Sa platom od blizu tri hiljade maraka ili više od 100.000 KM primanja za četiri godine poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske nisu ništa mogli uštedjeti, pa je njih čak 15 zatražilo „bijeli hljeb“, odnosno da ih građani, koji prosječno zarađuju 880 maraka, nastave plaćati i idućih šest mjeseci, otkriva portal capital.ba.
Da koriste pravo na platu u trajanju od šest mjeseci u skladu sa članom 35. Zakona o radnim odnosima u državnim organima do danas je zahtjeve Administrativnoj komisiji podnijelo 15 narodnih poslanika iz prošlog, devetog saziva Narodne skupštine, potvrđeno je za capital.ba u toj zakonodavnoj instituciji.
Iako su u mandatu zaradili preko 100.000 KM, pravo na mjesečnu platu od 2.580 KM u idućih šest mjeseci zatražilo je pet bivših poslanika SNSD-a, tri PDP-a, tri iz Kluba Domovina, dva NDP-a i po jedan iz Napredne Srpske (NS) i Socijalističke partije (SP).
Od pet SNSD-ovaca, četvoro je bilo kandidovano i na prethodnim izborima, ali nisu prošli. To su Vesna Jungić koja je osvojila 1.844 glasa, Snježana Kelečević sa 5.292 glasa, Bojan Vidić sa 2.686 glasova i Jasna Lukić koja je dobila 4.288 glasova na opštim izborima. Peti SNSD-ovac koji je zatražio platu je Nenad Kuzmić koji nije ove godine bio na izbornoj listi.
Plate su zatražili i bivši poslanici PDP-a i to Adam Šukalo koji sa 20.927 glasova nije prošao u Parlament BiH, kao ni njegov kolega Miroslav Brčkalo koji je osvojio 4.716 glasova na listi PDP-a za Predstavnički dom Parlamenta BiH.
Platu je zatražio i bivši poslanik te partije Cvijetin Vilotić koji ove godine nije bio na izbornim listama, te Dragan Ristić iz SP-a.
Iz bivšeg Kluba Domovina platu su zatražili Nedim Čivić i Mihnet Okić iz SDA, te Ivana Lovrić iz HSP-a.
I NDP-ov Zdravko Krsmanović zatražio je platu jer mu 1.885 glasova nije pomoglo da ponovo bude narodni tribun.
I njegova stranačka kolegica Zorka Andrić, koja ove godine nije kandidovana, želi mjesečno 2.580 KM, u trajanju od šest mjeseci.
Platu je zatražio i Goran Đorđić iz NS-a, koji mandat nije obnovio kandidujući se na zajedničkoj listi sa NDP-om i osvojivši 904 glasa.
„Nakon konstituisanja nove Administrativne komisije, poslanici iz prethodnog saziva zahtjeve za tzv. „bijeli hljeb“ podnose Administrativnoj komisiji, koja po Poslovniku Narodne skupštine donosi propise o naknadama i drugim primanjima narodnih poslanika i funkcionera koje bira ili imenuje Narodna skupština, kao i funkcionera kojima je prestala funkcija“, istakli su u Narodnoj skupštini RS.
Plata profesionalnih poslanika, odnosno onih koji su bili zaposleni u Narodnoj skupštini u punom kapacitetu iznosila je oko 2.580 KM, bez minulog rada. Ako je poslanik bio šef kluba poslanika plata mu se uvećavala za 383 KM, a ako je zamjenik šefa kluba poslanika uvećavala mu se za 128 KM. Ako je poslanik bio predsjednik radnog tijela uvećavala mu se plata za 255 KM.
Tako su primanja navedenih poslanika tokom prethodnog mandata bila veća od 2.580 KM mjesečno jer ih je većina obavljala i neke od pomenutih funkcija i tako ostvarivala uvećanja osnovne plate. Na osnovu svega, mandat su završili sa iznosima od 99.000 do 130.000 KM.
U Centrima civilnih inicijativa (CCI) koji vrše monitoring rada Narodne skupštine RS navode da uz minuli rad prosječna plata profesionalnog poslanika iznosi oko 3.000 KM.
“Poslanici su zaista privilegovani u odnosu na građane koje zastupaju”, ističu u CCI.
(capital.ba)