Agencija za bezbjednost hrane BiH je u istraživanju o kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti soli na tržištu BiH za ovu godinu utvrdila da postoje određena odstupanja u vezi sa nepropisnom deklaracijom i jodiranjem soli.
Direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH Džemil Hajrić rekao je da odstupanja od propisane jodiranosti soli nisu bila velika, a zadovoljavajući su bili i parametri sa aspekta zdravstvene ispravnosti koji su analizirani u skladu sa Pravilnikom o kontaminantima u hrani.
Hajrić je, prilikom prezentacije rezultata istraživanja danas u Mostaru, rekao da će biti sprovedene i određene izmjene i dopune Pravilnika o kvalitetu soli, jer se na tržištu BiH može naći i so koja nije jodirana, kao što su himalajska i crvena so.
Aida Filipović Hadžiomeragić iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH ukazala je na važnost joda u soli, napomenuvši da zbog nedovoljnog unosa joda hranom i vodom u organizam može doći do takozvanih deficitarnih poremećaja, a koji se manifestuju kroz razna oboljenja, od gušavosti do najkomplikovanijih mentalnih retardacija.
Ona je dodala da so treba čuvati na hladnom i suvom mjestu, te da ona ima rok trajanja od tri mjeseca, nakon čega jod iz soli ispari, te je obavezno jodiranje soli na ovim prostorima uvedeno još 1954. godine.
Ministar trgovine FBiH Zlatan Vujanović ukazao je na važnost da deklaracija na proizvodu bude valjana, odnosno da ono što je predstavljeno kroz nju zadovoljava svjetske standarde.
On je dodao da tema soli i joda ima značajnu ulogu u regulativama Svjetske zdravstvene organizacije.
Agencija za bezbjednost hrane BiH, uz finansijsku podršku Unicefa, sprovela je istraživanje kvaliteta soli i zdravstvene ispravnosti soli na tržištu BiH za ovu godinu.
Na području 16 gradova i opština u BiH uzeto je 260 uzoraka soli za ljudsku ishranu, koja je podvrgnuta laboratorijskim analizama na fizičko-hemijske parametre.