Hrišćanka Asja Bibi koju je sud u Pakistanu oslobodio smrtne presude pre nedelju dana, juče je, nakon osam godina, oslobođena iz zatvora, prenosi Tanjug.
Ona je prethodno bila osuđena na smrt zbog navodnog bogohuljenja, a Vrhovni sud Pakistana je poništio tu presudu i doneo odluku po kojoj je ona slobodna ukoliko nije osuđena ni za kakav drugi zločin. Tvrdokorna islamistička partija Pakistana TLP je zbog te odluke pokrenula proteste i pozvala na ubistvo sudija.
Vesti o oslobađanju Asje Bibi su u javnosti izazvale konfuziju, usled navoda nekih medija da je Bibijeva odmah po oslobađanju prebačena u drugu državu.
Te navode su demantovali pakistanski zvaničnici, koji su naveli da je Bibijeva oslobođena i da se nalazi na sigurnoj lokaciji unutar granica Pakistana, prenose agencije. S obzirom na to da je slučaj Asje Bibi izuzetno osetljiv, pakistanski ministar informisanja Favad Husein je istakao da su novinari pokazali „izuzetnu neodgovornost” izveštavajući da je Bibijeva napustila zemlju a da nisu pružili bilo kakve zvanične potvrde.
Ti izveštaji su, prenosi BBC, zasnovani na izjavama njenog advokata Saifa Muloka koji je pobegao u Holandiju, strahujući za sopstveni život i koji sada tamo traži azil. Suprug Asje Bibi je takođe novinarima rekao da su oni u opasnosti i da traže azil.
Veliki broj zapadnih država razgovara s porodicom Asje Bibi o mogućem pružanju azila, a neke su im ga već ponudile, navodi BBC.
Asošijeted pres navodi da je Bibijeva zajedno sa porodicom pod jakim obezbeđenjem prevezena na tajnu lokaciju u pakistansku prestonicu Islamabad iz zatvora na jugu zemlje.
Kako su ranije mediji izvestili, pakistanski zvaničnici su se od donošenja odluke suda o njenom oslobađanju saglasili da zabrane Bibijevoj da napusti Pakistan kako bi se okončali nasilni protesti koji su izazvani tom odlukom. Zato je, navodno, prema pisanju agencije AP, ona oslobođena, ali je još u Pakistanu.
Glavni sudija Sakib Nisar ukinuo je presudu koju je doneo viši sud u Lahoreu 2010. godine, osudivši Bibijevu, majku četvoro dece, na smrt, preneo je tada Rojters.
Njen slučaj izazvao je ogromno nezadovoljstvo među hrišćanima širom sveta i podele unutar Pakistana, gde su dva političara koji su pokušavali da joj pomognu bili ubijeni.
TLP je pre donošenja ove odluke Vrhovnog suda upozorila da će pokrenuti ulične proteste ako Bibijeva bude oslobođena ili joj bude smanjena kazna.
Odmah nakon donošenja presude, pristalice te partije izašle su na ulice, blokirajući puteve u velikim gradovima i negodujući na odluku suda koju su, s druge strane, podržali borci za ljudska prava.
Oni su tada pozvali na ubistvo glavnog sudije Vrhovnog suda i još dvojice koji su zajedno sa njim doneli odluku.