Tužilaštvo BiH naredilo je otvaranje nove istrage protiv pet lica u predmetu “Dobrovoljačka” koji su osumnjičeni za napad na konvoj JNA u maju 1992. godine u Sarajevu, a na listi su nekadašnji visoki funkcioner ratne Republike BiH Ejup Ganić te Zaim Backović, Hasan Efendić, Jusuf Pušina i Emir Švrakić.
Ta odluka donesena je nakon razmatranja izjavljenih žalbi u tom predmetu, a time je van snage stavljena naredba o obustavljanju istrage Tužilaštva BiH od 17. januara 2012. godine. Istragu protiv ratnog člana Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića i još 13 lica u predmetu “Dobrovoljačka” obustavio je tada međunarodni tužilac Džud Romano, i to nekoliko dana prije nego što će napustiti BiH, uz stav da je kolona JNA, koja se mirno povlačila, bila “legitimna vojna meta”.
Iz Tužilaštva BiH je juče saopšteno da su izjavljene žalbe u odnosu na devet lica odbijene kao neosnovane, a da je jedna odbačena, ali nisu precizirali imena lica protiv kojih će biti ponovo otvorena istraga. Pojedini mediji su, pozivajući se na izvore iz pravosuđa, objavili da je riječ o Ganiću, Efendiću, Backoviću, Pušini i Švrakiću, a iz Srpske poručuju da čekaju zvaničnu potvrdu nadležnih.
– Ako među tom petoricom nema visokopozicioniranih funkcionera tadašnje BiH, to bi značilo da je Tužilaštvo BiH donijelo političku odluku u smislu da pokuša da napravi balans prema Srpskoj, Srbima i žrtvama i kaže da se, eto, otvara istraga. Moramo da sačekamo da zvanično čujemo o kome se radi, ali je važno da to budu pozicionirane osobe iz tog vremena. Sve drugo bi bilo apsurdno jer se i godinama čeka odluka po prigovorima – rekao je za “Glas Srpske” direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.
Ustavni sud BiH je 17. januara prihvatio apelacije Bogdane Tomović, majke Zdravka Tomovića, te Gordane Gvozdenović, sestre Obrada Gvozdenovića, koji su kao pripadnici JNA ubijeni u maju u Sarajevu te naložio Tužilaštvu BiH da bez odgađanja preduzme mjere s ciljem odlučivanja o pritužbama protiv naredbe o obustavi istrage iz januara 2012. godine.
Advokat Milan Romanić, punomoćnik Tomovićeve i Gvozdenovićeve, podnio je nedavno krivičnu prijavu protiv vršioca dužnosti glavnog tužioca BiH Gordane Tadić zbog neizvršenja te odluke u roku od tri mjeseca. Tomovićeva i Gvozdenovićeva su nedavno za “Glas Srpske” izjavile da neće pokleknuti i da će dobiti bitku za pravdu o počinjenom zločinu u toj sarajevskoj ulici.
Stradali
Pripadnici “Zelenih beretki”, “Patriotske lige”, MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. godine. U ovom napadu ubijena su 42 pripadnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci. Zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.
(Glas Srpske)
Cvijanović: Nema puno optimizma
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da nije optimista kada je riječ o naredbi Tužilaštva BiH za ponovno otvaranje istrage protiv pet lica u predmetu “Dobrovoljačka ulica”, iako očekuje da se jednom u ovoj zemlji dođe do pravde.
Cvijanovićeva je rekla novinarima da je pravda u BiH, nažalost, stalno bila u zapećku što se vidi i po načinu kako su donošene određene odluke ili presude, te po tome kako je retroaktivno primjenjivan Krivični zakon iz 2003. godine kada je riječ o Srbima.
“Kada su u pitanju bili ostali, koristio se zakon iz bivše Jugoslavije koji je bio blaži i koji je trebalo koristiti jer je bio na snazi u vrijeme počinjenja tih djela”, rekla je Cvijanovićeva nakon promocije kadeta Policijske akademije u Banjaluci.
Ona je istakla da nema puno optimizma kada je riječ o “Dobrovoljačkoj”.
