“Najgori na svijetu” naziv je dokumentarnog filma koji je sinoć u okviru četvrtog izdanja Festivala savremene umjetnosti “arTZ” premijerno prikazan u Ateljeu “Ismet Mujezinović” u Tuzli.
Ovo ostvarenje prati istraživačku priču dvije studentkinje žurnalistike koje su, svjesne lošeg glasa koji prati novinarski poziv, odlučile da ne žele da se pomire s takvim imidžom novinarstva, odnosno, njihove buduće profesije, te se odlučuju da samostalno krenu u potragu za odgovorima na pitanja koja okružuju tu tematiku.
Kao reditelj filma potpisan je tuzlanski producent Damir Pirić, koji je istakao da ostvarenje nosi provokativan naziv, te da se bavi imidžom novinarske profesije, prvenstveno u BiH, a potom i u svijetu.
“S obzirom da sam po vokaciji producent i često sam se nalazio u toj situaciji da, kada sjedimo negdje u društvu, producenta krive za neuspjeh nekih umjetničkih djela, ali i globalnu komercijalizaciju umjetnosti. Međutim, kažem da nisu svi producenti najgori, kao što nisu ni svi novinari najgori”, istakao je Pirić.
Dodao je i da ovaj dokumentarac predstavlja otpor stereotipima i ksenofobiji koja je zastupljena u svim sferama društva.
“‘Ako ste dobar čovjek, bićete dobar novinar’, rečenica je koju je izgovorila jedna od mojih sagovornica i ovo je zapravo poruka ovog filma. Ako ste dobar čovjek, bićete dobri u svemu što radite”, poručio je Pirić.
“Najgori na svijetu” je rađen u produkciji Omladinskog pokreta “Revolt” i koprodukciji festivala “arTZ”, a nastao je kao rezultat višemjesečnog rada učesnika radionice pod nazivom “Umjetnost kao aktivizam”.
Scenario filma, pored Pirića, uradile su Azra Delmanović i Azra Husarić, inače studentkinje treće godine Filozofskog fakulteta u Tuzli, odsjek žurnalistika.
“Mi smo uspjeli da dođemo do ljudi koji su kao novinari radili prije, za vrijeme i poslije rata u BiH, ali i onih koji rade danas. Jedini problem na koji smo nailazili dok smo snimali film jesu mladi novinari koji nisu htjeli stati pred kamere i pričati o problemima današnje novinarske scene, dok je javnost jasno kritikovala samu novinarsku profesiju i scenu”, rekla je Husarićeva.
Na pitanje zbog čega mladi novinari nisu željeli da stanu pred kamere i odgovore na pitanja, Azra Husarić nije mogla da konkretno odgovori, s obzirom da potencijalni sagovornici nisu davali objašnjenja za svoju odluku.
“Vjerujemo da je to sve ispolitizivano i da imaju određene pritiske u redakcijama u kojima rade”, naglasila je Azra Husarić.
Azra Delmanović je istakla da se na ovom filmu radilo veoma dugo, kao i da je ponosna na ono što su predstavili tuzlanskoj publici.
“Iz cijele ove priče sam naučila, da ako želiš biti dobar novinar, moraš prvenstveno biti dobra osoba. U novinarstvu zaista moraš biti dobar, jer javnosti moraš predstaviti istinu, a to ne možeš postići ako je sam ne percipiraš na pravi način”, poručila je Azra Delmanović.
Dokumentarni film “Najgori na svijetu” naišao je na odličan prijem kod tuzlanske publike, a nakon grada soli biće prikazan i u Sarajevu u okviru ovogodišnjeg izdanja Sarajevo film festivala.
(klix.ba)