Ambasadori Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira /PIK/ ocijenili su danas u Sarajevu da bi najavljena inicijativa SDA pred Ustavnim sudom BiH za osporavanje naziva Republika Srpska bila kontraproduktivna i neodgovorna, imajući u vidu da su nazivi entiteta ugrađeni u Ustav BiH.
U zajedničkoj izjavi, koju nije podržala Ruska Federacija, ambasadori Upravnog odbora PIK-a naglašavaju da takve inicijative podrivaju izgradnju povjerenja među konstitutivnim narodima u BiH i njihovim političkim predstavnicima, te ističu da je upravo izgradnja povjerenja osnova za prijeko potrebno pomirenje u BiH.
Ambasadori Upravnog odbora PIK-a pozvali su sve strane u BiH da se uzdrže od poteza i retorike koji pozivaju na podjele, te da se konstruktivno uključe u formiranje vlasti na svim nivoima, da bi zemlja krenula naprijed.
Upravni odbor PIK-a, koji je danas razgovarao o nedavnoj najavi inicijative o osporavanju naziva jednog od entiteta pred Ustavnim sudom BiH, kao i o izjavama kojima se prijeti otcjepljenjem jednog od entiteta, te o Deklaraciji Hrvatskog narodnog sabora usvojenoj 26. januara, podsjeća da je Ustavom BiH utvrđeno da se BiH sastoji od dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH.
“Iako svjesni da postoje legitimne bojazni u pogledu diskriminacije konstitutivnih naroda i građana širom BiH, koje je potrebno rješavati na odgovarajući način, inicijativa za osporavanje imena Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH bila bi kontraproduktivna i neodgovorna, imajući u vidu da su nazivi entiteta ugrađeni u Ustav BiH”, navodi se u izjavi.
Upravni odbor je u više navrata izrazio opredijeljenost za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene zemlje koja se sastoji od dva entiteta, kao i to da neće biti prekrajanja mape BiH.
U tom kontekstu, Upravni odbor PIK-a oštro je osudio skorašnju retoriku i poteze kojima se dovodi u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH ili pak zahtijeva teritorijalna reorganizacija zemlje, čime se stvaraju tenzije oko temeljnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Upravni odbor PIK-a osudio je i sve pokušaje političkih aktera da negiraju odluke Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju kao neprihvatljive i nešto što nije u skladu sa međunarodnim obavezama BiH, uključujući i njen evropski put.
“Moj cilj nije bio da nekoga okrivimo, ali sam zainteresovan za stabilnost”
Ambasador Ruske Federacije u BiH Petar Ivancov rekao je nakon današnje sjednice Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira /PIK/ da tekst zajedničke izjave ambasadora sa ove sjednice nije fokusiran na problem zbog kojeg je sjednica sazvana, zbog čega nije podržao tu izjavu.
“Rusija se nije priključila zajedničkoj izjavi ambasadora PIK-a. Nisam se mogao pridružiti tekstu zbog niza razloga, tekst se ne fokusira na problem zbog kojeg je sazvana sjednica i nastale situacije”, izjavio je Ivancov novinarima u Sarajevu nakon sjednice Upravnog odbora PIK-a na kojoj je trebalo da bude riječi o inicijativi SDA za pokretanje pravne procedure pred Ustavnim sudom BiH radi preispitivanja naziva Republika Srpska.
On je novinarima u Sarajevu rekao da se u zajedničkoj izjavi govori o greškama svih, da je opšteg karaktera i kao rezultat toga je da su “svi krivi i nije kriv niko”.
“Moj cilj nije bio da nekoga okrivimo, ali sam zainteresovan za stabilnost BiH, a ono što se desilo narušilo je tok pregovora oko formiranja vlasti i to je ta poruka koju smatram da danas treba poslati”, naglasio je Ivancov.
Ruski ambasador je rekao da neće ništa loše da govori o SDA jer se sa uvažavanjem odnosi prema svim političkim partijama i političkim liderima u BiH, te dodao da je najbitnije da se formira vlast jer je problem na nivou Federacije BiH /FBiH/ i Savjeta ministara.
“Razlog zbog kojeg sam sazvao sjednicu PIK-a su prijetnje podnošenja Ustavnom sudu BiH inicijative za izmjenu imena Republike Srpske, što izaziva nestabilnost i nepovjerenje među narodima i zaustavlja proces formiranja vlasti u BiH”, napomenuo je Ivancov, ocijenivši da njegove kolege ambasadori shvataju ozbiljnost ovih dešavanja.
On kaže da ni u kom slučaju ne želi da negira pravo nekoga da se obrati sudu i da priča u vezi sa problemima koje imaju svi narodi u BiH, te ističe da bi svako od političkih lidera mogao da nabroji 10 ili više problema u BiH koje treba rješavati.
“Tačno je da ti problemi treba da budu riješeni, oni postoje u BiH, i u Republici Srpskoj i u FBiH, ali što se tiče ovog obraćanja Ustavnom sudu – to nije usmjereno ka rješavanju problema”, rekao je Ivancov, ocijenivši da nije moguća izmjena ustavnog naziva.
Prema njegovim riječima, to je napravljeno da bi izazvalo neku reakciju, a tako bi se samo komplikovao proces pregovora, i to treba zaustaviti.
“Vi imate problem sa formiranjem Vlade FBiH i Savjeta ministara BiH. Mislim da ti problemi treba da se rješavaju kroz dijalog i konsenzus koji je i temelj Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekao je Ivancov novinarima.
Na pitanje zašto nije reagovao na neke druge slučajeve i zakazivao sjednicu PIK-a, Ivancov je rekao da se može pričati o različitim situacijama, o izjavama lidera SNSD-a Milorada Dodika, rezoluciji SDA iz 2015. godine u kojoj se govorilo o “likvidaciji vlasti na entitetskom nivou” ili o zahtjevu za uspostavljanje trećeg entiteta.
“Ja sam zamolio za ovu sjednicu u kontekstu aktuelne političke situacije i potrebe da se formira vlast. Neka naprave prvu najvažniju stvar, a onda da rješavaju ostale stvari”, poručio je Ivancov.
(Srna)