“Gledali smo do sada samo neizbalansirane slike u okviru pravosuđa, često uz velike upitnike, sumnju i opravdane strahove da su određeni procesi i odluke bili politički motivisani. Ostaje da se vidi… Željela bih reći nešto optimističnije, ali bojim se da nisam pretjerani optimista”, poručila je predsjednik Srpske.
Advokat iz Banjaluke Milan Petković izrazio je nadu da je Tužilaštvo BiH došlo do novih činjenica i dokaza koji će biti dovoljni da u ponovljenoj istrazi protiv pet osoba u predmetu “Dobrovoljačka ulica” bude podignuta optužnica i da svi koji su odgovorni za počinjeni ratni zločin izađu pred lice pravde.
“Zakoni o krivičnom postupku BiH i Republike Srpske su omogućili da ukoliko se dođe do novih činjenica i dokaza istraga bude ponovo otvorena. Nadam se da je Tužilaštvo BiH došlo do novih činjenica i dokaza koji će biti dovoljni da bude podignuta optužnica”, rekao je Petković Srni.
Prema njegovim riječima, ovaj slučaj je prilika i da pravosuđe na nivou BiH napokon pokaže da je spremno da procesuira i odgovorne za zločine nad Srbima u najvećim predmetima.
“Stav srpskog naroda u vezi sa radom Tužilaštva i Suda BiH kada je riječ o srpskim žrtvama nije nikakav mit. Činjenica je da ja najmanje otkrivenih i procesuiranih zločina koji su počinjeni nad Srbima, a s druge strane je najviše Srba odgovaralo za ratne zločine. To nije u redu i zločini treba da budu otkriveni bez obzira na to ko ih je počinio i na kojoj strani su počinjeni”, ocijenio je Petković.
On očekuje da će napokon i srpske žrtve dobiti satisfakciju, odnosno da će njihove porodice barem saznati ko je izvršio zločine.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Branislav Dukić rekao je Srni, povodom naredbe Tužilaštva BiH za ponovno otvaranje istrage protiv pet lica u predmetu “Dobrovoljačka”, da ta pozitivna odluka pokazuje da je došlo vrijeme da stranci u pravosuđu “spakuju kofere” i napuste BiH.
Dukić je podsjetio da je Velika Britanija spasila Ejupa Ganića, koji je ranije bio uhapšen u Londonu u vezi s ovim slučajem, te naglasio da se ne može dozvoliti da nekažnjeno prođu svi oni koji su naredili ubistvo vojnih lica i zarobljenika u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine.
“Sud BiH konačno mora stati na stranu pravde ako želi da bude lice pravičnosti”, poručio je Dukić.
Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić rekla je da je za 16 godina postojenja Suda i Tužilaštva BiH dokazano da su u svim predmetima gdje su bili umiješani strani sudije i tužioci procesi rađeni na štetu Srba, a u korist druge dvije zaraćene strane, te ocijenila da je potrebna reforma pravosuđa BiH.
Rajilićeva je ocijenila kao ispravan potez Tužilaštva BiH da ponovo otvori istragu protiv pet lica u predmetu “Dobrovoljačka ulica”, ali je napomenula da to znači da je strani tužilac DŽad Romano bio politički orijentisan kada je 2012. godine, pred sam odlazak iz BiH, donio odluku o obustavljanju istrage u ovom slučaju.
“To znači da se rukovodio politikom, a ne istinom o zločinima počinjenim nad Srbima”, rekla je Rajilićeva Srni.
Prema njenim riječima, potrebno je izvršiti reformu Suda i Tužilaštva BiH u smislu da rade prema pravu i pravdi ili da uopšte ne postoje kao institucije.
Organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske pozdravlja naredbu Tužilaštva BiH za ponovno otvaranje istrage protiv pet lica u predmetu “Dobrovoljačka”, izjavio je zamjenik predsjednika ove organizacije Veljko Lazić.
“Obustavljanje istrage u predmetu `Dobrovoljačka` bio je politički, a ne pravni akt, zbog čega se zalažemo za potpunu reformu Suda i Tužilaštva BiH u kojima neće biti mjesta za strane sudije i tužioce”, rekao je Lazić Srni.
On je dodao da Republička organizacija poodržava izjavu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika da u Tužilaštvu BiH ne treba da sjede stranci koji su nanijeli veliko zlo Srbima u proteklom periodu.
(Srna)