Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH, pročitao je zajedničku izjavu nakon sastanka predstavnika stranaka iz RS, održanog u Banjaluci, u kojoj je naznačeno da je apelacija SDA direktan udar na ustavni položaj Srpske.
– Izražavamo potpuno nepovjerenje prema Ustavnom sudu BiH. Ukoliko apelacija bude podnesena, a Ustavni sud je bude razmatrao, sazvaćemo posebnu sjednicu NSRS o statusu Republike Srpske – stoji u zajedničkoj izjavi.
Dodik je rekao da nikakvo davanje roka Republici Srpskoj ne dolazi u obzir.
– Ne želimo da dozvolimo da se naša lična karta, naše ime i prezime skrnavi na ovakav način – istakao je on.
Dodik je ocijenio da je kod SDA primjetna nervoza zbog problema u Federaciji i da želi da ih prebaci na Srpsku.
Vukota Govedarica, lider SDS, rekao je da, bez obzira na političke razlike, svi imaju obavezu da štite Srpsku.
– Usaglasili smo se o najbitnijim stvarima. Mi u prvom koraku upozoravamo da je ugrožena ustavna pozicija BiH, Dejtonski sporazum i Ustav RS i mi smi spremni da ih branimo – rekao je on.
Svi naredni koraci, dodaje, zavisiće od poteza Izetbegovića i njegove družine, koja je “očito spremna da ruši Dejton”.
Branislav Borenović, lider PDP, podsjetio je da je SDA prvo rekla da će spustiti loptu, a onda za manje od 24 sata zapalila vatru.
– Za nas u PDP je važno da postoji saglasnost da sa SDA, dok god ima ovakve stavove, ne treba razgovarati o formiranju vlasti na nivou BiH. Takva stranka ne treba da ima ni potpredsjednika Narodne skupštine RS – smatra Borenović.
Petar Đokić, predsjednik SP, istakao je da je SDA najavila da je spremna da u BiH izazove najdramatičniju političku krizu, ako ostane pri svom stavu.
– Krenuli su da potkopavaju mir, stabilnost i odnose u BiH. Zahtijevamo da OHR glasno kaže da li je ova inicijativa u skladu s Ustavom BiH, a ne da reaguju ovako blago – naveo je Đokić.Z
Nenad Stevandić, lider US, izjavio je da su dvije poruke poslate.
– Zahvaljujemo se Izetbegoviću za slogu u Srpskoj. Mi nećemo dozvoliti da se međusobno svađamo dok nas drugi napadaju – rekao je on.
Dragan Čavić, predsjednik NDP, rekao je da je međunarodno pravo na strani RS, ali da zabrinjava odnos snaga u Ustavnom sudu BiH.
– Pozivamo garante Dejtona da ovaj put štite BiH od politike SDA, a ne od srpske politike – kaže on.
Spomenka Stevanović, zamjenik predsjednika DEMOS-a, navela je da su danas upućene tri poruke.
– Povod nije dobar, ali nas je ujedinio. Drugo, osporavanje RS dovešće u pitanje BiH. Treće, bićemo korak ispred Izetbegovića – rekla je ona.
Komentarišući Izetbegovićevu izjavu da je postojao dogovor sa SNSD, Dodik je istakao da nije bilo dogovora oko formiranja vlasti na nivou BiH, da je Republika Srpska protiv NATO i da je i dalje protiv sistema pravosuđa u BiH.
Sastanku nije prisustvovala jedino Željka Cvijanović, koja se nalazi u službenoj posjeti Austriji.
Šta piše u zajedničkoj izjavi?
Na sastanku predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika sa predstavnicima političkih partija iz Republike Srpske usvojena je zajednička izjava u kojoj se navodi da Srpska upozorava da je podnošenje apelacije Ustavnom sudu BiH radi ocjene ustavnosti imena Republike Srpske u potpunosti antisrpsko, antiustavno i antidejtonsko djelovanje.
U izjavi se navodi da to djelovanje predstavlja direktan udar na integritet i suverenitet BiH od uspostavljanja Dejtonskog sporazuma.
U nastavku pročitajte izjavu koju su potpisali svi učesnici današnjeg sastanka u Banjaluci.
• Upozoravamo da je podnošenje apelacije Ustavnom sudu BiH radi ocjene ustavnosti imena Republike Srpske u potpunosti antiustavno i antidejtonsko djelovanje, koje predstavlja direktan udar na integritet i suverenitet BiH uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom
• Podsjećamo da je sam Opšti okvirni sporazum za mir u BiH potvrdio ime Republike Srpske, što je jasno naznačeno i u članu 1. tačka 3. Ustava BiH, kojim je definisano da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Republika Srpska je potpisnik svih 11 Aneksa Dejtonskog sporazuma, bez kojih ne bi bilo današnje BiH
• Iako pravila Ustavnog suda ne dopuštaju ovakvu vrstu apelacije, i iako je Republika Srpska ustavna kategorija, te Ustavni sud o tome ne bi trebao ni raspravljati, zbog ranijih odluka Ustavnog suda BiH, koji je prilikom njihovog donošenja pokazao da se ne rukovodi Ustavom i pravom već politikom, izražavamo potpuno nepovjerenje prema ovakvom Ustavnom sudu BiH;
• Ukoliko apelacija bude podnesena, a Ustavni sud prihvati da je uzme u razmatranje, smatraćemo to flagrantnim kršenjem Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i zatražićemo održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj ćemo donijeti odluku o budućem statusu Republike Srpske i njenih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH;
• Sve aktivnosti Republike Srpske i njenih predstavnika u BiH zavisiće isključivo od eventualnih antidejtonskih i antiustavnih aktivnosti usmjerenih protiv Republike Srpske, te stoga pozivamo države garante Dejtonskog mirovnog sporazuma da preduzmu mjere protiv ovakvih aktivnosti i time spriječe ozbiljne posljedice po teško uspostavljeni mir i stabilnost u BiH.
(srpskainfo.com, nezavisne.com)