“Ne mogu vam ništa reći, nemojte me slikati, nisu izbori najvažnija tačka, imamo izvještaj o radu”, tako je Ranka Mišić dočekala novinare na početku kongresa.
Najglasniji protivnici na kamere i novinare nisu ni gledali, jer su imali preča posla. Iza njih je neprospavana noć i skupljanje potpisa za kandidata koji će na crtu Mišićevoj.Tražili su ih u realnom sektoru.
„Vodili smo korektne pregovore sa dvojicom kandidata, zaista ne bih ulazio u njihovo, imali smo obećanje i noćas smo vodili pregovore ovde u Banji Vrućici“, kaže Božo Marić, predsjednik sindikata Uprave RS.
Iako je do počektka bilo neizvjesno, spisak je stao na 28 od potrebnih 40 potpisa za kandidaturu. Tako je nakon druge tačke bilo jasno da je Ranka Mišić jedino ime. Na prvoj pauzi, nervoza je nestala, za sto je stala i sa sindikalcima uprave, ali i pred kamere.
„Ja ću vam odgovoriti da sam u protekle četiri godine svim srcem, svom snagom bila spremna i ono najvrijednije što imam da stavim zarad interesa radničke klase i to je javnost vidjela“, poruka je
Ranke Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS.
U demokratski izborni proces nije se miješao, ali je izbor socijalnog partnera ispratio ministar rada. Prvog među jednakim kaže, ne čeka lak posao na putu do kolektivnog ugovora.
„Moramo pokazati više tolerancije, moramo tu dozu isključivosti izbaciti iz sebe koja je bila prisutna u proteklom periodu i moramo dijalog podići na viši nivo u smislu odgovornosti i obaveza“, rekao je Milenko Savanović, ministar rada i boračko invalidske zaštite.
Delegati, ipak, tvrde da je, uprkos neslaganjima, bilo konstruktivne diskusije, ali i fer i demokratske atmosfere. To što su neki sindikati na izlaznim vratima, pa i spekulacije o raskolu, većina nije ozbiljno shvatila.
„Ja ne vjerujem da će doći do raskola, jer mišljenje pojedinaca nije mišljenje članova sindikata. Mislim da najvjerovatnije od toga neće biti ništa- “tresla se gora rodio se miš“”, riječi su Milenka Granulića, sindikat zdravstva RS.
Da na njihov račun koriste beneficije, a Savez finansiraju sa 20 odsto, zamjerali su sindiklaci uprave.
Tražili su reforme, podnijeli više od dvadeset amandmana.
Stranu su im držali i kolege iz policije, pravosuđa, telekoma, tekstila trgovine i turizma.
Preostalih devet sindikata koji su se svrstali na stranu Mišićeve kažu da osim kritike prave argumete nisu čuli.
(ATV)