Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na sednici SB UN da je jako zabrinut i pomalo uplašen za budućnost i od budućnosti.
On se prethodno zahvalio na brzom zakazivanju sednice sa temom situacije na Kosovu i Metohiji.
Vučić je reagovao i na prethodno izlaganje generalnog podsekretara UN za mirovne misije Žan-Pjera Lakroe, koji je pozvao Beograd i Prištinu da treba nešto da učine.
“Ne slažem se sa tom uobičajenom frazom, Beograd je sproveo sve što je dogovoreno”, rekao je Vučić.
Vučić je naveo da Priština nije ispunila obaveze iz sporazuma koje je potpisala u Briselu, kao i da krši CEFTA sporazum i SSP.
Situacija je, istakao je srpski predsednik, užasno komplikovana.
“Uplašen sam za budućnost naroda u celom regionu”, istakao je Vučić.
On je rekao da je zahvalan za to što se sednica održava po hitnom postupku, jer je jako bitno i i pravedno da se tako učini zbog užasno komplikovane situacije na terenu.
“To znači da se mi suočavamo sa sve više poteškoća u oblasti Kosova i Metohije. Moram reći da sam jako zabrinut, i čak pomalo uplašen za budućnost ne samo mog naroda i naše zemlje Srbije, već celokuponog regiona”, kazao je on.
Vučić je dodao da je pažljivo slušao uvodni govor podgeneralnog sekretara UN De la Kroa, i kazao da bi želeo nešto drugačije od onoga što je rekao da prenese, iako se slaže sa puno stvari iz tog izlaganja.
“Želeo sam da kažem da je Srbija uložila ogromne napore i puno truda kako bi uspostavila mir i stabilnost na celokupnom Zapadnom Balkanu. Činili smo sve kako bi se suzdržali od odgpvora na razne provokacije koje su dolazile iz Prištine. Mi ne prihvatamo takvu vrstu fraze da neko poziva „obe strane da nesto učine ili ne učine”. Srbija, kao što znate, učinila je skoro sve kako bi sprovela u delo sve što je do sada dogovore. Kao što znate potpisali smo prvi dogovor Beograda i Prištine, i Srbija je ispunila sve svoje obaveze. Učinili smo puno ustupaka i bilo je jako teško za našu javnost da to prihvatimo, ali smo sproveli”, rekao je on.
Vučić je podvukao da s druge strane jedina obaveza koju je morala da realizuje Priština, a šest od 15 tačaka dogovora se tiče te jedne obaveze, a to je formianje Zajednice srpskih opština.
“To je jedna jedina obaveza i danas je 2. 070 dan kako nije sprovedeno u delo i nemaju nameru da to učine u budućnosti. S druge strane Srbija je ispunila sve vezano za sporazum o policiji, sudstvo, telekomunikacijama, učešće u opštinskim izborima po kosovskom zakonu, apsolutno sve što smo potpisali. Ali to nije bilo dovoljno”, naglasio je on govoreći na engleskom jeziku.
Podsetio je da je Srbija upozoravala Prištinu i ljude iz EU, jer smo imali i idalje smo u procesu dijalog pod posredovanjem Unije, kojia treba da reši naše probleme kroz dijalog, da na ne teraju u tešku situaciju koja će stvoriti užasnu atmosferu između nas, kada žele da postanu članica međunarodnih organizacija, što smatramo provokacijom, jer je Srbija jedina međunarodno priznata država po Rezoluciji UN 1244.
“Osim ako se nešto nije promenilo. Preklinjali smo da ne idu na glasanje za člansvo u Interpol, UNESKO i ENTSO-E. Oni su računali na podršku SAD i mnogih evropskih država, nadajući se da će pobediti. U prvoj rundi dobili su manje od 50 odsto galsova. Onda su počeli da okrivljuju Srbiju kao da je naša greška, kao da je trebalo da ih podržavamo, kao da je bila to neka naša obaveza. Bilo je mnogo zemalja, bitnih, širom sveta, koje su glasale protiv njihovog zahteva”, rekao je on.
Vučić je ukazao da je potom Priština, odjednom, uspostavila tarifu suprotno CEFTA sporazumu i SSP, tarife protiv Srbije i BiH.
“Najpre 10 odsto, a kada su videli da je albanska javnsot reagovala dobro na to, povećali na 100 procenata. Oni su čak ubili svaki vid trgovine između centralne Sbrije i Kosova. Čak šta više ugrozili su celokupnu srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji, jer je to jedini način za njih da zarađuju, da prežive, dobiju lekove, i to je oduvek bio jedini način da prežive. Prekršili su sve sporazume na koje se poziva čak i EU. Stavimo to sve na stranu. Možete li zamisliti nekog u 21. veku koji zabranjuje i sprečava slobodnu protok ljudi i dobara, samo što ne voli političke odluke druge strane”, upitao je Vučić.
