Članovi Sindikata “Arselor Mitala” Prijedor poručili su da grad Prijedor i Skupština grada Prijedora nisu zauzeli stav kojim bi zaštitili interese radnika ovog preduzeća i rudarenja nakon prodaje Rudnika željezne rude “Ljubija”.
Predsjednik Sindikata, Saša Kukolj, istako je da je lokalno rukovodstvo jedino u medijima izražavalo svoju zabrinutost o posljedicama koje će uzrokovati prodaja.
– Od gradonačelnika smo tražili da gradske institucije pokušaju da zaštite grad Prijedor i da ne dođemo u situaciju da sve ono što pripada nama građanima sutra zbog pogrešne privatizacije moramo da plaćamo duplo i više – izjavio je Kukolj.
Dodao je da su radnici tražili da dobiju na uvid kriterijume za aukcijsku prodaju državnih akcija “Ljubije”.
– Tražili smo od Vlade da nam dostave zaključke te sjednice i te kriterijume, ali nismo to dobili, pa smo tražili posredstvom Konfederacije i gradske uprave i gradonačelnika Prijedora da oni dođu do tih zaključaka, ali nismo uspjeli ni mi, ni oni – rekao je Kukolj.
Podsjetio je da su predstavnici ovog Sindikata i Konfederacije sindikata bezuspješno tražili sastanak sa Vladom RS i predstavnicima Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, kao i Ministarsta rada i boračko-invalidske zaštite.
– Naša najveća bojazan i nedoumice su šta će biti sa rudarenjem u gradu Prijedoru, kako će se riješiti poštovanje odredbi osnivanja sa već postojećim partnerom, međusobni odnosi partnera, ako budu različiti i koje su posljedice za radnike “Arselor Mitala” Prijedora, takođe status zaposlenih u “Arselor Mitalu” i RŽR „Ljubiji“, šta će biti sa rudarenjem ako se ne aktivira rudarenje u Ljubiji – istako je Kukolj.
Dodao je da se radnici pitaju kakve će posljedice prodaja “Ljubije” donijeti za privredu grada Prijedora i postojeće kooperante čiji je broj veliki, a u vezi su sa “Arselor Mitalom” iz Prijedora“, te šta će biti sa zalihama na kopu u Omarskoj.
– Ovo sve pitamo iz jednog razloga, jer zadnji put kada se odlučivalo u NS RS mi smo insistirali da ova tema treba da se izvuče iz kandži politike i da se prednost da isključivo ekspertskim trimovima iz oblasti rudarstva, ekonomije i prava koji će riješiti sve ove dileme i neće ostaviti prostor za manipulaciju – rekao je on.
Dodaje da su nadležni izbjegavali sasatanke jer nemaju odgovore na pitanja radnika.
– I dan danas ostaje ovo sve otvoreno. Vlada RS izabrala je samo jednu stvar, da na drugačiji način uđe u ovaj isti proces, sa svim otvorenim pitanjima i bez konkretnih odgovora – tvrdi on.
Navodi da su radnici zabrinuti, jer su nadležni pričali da je smisao privatizacije aktiviranje rudarskih ležišta, ali takođe i da žele organizovati i druge aktivnosti nakon prodaje “Ljubije”.
– Poslije svega ovoga, pitamo konkretno i jasno čiji smo mi građani, čiji su radnici građani, ko štiti i ko njihove interese treba da brani? Ne samo Sindikat već u ovom pitanju interese građana treba da brane i grad Prijedor i Vlada RS. Pitamo da li Vlada RS radi u interesu svojih građana ili nekog drugog – pitanja su koje je Kukolj postavio danas.
Berzanska prodaja državnih akcija trebalo bi da bude održana 17. decembra, a to je inače Dan rudara i praznik Sveta Varvara, zaštitnica rudara.
– To je isto kada slavite krsnu slavu, a neko vam najavi deložaciju. To nije slučajno, već namjerno – zaključio je Kukolj.
(srpskainfo.com)