Skupština samoproglašenog Kosova usvojila je danas set od tri zakona kojima se omogućava transformacija Kosovskih bezbjednosnih snaga /KBS/ u takozvanu vojsku samoproglašenog Kosova.
Riječ je o zakonu o KBS, zakonu o službi u KBS i zakonu o Ministarstvu odbrane.
“Od ovog trenutka /samoproglašeno/ Kosovo zvanično ima vojsku. Čestitam kadetima, pripadnicima KBS-a jer su od danas postali vojnici” rekao je predsjednik parlamenta samoproglašenog Kosova Kadri Veselji, zaključujući glasanje.
Svih 107 prisutnih poslanika glasalo je za navedene zakone, a sjednici nije prisustvovalo 10 srpskih poslanika.
Obrazlažući zakone, predsjednik skupštinske Komisije za nadgledanje bezbjednosnih snaga samoproglašenog Kosova Hadži Šalja rekao je da su sva tri zakona urađena u skladu sa standardima EU, te uz konsultacije sa stručnjacima u oblasti bezbjdnosti.
Za izglasavanje seta zakona glasali su poslanici svih manjinskih zajednica – Bošnjaci, Turci, Romi Aškalije i Egipćani, osim srpske.
Najavljeno je da će nakon sjednice parlamenta u kasarni “Adem Jašari”, bivšoj kasarani “Kosovski junaci”, biti održana svečana ceremonija na kojoj će KBS biti proglašene vojskom samoproglašenog Kosova.
Komandant Kosovskih bezbednosnih snaga Rahman Rama kaže da će kosovska vojska biti u službi svih građana i da će obavljati dužnosti na čitavoj teritoriji.
Rahman Rama je za “Zeri” potvrdio da će vojska imati mandat da izlazi i na “sever zemlje”.
Bez obzira na činjenicu da je za dva do tri meseca KBS napustilo oko 71 pripadnika srpske zajednice, Rama tvrdi da će vojska Kosova biti multietnička, kao što je, kaže, KBS bila i do sada.
“Srbi, ne nasedajte na provokacije”
Predsednik Srpske liste Goran Rakić poručio Prištini, međunarodnoj zajednici i novoformiranim oružanim snagama Kosova da nemaju šta da traže na severu Kosova.
Po svim međunarodnim dokumentima, a pogotovo po Rezoluciji SB UN 1244, jedine oružane snage koje mogu da se nađu na severu Kosova, gde uglavnom žive Srbi, su Kforove, kazao je on na konferenciji zamedije održanoj nakon usvajanja zakona u skupštini Kosova kojima je omogućena transformacija KBS u oružane snage Kosova.
„Danas je u prisustvu svih međunarodnih predstavnika, pred očima EU i UN i svih na svetu, pogažena povelja UN, Rezolucija SB 1244 po kojoj je jedina oružana formacija Kfor. Na najgrublji način je napadnut mir i bezbednost i sigurnost na ovim prostorima“, poručio je Rakić, koji je podneo ostavku na funkciju gradonačelnika severne Kosovske Mitrovice, zajedno s još trojicom gradonačelnika sa severa Kosova.
On je pozvao Srbe da ostanu uzdržani i da ne nasedaju na provokacije, kojih će biti.
„U ime kriznog štaba i lokalne samouprave četiri opštine na severu, pozivam sve Srbe na uzdržanost bez obzira gde žive, da ne nasedaju na provokacije, jer će ih svakako biti. Naš cilj i interes su da održimo mir na ovim prostorima“, kazao je Rakić.
Dodao je međutim da će i Prištini i međunarodnoj zajednici poslati poruku da oružane snage Kosova, koje nastaju iz transformacije Kosovskih snaga bezbednosti, nisu doborodošle na sever Kosova.
„Za nas oni ne važe, nemaju šta da traže kod nas, a naročito na severu Kosova“, zaključio je Rakić.
Albanci bacaju petarde, zvaničnici iz Tirane čestitaju
U južnom delu Kosovske Mitrovice većinsko albansko stanovništvo je vest o usvajanju zakona koji omogućavaju transformaciju KBS u vojsku proslavilo uz petarde, javlja Tanjugov reporter. Za sada na ulicama južne Mitrovice još nema organizovanog slavlja, osim što se na trenutke čulo pucanje petardi.