Tači: Problem Srbije nije vojska Kosova, već nezavisnost
Kosovski predsednik Hašim Tači je na sednici SB UN ocenio da je odluka o formiranju Oružanih snaga zakasnela a ne prevremena.
On je istakao i da je suština u tome da Srbiji ne smeta Vojska Kosova, već Kosovo kao nezavisna i suverena država.
Vučić je rekao da se prošle nedelje nije ništa vanredno nije dogodilo na Kosovu već ; da se desilo to što je trebalo da desi pre četiri godine, kao i da se radi o normalnoj, pravoj odluci o misiji i ciljevima.
Kosovski predsednik je rekao da u suštini problem Srbije nije vojska već nezavisno i suvereno Kosovo.
“Odluka o vojsci je zakasnela nikako pogrešna. Zakasnela je jer smo čekali dobru volju od onih koji je nikada do sada nisu pokazali u odnosu na državu Kosovo. Ali sada je Republika Kosovo kao suverena i nezavisna država preduzela prirodni korak za stvaranje svoje vojske. Recite mi šta je ovde vanredno. Nema ničega vanrednog ovde, apsolutno ništa što je u suprotnosti sa rezolucijom 1244, ; Ahtisarijevim paketom, Ustavom Kosova ili međunarodnim pravom“, kazao je Tači.
Kosovski predsednik je rekao da se rezolucija 1244 odnosno njen paragraf 15 se odnosi samo na demilitarizaciju OVK, koja je u rekordnom vremenu ostvarena u septembru 1999.godine što je visoko ocenjeno od strane SB UN, tadašnjeg generalnog sekretara Kofija Anana i NATO.
Tači je rekao da sveobuhvatni paket rešavanja statusa Kosova Martija Ahtisarija, koji je bio specijalni izaslanik generalnog sekretara UN-a, u članu 52 ističe pravo Kosova da ima vojsku.
“Više od toga, sagledavanje sektora sigurnosti koje je ostvareno u uskoj saradnji sa NATO-om jasno ističe pravo Kosova za transformaciju BSK u vojsku. I, na kraju i najznačajnije, odluka Međunarodnog suda pravde, na osnovu zahteva tadašnjeg ministra spoljnih poslova Srbije, jasno kao suza podvlači da proglašavanjem nezavisnosti Kosovo nije pogazilo međunarodno pravo. Shodno tome neprikosnoveno je pravo Kosova da ima svoju vojsku“, kazao je on.
Kosovski predsednik je istakao da je formiranje vojske Kosova volja građana Kosova, uz jedinstvenu podršku izabranih predsetavnika naroda, nezavisno od toga da li se to nekome sviđa ili ne.
“Srpska država je ljuta, ali nisu ljuti Srbi, građani Kosova“, kazao je Tači i dodao da će vojska Kosova doneti samo više mira i stabilnosti.
Istakao je da deset odsto pripadnika sadašnje BSK su predstavnici manjina – Srba, Crnogoraca, Turkai, Bošnjaka, Roma, Egipćana, Aškaljij.
“Mi ćemo snažno zaštiti i braniti svakog građanina Kosova, na celoj teritoriji Kosova. Svako dete, svakU mladu osobu, nezavisno od jezika kojim govore u svojoj kući“, kazao je Tači.
On je optužio zvanični Beograd za pritiske, zlostavljanje i šikaniranje Srba, pripadnika BSK.
Upitao je ko ima koristi od ne učlanjenja Kosova u Interpol što je rezultat, kako je naveo, prljave kompanje Srbije i dodao da od toga koristi imaju samo kriminalci i teroristi.
Poseban značaj Tači je dao dijalogu o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije ističući da je mir obaveza njegove generacije da obezbede da mlada generacija živi bez sukoba.
“Njima smo dužni budućnost bez sukoba. Kosovo je spremno. Mi smo spremni za dijalog. Mi smo spremni za teške odluke, ali smo takođe svesni da ako ne iskoristimo ovaj istorijski trenutak, to će imati posledice za sve strane koje su u njega uključene“, zaključio je Tači.
Velike sile podijeljene
Ambasadori pet stalnih članica SB UN izneli su različite stavove o odluci Prištine da transformiše Kosovske bezbednosne snage u oružane snage.
