Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da ga je zabrinula rečenica Davora Dragičevića “šta neko iz Srbije radi u Banjaluci”, jer se pokazuje da postoji snažna struja i u srpskom narodu koja želi udaljavanje od Srbije.
“Nažalost, postoje takvi ljudi, postoje takve struje i u Srbiji… Te struje nisu tako slabe, ali sam siguran da je ogroman broj ljudi u Republici Srpskoj za veoma bliske odnose sa Srbijom”, rekao je Vučić novinarima u Vranju.
Vučić je naglasio da su takve struje jedina stvar koja ga brine u odnosima Republike Srpske i Srbije, ali da je uvjeren da će rukovodstva Srbije i Srpske imati snage da sve to prevaziđu i grade najbolje moguće odnose, poštujući Dejtonski sporazum i integritet BiH.
Komentarišući izjavu Dragičevića za sarajevske medije “šta Vučić ima da traži ovdje i da će u Srbiji dobiti šta treba”, Vučić je rekao da je teško da bude ličan i odgovara ljudima koji su izgubili dijete.
Vučić je rekao da je u izjavi Dragičevića nije problematično ono što se odnosilo na njega već da zabrinjava rečenica – “šta bi neko iz Srbije ovdje imao da radi”.
“Možete da me volite ili ne, nema problema, ali mene je zabrinula rečenica – šta neko iz Srbije ovde /u Banjaluci/ imao da radi? Naravno da niko nije čuo ni video ni za kog policajca iz Srbije tamo, a jedino se tamo mogao videti Vuk Jeremić, ali on nije ni policija, niti bilo ko od zvanične Srbije”, rekao je Vučić.
On je ponovio da nije istina da je policija Srbije bila u Banjaluci, ali da se pokazalo da postoji koordinisani pristup mnogih drugih službi i iz BiH, kao i da postoji snažna struja i u srpskom narodu koja želi udaljavanje od Srbije.
“Šta Vučić traži ovdje? I on će tamo dobiti šta treba”
Davor Dragičević, otac ubijenog Davida Dragičevića, gostujući na TV1 odgovorio je na izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića o dešavanjima u Banjluci posljednjih dana kada je u pitanju grupa Pravda za Davida.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić primio je Davora Dragičevića i Muriza Memića, oca ubijenog Dženana Memića koji istinu o ubicama svog sina traži u Sarajevu.
“Razgovor sa Željkom Komšićem je bio čisto ljudski, govorili smo o koracima koje će preuzeti i onima koji su već preuzeti. (…) Kompromisa nema sa ubicama i zločincima.”
Na pitanje o tome kako komentariše navode da ruši institucije RS i samu Republiku Srpsku, Dragičević govori:
“Oni su privatizovali državu, ovo nije njihova država. Institucije su zločinačke i nisu u službi države. Ne poštuje se zakon, Ustav, ovo nijedno obilježje države nema.”
Dragičević nije dao nove informacije o navodima koji su demantovani, a koji se tiču učešća policijskih snaga iz drugih gradova BiH i Republike Srbije u dešavanjima na Trgu Krajine. Međutim, imao je konkretnu poruku za predsjednika Vučića koji je demantirao glasine: “Šta Vučić ima da traži ovdje? Ko je on? I on će tamo dobiti šta treba”, prenosi Oslobođenje.
Dragičević je potvrdio i da ima veze sa Sarajevom, ali ne onakve za kakve ga optužuju pojedinci.
“Naravno da imam veze sa Sarajevom. Rođen sam u Sarajevu. Moj advokat je iz Sarajeva, a rođen je u Banjaluci.”
Advokat Anto Nobilo ranije je radio na slučaju Dragičević. U medijima je nakon dešavanja u Banjaluci komentarisao Pravdu za Davida, navodeći da je u pitanju bio građanski pokret u koji se oko izbora infiltrirala politika, te da je sve preraslo u prosvjed protiv funkcioniranja države.
“Anto Nobilo nije moj advokat. Bolje mu je da šuti. Moj jedini advokat je Ifet Feraget iz Sarajeva”, tim je riječima Dragičević komentarisao svog bivšeg saradnika.
Otac Davida Dragičevića kritikovao je i međunarodnu zajednicu, upozorivši ih da finansiraju one koji su Dragičevića uhapsili na blagdan.
“Počistili su sve. Ali sve će se vratiti u još većem broju, obilježja mog ubijenog djeteta”, odlučan je Dragičević.
Na samom kraju javljanja, Dragičević je ponovio ono što je za vrijeme večerašnjeg okupljanja rekao – u Banjaluci neće biti novogodišnjeg dočeka.
“Nema tu dočeka; mi odbrojavamo sa vjerom i istrajnošću da to sve riješimo i da ta godina bude obilježena kao početak jednog novog društva, novih institucija, da konačno krenemo živjeti kao ljudi.”
(N1)