Na ulazu u južni deo Mitrovice kod mosta pored pripadnika KFOR-a koji obezbeđuje i prati situaciju povećano je i prisuštvo medijskih ekipa.
U okolini Gračanice okupljaju se Albanci kako bi otišli u Prištinu da proslave, javio je RTS.
Kako se navodi, na putevima su pojačane kontrole policije.
Odluku o transformaciji Kosovskih snaga bezbednosti u oružane snage Kosova pozdravili su vodeći politički akteri iz Albanije.
Predsednik te zemlje Ilir Meta, i premijer Edi Rama, kao i lider najveće opozicione partije Lulzim Baša čestitali su prištinskim vlastima na usvajanju tri zakona kojima bi trebalo da formalno-pravno bude završena procedura formiranja kosovskih oružanih snaga.
Edi Rama na Fejsbuku je napisao kratko “Čestitke” uz zastave takozvanog Kosova, SAD i Evropske unije i sliku Hašima Tačija u uniformi.
I Ilir Meta i lider Demokratske stranke Albanije Lulzim Baša pozdravili su ovu odluku Skupštine Kosova kao “istorijsku promenu”, koja će “posebno čvrsto doprineti miru i stabilnosti”.
Amerika podržava, NATO “brine”
Ambasada SAD na Kosovu ponovo je potvrdila podršku postepenoj tranziciji BSK u snage sa mandatom teritorijalne odbrane, jer je to “suvereno pravo Kosova”.
U izjavi za medije, neposredno nakon usvajanja tri zakona iz oblasti bezbednosti u Skupštini Kosova, ističe se da je usvajanje zakona prvi korak u razvoju tih sposobnosti.
“Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i neprestanog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage interoperabilne sa NATO koja služi svim kosovskim zajednicama u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije Vlade Kosova”, navodi se u izjavi.
Ambasada SAD pozvala je Vladu Kosova da nastavi blisku koordinaciju sa NATO saveznicima i partnerima i da se uključi u informisanje manjinskih zajednica sada, i tokom čitavog višegodišnjeg procesa koji sledi.
“Očekujemo da će se postojeći aranžmani sa Kforom o kretanju i operacijama snaga na Kosovu nastaviti. Svi akteri unutar i van Kosova trebalo bi da podrže i podstaknu građane manjinskih zajednica na Kosovu da učestvuju u svojim bezbednosnim snagama u korist svojih zajednica i zemlje. SAD su posvećene radu sa BSK kako bi one unapredile svoj profesionalni razvoj i organizacionu evoluciju što će doprineti miru i stabilnosti na Kosovu i u regionu”, piše u izjavi.
Takođe se ističe da regionalna stabilnost zahteva da se Kosovo iskreno trudi da normalizuje odnose sa Srbijom, a SAD podstiču obe strane da preduzmu hitne korake za smanjenje tenzija i stvaranje uslova za brz napredak u dijalogu.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da žali što je kosovski parlament doneo odluku o transformaciji KBS uprkos zabrinutosti Alijanse.
“I mada je tranzicija Kosovskih bezbednosnih snaga u principu stvar o kojoj odlučuje Kosovo, mi smo jasno stavili do znanja da taj potez dolazi u pogrešno vreme”, poručio je Stoltenberg.
Kako kaže Stoltenberg, NATO podržava razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga u skladu sa njihovim tekućim mandatom.
“Sa promenom mandata, Severnoatlantski savet će sada morati da izvrši ponovnu procenu stepena saradnje NATO sa KBS”, navodi se u saopštenju Alijanse.
Stoltenberg navodi i da NATO i dalje, kroz Kfor, ostaje posvećen bezbednosti i sigurnosti na Kosovu i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
“Sve strane moraju da osiguraju da današnja odluka neće dalje dovesti do povećanja tenzija u regionu. Svi odgovorni politički akteri u regionu moraju da se usredsrede na napredak reformi i dijalog”, ističe šef Alijanse.
Ponovio je poziv i Beogradu i Prištini da ostanu mirni i da se uzdrže od bilo kakvih izjava ili akcija koje bi mogle da vode ka eskalaciji.
“NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU kao jedino održivo političko rešenje za region”, zaključuje se u saopštenju.
(Agencije)