Dok su Velika Britanija i SAD navele da ta odluka Prištine nije protivna pravu, Rusija je ocenila da je reč o bezakonju.
Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da odluka Skupštine Kosova o transformaciji KBS u oružane snage predstavlja direktno kršenje Rezolucije 1244 i ocenio da je reč o bezakonju.
On je naveo da se problemi na Kosovu kumuliraju, da je situacija u regionu nestabilna i da je “postala eksplozivna” zbog ponašanja Prištine.
“Odluka o transformaciji KBS je ogromno kršenje Rezolucije 1244 koja na Kosovu dozvoljava prisustvo jedino multinacionalnog kontigenta pod međunarodnom kontrolom”, naveo je Nebenzja.
Dodao je i da je Kfor vrlo selektivan u primeni svojih ovlašćenja.
Nebenzja je ocenio i da napori EU da se dođe do dogovora Beograda i Prištine ne daju nikakve rezultate.
“Veoma smo razočarani ponašanjem EU, ona se postavlja kao neutralni medijator, a zanemaruje formiranje vojske Kosova. Ta vojska je direktna pretnja kosovskim Srbima”, kazao je ruski ambasador.
Ocenio je da bi odluka Prištine da formira vojsku mogla da vrati Balkan u vreme krvoprolića, ali je dodao da se Moskva nada da će EU iskoristiti svoje mogućnosti da spreči pogoršanje situacije.
Ambasadorka Velike Britanije pri UN Karen Pirs rekla je da ne postoji pravna prepreka za transformaciju KBS u vojsku Kosova, ali da to treba da bude učinjeno u saradnji sa Kforom.
Ona je navela da je posle usvajanja Rezolucije 1244 Kosovo postalo nezavisna, suverena država, i dodala da ta rezolucija SB UN ne sadrži odredbu koja zabranjuje stvaranje oružanih snaga Kosova.
Pirs se složila s Nebenzjom da na Balkanu postoji opasnost od obnavljanja neprijateljstava, ali je rekla da uzrok tome nije odluka Prištine o transformaciji KBS u vojsku, već da tome doprinose “oni van Kosova”.
Pozvala je obe strane da se vrate dijalogu uz posredstvo EU.
Predstavnik SAD u UN je rekao da Vašington podržava postepenu, transparentnu transformaciju KBS u multietničku vojsku po standardima NATO.
On je ocenio da je odluka Prištine da formira oružane snage potpuno u skladu s Rezolucijom 1244, jer ne krši nijednu njenu odredbu.
Naveo je da Kosovo ima pravo na vojsku kao nezavisna država i da se bezbednost Kosova najbolje obezneđuje saradnjom sa Srbijom.
“Pozivamo obe strane da se vrate dijalogu, u cilju postizanja sveobuhvatnog, pravno obavezujućeg sporazuma”, naveo je predstavnik SAD.
On je kazao da su “obostrana priznanja” Srbije i Kosova budućnost i dodao da će “od priznanja sve strane imati koristi”.
Predstavnik Francuske je izrazio zabrinutost zbog situacije na Kosovu i naveo da je nekoliko jednostranih odluka ugrozilo dijalog Beograda i Prištine.
“Žalimo zbog nekoliko incidenata i unilateralnih odluka koje su ugrozile dijalog, naročito zbog odluke o carini od 100 odsto na robu iz Srbije i BiH. Pozivamo Kosovo da ukine carine i pozivamo obe strane da urade sve što je moguće da prevaziđu razlike i izbegnu rizik eskalacije situacije”, rekao je predstavnik Francuske.
On je kazao da Pariz poštuje suverenitet Kosova i da Kosovo ima pravo da odluči o svojoj vojsci, ali da usvajanje zakona o transformaciji KBS u vojsku “ne dolazi u dobro vreme”.
Postizanje pravno obavezujućeg sveobuhvatnog sporazuma mora da ostane apsolutni priotritet. Pozivamo lidere obe zemlje da što pre nastave dijalog i da se uzdrže od svakog poteza koji bi ugrozio proces normalizacije odnosa”, dodao je.
Ambasador Kine pri UN Ma Žaohsu rekao je da Peking poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i da podržava napore Srbije da pronađe političko rešenje za kosovsko pitanje.
On je kazao da Kina smatra da je postizanje sporazuma putem dijaloga najbolje rešenje za Kosovo.
Pozvao je Beograd i Prištinu da se uzdrže od svakog poteza koji bi mogao da dovede do eskalacije situacije.
(B92, Tanjug, Beta)