklom periodu organizovano je više obuka što se tiče formalnog i neformalnog načina osposobljavanja: obuka iz plasteničke proizvodnje koju je završilo 12 kandidata, obuka iz IT sektora okupila je 12 kandidata, zatim tapetari – 12 kandidata, šivanje gornjih dijelova obuće – 24 kandidata, poslovno planiranje, samozapošljavanje – 46 kandidata. U toku je obuka za CNC operatere za drvo i metal“, pojasnio je Branislav Vujasin, projekt-menadžer Agencije „PREDA-PD“.
U Prijedoru su prošle sedmice dodijeljenja uvjerenja i polaznicima obuke za zavarivače MIG-MAG postupkom koja je održana u Mašinskoj školi. Od ukupno 24 polaznika, njih 11 uspješno je završilo obuku. Jedan od njih je Boško Stoisavljević, koji je zahvaljujući stečenom znanju, pronašao posao.
“Značilo mi je ovo dosta. Bio sam na Birou duže vrijeme, nisam mogao naći adekvatan posao. Sada radim ono što volim”, rekao je Boško.
Uvođenjem novih smjerova elektro i mašinske struke kao što su mehatronika, elektroenergetika, informacione tehnologije, CNC operater, te opremanjem kabineta u ovim i drugim školama, u Prijedoru se nastoji poboljšati obrazovni i praktični proces, kako bi se obezbijedila radna snaga koja je potrebna privredi. Zato i ne čudi što se u posljednjih nekoliko godina i vukovci odlučuju za zanatska zanimanja i zanimanja mašinske struke.
Goran Bojić, vlasnik i direktor „Elkera“, bh. lidera u proizvodnji visokonaponske opreme iz Ljubije, kaže da je proteklu godinu poslovanje ovog, ali i drugih preduzeća iz realnog sektora, obilježila stalna potraga za stručnom i kvalitetno osposobljenom radnom snagom.
„U ovom trenutku možemo zaposliti najmanje 30 radnika svih tehničkih struka, počev od inženjera do radnika električara. Problemi su prisutni sa stimulisanjem i preferiranjem domaće proizvodnje i u tom kontekstu očekujemo da bi ministarstvo za nove tehnologije u Vladi RS moglo ići na ruku realnom sektoru“, kaže Bojić, koji je pohvalio napore domaće Elektroprivrede da prednost da domaćoj, a ne ino-proizvodnji.
Kroz novi investicioni ciklus očekuje da se nastavi ta praksa i u 2019. godini. „Elker“ na tržištu nudi kompletnu visokonaponsku opremu, počev od izolatora, rastavljača, spojne opreme. Ima i visokonaponsku laboratoriju i pogon za razvoj proizvoda koje, osim na bh. tržištu, plasira i na području Hrvatske, Slovenije, Srbije, Makedonije.
Pored domaćih, i strani investitori se odlučuju da pokrenu proizvodnju u ovom gradu. Za kraj marta najavljen je početak rada slovenačkog „Kolektora“ koji bi u startu zaposlio oko 90 radnika. Određen broj radnika već je na obuci u Sloveniji. Već uveliko je poznat dolazak italijanske „Kalcedonije“ na ove prostore. Dogovoreno je pokretanje proizvodnje u objektu bivšeg „Tropika“ na magistralnom putu Prijedor – Novi Grad, gdje će biti zaposleno oko 500 radnika, dok bi u maju trebali početi radovi na izgradnji drugog objekta, koji bi trajali do 2020. godine, gdje će zaposlenje naći oko 1.100 radnika.
„Završavaju se aktivnosti oko dolaska proizvodnog pogona slovenačke kompanije „Kableks“, a planirano je zapošljavanje od 50 do 100 radnika. U toku su pregovori i sa belgijskom kompanijom “Bloks“. U metalskom sektoru „SB Laser“ sa sjedištem u Trnopolju ove godine trebao bi početi sa radom, sa osam radnika. U industrijskoj zoni „Celpak“ uskoro bi trebalo da se počne sa proizvodnjom peleta, a u pitanju je kineska investicija“, rekao je Mišo Reljić, savjetnik gradonačelnika Prijedora.
Ovdašnji privredni subjekti na području grada planiraju proširenje proizvodnih hala u ovoj industrijskoj zoni, što podrazumijeva i veći broj novih radnih mjesta. Prema podacima Savjeta za obrazovanje i zapošljavanje, domaći i strani investitori u Prijedoru ove godine planiraju da zaposle oko 1.100 novih radnika.
Grad Prijedor spada u grupu privredno razvijenih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj. Osim unapređenja administrativnih procesa, koje je Grad Prijedor realizovao posljednjih godina uvođenjem ISO standarda i BFC sertifikata, Gradska uprava ima dobru saradnju sa međunarodnim organizacijama GIZ, UNDP, USAID, SDC, SIDA i sličnim, koje pružaju podršku lokalnim zajednicama na prostoru Republike Srpske i BiH.
(M. Šodić, opcija.net)