“Ovo je najdosadniji dokument koji ćete ikada pročitati”, tako Dejli Miror počinje svoj izveštaj o planu Tereze Mej za Bregzit, na 585 stranica.
“Svejedno, on je uspeo mnogo da naljuti torijevce”, dodaje Miror.
Dogovor bi mogao da ima ogroman uticaj na biznis u Severnoj Irskoj, ali i da zadrži Ujedinjeno Kraljevstvo u “orbiti Brisela” ukoliko stvari ne pođu po dobrom. Zato je vrlo neizvesno da li će i torijevci koji su bili za izlazak Velike Britanije i Severne Irske iz Evropske unije podržati plan kada dođe na naplatu, odnosno na glasanje u parlamentu.
Evo glavnih tačaka plana Tereze Mej:
Tranzicioni period
“Withdrawal Agreement” predviđa “tranzicioni period” po kojem će do decembra 2020. važiti svi zakoni Evropske unije. To je mnogima u redu, ali ne i klauzula koja predviđa njegovo produženje. Ne zna se do kada, pošto u predlogu samo stoji “godina 20xx”.
Tranzicioni period može da se produži samo jednom, i to ako UK to zatraži pre 1. juna 2020. godine.
Severna Irska
Vlada Tereze Mej mogla bi da padne (i) zbog Severne Irske.
Plan predviđa mogućnost da se ograniči slobodan promet robe između Severne Irske i Ujedinjenog Kraljevstva, pošto će se kompanije iz Severne Irske i dalje povinovati zakonima EU za industrijska i poljoprivredna dobra.
Saveznici Tereze Mej iz partije DUP smatraju da su “provere” severnoirskih dobara nedopustive.
Sudovi
Evropski sudovi i dalje će imati veliki uticaj na pravosuđe Ujedinjenog Kraljevstva. Tokom tranzicionog perioda, sve presude Evropskog suda biće obavezujuće u Britaniji.
Sloboda kretanja
Smanjenje slobode kretanja, odnosno imigracije, bio je jedan od najvećih razloga za Bregzit, a to će se takođe dogoditi na kraju tranzicije. U pregovore neće biti uključeni budući zakoni o imigraciji, tako da će London imati glavnu reč. Postojeća prava tri miliona državljana EU koji žive u UK i oko milion Britanaca rasutih po evropskim zemljama biće garantovana.
(Nedeljnik)
Čekajući glasanje u parlamentu
Britanski ministar za rad i penzije Ester Mekvej podnijela je danas ostavku zbog neslaganja sa nacrtom sporazuma o istupanju Britanije iz EU.
“Dogovor koji ste predstavili juče u kabinetu ne ispunjava rezultate referenduma”, napisala je Mekvejova u pismu premijeru Terezi Mej.
Ostavku je prethodno iz istih razloga podnio ministar za “Bregzit” Dominik Rab.
Britanski mediji prenijeli su da bi već tokom dana u parlamentu mogla biti pokrenuta inicijativa za glasanje o povjerenju Vladi.
Vrijednost britanske funte pala je u odnosu na dolar i evro nakon što je nekoliko ministara, uključujući ministra za “Bregzit” Dominika Raba, podnijelo ostavke u znak protesta zbog prijedloga sporazuma o napuštanju EU.
Vrijednost funte je u 10.00 časova po lokalnom vremenu bila 1,2784 dolara, dok je juče iznosila 1,30 dolara.
Evro je u međuvremenu porastao na 88,26 penija, što predstavlja povećanje za 1,3 odsto.
Indeks većih kompanija na londonskoj berzi pao je za 0,1 odsto i sada iznosi 7.026,17.
Mejova pokušava da u parlamentu dobije podršku za svoj prijedlog sporazuma o “Bregzitu”, dok se Evropa priprema za samit na kojem bi članice EU trebalo da podrže prijedlog.
Međutim, njeni napori imali su “spektakularan” ishod – uslijedile su ostavke ministra za “Bregzit” Dominika Raba, ministra za rad i penzije Ester Mekvej i zvaničnika kancelarije za Sjevernu Irsku Šejleša Vare.
Zvaničnik gradske uprave Londona nedavno je za AFP izjavio da će zbog “Bregzita” biti ukinuto nekoliko hiljada radnih mjesta, što je mali dio od ukupno 800.000 ljudi koji rade u londonskim sektorima bankarstva, osiguranja, upravljanja imovinom, kao i sektora za konsultovanje i pravna pitanja.
Britanski premijer Tereza Mej rekla je danas da njena vlada nastavlja pripreme za “Bregzit” bez dogovora sa Briselom nakon što je nacrt njenog prijedloga izazvao ostavke nekoliko ministara.
“Pripremali smo se za situaciju bez dogovora i nastavićemo da se pripremamo zato što sam svjesna da imamo dodatnu fazu pregovora sa Evropskim savjetom. Kada dogovor bude finalizivan, biće vraćen u ovaj dom”, rekla je Mejova u parlamentu.
Ona je naglasila da Britanija neće prihvatiti opciju ostanka u EU i da se ne radi ni na kakvom planu koji podrazumijeva da se “Bregzit” neće dogoditi.
Mejova je rekla da je dužnost članova parlamenta da osiguraju sprovođenje rezultata referenduma o “Bregzitu”.
Ona je napomenula da njen kabinet čuva integritet Velike Britanije, ali da uvažava stav poslovnih krugova o značaju granice koja neće biti “tvrda”.
Mejova je rekla da parlament ima prilku da donese odluku o sporazumu koji ispunjava ono što su građani izglasali na referendumu.
Tereza Mej nema više nikakav autoritet kao premijer Velike Britanije, saopšteno je iz britanske Laburističke partije nakon ostavke britanskog ministra za “Bregzit” Dominika Raba.
Džon Triket, član tima lidera laburista DŽeremija Korbina, izjavio je da se Vlada raspada pred očima svih jer se po drugi put desilo da je ministar za “Bregzit” odbio da podrži plan Mejove za izlazak iz EU.
“Rab je 20. ministar vlade Mejove koji je podnio ostavku tokom njenog dvogodišnjeg mandata. Tereza Mej više nema nikakav autoritet i očigledno je nesposobna da postigne sporazum o ‘Bregzitu’ koji zahtijeva čak i podršku njenog kabineta, da ne govorimo o Parlamentu i narodu naše zemlje”, istakao je Triket.
Rab je danas podnio ostavku uz objašnjenje da nije saglasan sa uslovima iz nacrta sporazuma o razlazu EU i Londona.
Rab je naveo da vjeruje da predloženi režim za Sjevernu Irsku predstavlja “veoma realnu prijetnju po integritet Ujedinjenog Kraljevstva”.
Kao drugi razlog, on precizira da ne može da prihvati da EU dobije vremenski neograničeno pravo veta na istupanje Britanije iz carinske unije.
(Srna)