Predsednik Venecuele Nikolas Maduro odbio je ultimatum EU. Deset evropskih zemalja priznalo Huana Gvaida za predsednika.
Maduro je obavestio EU da je ultimatum odbijen i da predsednički izbori u Venecueli neće biti održani. Tvrdi da su nedavni izbori bili legitimni.
U međuvremenu, 10 zemalja – Portugal, Finska, Nemačka, Holandija, Španija, Francuska, Velika Britanija, Austrija, Švedska i Danska priznale su venecuelanskog opozicionog lidera Huana Gvaida za “prelaznog“ predsednika.
“Priznajem predsednika Skupštine Venecuele, gospodina Gvaida, kao predsednika Venecuele“, saopštio je premijer Španije Pedro Sančes.
Istovremeno, i britanski ministar spoljnih poslova Džeremi Hant na Tviteru je objavio svoju podršku opozicionom lideru.
“Nikolas Maduro nije pozvao na predsedničke izbore, a rok koji smo mu dali je osam dana. Velika Britanija uz svoje evropske saveznike sada priznaje Gvaida za privremenog predednika dok kredibilni izbori ne budu održani. Nadamo se da će nas ovo dovesti do kraja humanitarne krize“, naveo je Hant.
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc takođe se oglasio na Tviteru.
“Režim Nikolasa Madura dosad je odbio da prihvati slobodne i poštene predsedničke izbore. Zbog toga, od sada, smatramo Huana Gvaida za legitimnog privremenog predsednika“, naveo je Kurc.
Maduro, niti njegova vlada, još nisu komentarisali ovu odluku pet evropskih zemalja.
Sputnjik je ranije preneo da je Italija stavila veto na saopštenje Evropske unije.
“Prema informacijama koje imam, Italija je na sastanku šefova diplomatije u Bukureštu, stavila veto na saopštenje EU u kom se navodi da će Unija priznati Gvaida za predsednika ukoliko se ne organizuju novi predsednički izbori“, naveo je izvor za Sputnjik.
Rim nije još zvanično potvrdio informaciju.
Evropske zemlje, među kojima su Nemačka, Francuska, Španija i Britanija, postavile su vladi predsednika Venecuele Nikolasa Madura osmodnevni ultimatum da raspiše nove predsedničke izbore, saopštivši da će u suprotnom, kao i SAD i druge zemlje, priznati Gvaida za predsednika.
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro optužuje SAD da pripremaju puč u njegovoj zemlji.
Trampova administracija je takođe podržala Gvaida kada se proglasio za privremenog predsednika 23. januara.
Maduro optužuje SAD da “žele da se vrate u 20. vek, vreme vojnih prevrata, potčinjenih marionetskih vlada i pljačkanja resursa.”
Vašington je nedavno uveo sankcije Venecueli na izvoz nafte u pokušaju da Madura ostavi bez glavnog izvora prihoda i oslabi njegov položaj.
“Moskva smatra da pokušaji pojedinih država da “legitimizuju uzurpciju vlasti u Venecueli” predstavljaju mešanje u unutrašnje poslove u te zemlje”, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je dodao da političku krizu u Venecueli mogu da reše samo Venecuelanci, prenosi Tas.
“Nametanje bilo kakvih rešenja ili nastojanje da se legitimizuje pokušaj uzurpacije vlasti je, s naše tačke gledišta, direktno i indirektno mešanje u unutrašnje poslove Venecuele”, rekao je Peskov.
Maduro: Pedro, imaćeš krvave ruke ako dođe do puča
Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro ponovo je kritikovao evropske zemlje koje su priznale opozicionog lidera Huana Gvaida za predsjednika te zemlje, a naročito je oštru kritiku uputio na račun premijera Španije Pedra Sančeza.
Maduro je rekao da će Sančez imati “krv na svojim rukama” ako se izvede puč protiv njega, prenosi AP.
U televizijskom obraćanju uživo Maduro je ponovio da odbacuje ultimatume bilo koje zemlje pošto je istekao rok koji mu je EU postavila da raspiše predsjedničke izbore.
Takođe je odbio nastojanja nekih zemalja i SAD da se u Venecuelu pošalju hitno hrana i lijekovi, rekavši da Venecuela nije zemlja prosjaka.
U međuvremenu je i Češka priznala Gvaida tako da je broj evropskih zemalja koje su to učinile porastao na 11.
(B92, Tanjug)