Poreska uprava Republike Srpske je u prvih deset mjeseci ove godine na račun javnih prihoda RS prikupila ukupno 2,019 milijardi maraka, što je za 68,5 miliona KM ili četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Ovi podaci ukazuju na zadovoljavajući rast prihoda u gotovo svim segmentima, čime je nastavljen pozitivan trend naplate. Zasluge za takve pozitivne pokazatelje se mogu pripisati svakodnevnim aktivnostima koje Poreska uprava preduzima u okviru svoje nadležnosti kroz redovnu naplatu i terenske kontrole, kao i usluge poreskim obveznicima ali je naročito automatizacija poslovnih procesa kroz implenetaciju Integrisanog informacionog sistema u Poreskoj upravi uticala na pozitivan efekat naplate javnih prihoda.
Kada su u pitanju direktni porezi, u prvih deset mjeseci ove godine naplaćeni su u iznosu od 427,4 miliona maraka, što je za 34,3 miliona KM ili devet odsto više nego u uporednom periodu. U ovom segmentu javnih prihoda najveći rast zabilježen je kod naplate poreza na dobit koji je prikupljen u iznosu od 196 miliona KM, što je za 29,8 miliona KM ili 18 procenata više. U ovom periodu porez na dohodak naplaćen je u iznosu od 194,8 miliona maraka ili jedan odsto više, uprkos činjenici da je Vlada RS povećala neoporezivi dio plate na 500 KM, i na taj način se odrekla dijela prihoda po tom osnovu u korist radnika u RS. Naplata poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara iznosila 12,5 miliona KM ili tri procenta više. Takođe, povećana je i naplata poreza na nepokretnosti, koji je u prvih deset mjeseci ove godine naplaćen u iznosu od 24,1 milion KM, što je za 2,9 miliona KM ili 14 procenta više u odnosu na uporedni period.
Doprinosi su u prvih deset mjeseci ove godine naplaćeni u iznosu od 1,225 milijardi KM, što je na nivou naplate u prvih deset mjeseci 2017. godine. Tako je za Fond PIO naplaćeno 696 miliona maraka ili 37,2 miliona KM više, dok je za Fond zdravstvenog osiguranja naplaćeno 438 miliona maraka što je manje za osam procenta u odnosu na uporedni period. Manja naplata doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja može se objasniti činjenicom da su sredstva po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje iz Budžeta Republike Srpske za nezaposlena lica i za lica kojima je priznato pravo po osnovu Zakona o pravima boraca, ove godine doznačena Fondu zdravstvenog osiguranja u vidu transfera, a ne preko računa javnih prihoda kako je to bio slučaj u prethodnim godinama, pa je otuda došlo do manjeg iznosa naplate preko računa javnih prihoda RS u prvih deset mjeseci 2018. godine.
Pored toga, rast je zabilježen kod naplate prihoda po osnovu doprinosa za Fond dječje zaštite koja je iznosila 58,7 miliona KM ili 18 odsto više, dok su prihodi po osnovu doprinosa za Zavod za zapošljavanje naplaćeni u iznosu od 28,6 miliona KM ili 15 procenata manje. Naime, Zakonom o doprinosima koji je stupio na snagu 1. januara 2018. godine stopa doprinosa za dječju zaštitu je povećana za 0,2%, dok je istovremeno stopa doprinosa za osiguranje nezaposlenosti umanjena za 0,2%, što je uticalo na povećanje prihoda Fonda za dječju zaštitu RS, odnosno na smanjenje prihoda Zavoda za zapošljavanje RS.
Kod ostalih javnih prihoda, u periodu januar-oktobar ove godine ostvarena je naplata od 344,5 miliona KM, što je za šest odsto ili 18,9 miliona maraka više nego u istom periodu 2017. godine. Tako su takse i naknade naplaćene u iznosu od 203,8 miliona maraka, što je za 6,4 miliona maraka manje. Naime, glavni razlog manje naplate odnosi se na činjenicu da je Javno preduzeće „Šume RS“ u februaru prošle godine uplatilo značajan iznos po osnovu naknade za korištenje šuma i šumskog zemljišta. Inače, u prvih deset mjeseci ove godine, po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću naplaćeno je 22,6 miliona maraka ili osam procenata više, dok su naplaćeni prihodi po osnovu kazni u posmatranom periodu iznosili 15,5 miliona KM ili 11 odsto manje.
Kada je u pitanju ovaj segment javnih prihoda, treba istaći i da su ostali prihodi naplaćeni u iznosu od 62,9 miliona maraka, što je za 16,3 miliona KM više nego u prvih deset mjeseci 2017. godine. Veća naplata zabilježena je i kod koncesionih naknada koje su u periodu januar-oktobar 2018. godine naplaćene u iznosu od 39,8 miliona KM, što je za 30 odsto više nego u uporednom periodu.
Što se tiče zaostalih obaveza po osnovu indirektnih poreza i doprinosa za Fond solidarnosti, u prvih deset mjeseci 2018. godine naplaćene su u iznosu od 22.033.352 KM, što je povećanje od 10,9 miliona maraka.
Inače, u periodu januar-oktobar ove godine na području RS registrovano je 1.055 poreskih obveznika-pravnih lica i 2.550 poreskih obveznika-preduzetnika, dok je istovremeno odjavljeno 299 poreskih obveznika-pravnih lica i 815 poreskih obveznika-preduzetnika.
Tabelarni prikaz ostvarenja naplate javnih prihoda u periodu januar-oktobar 2018. godine, te poređenje sa naplatom iz istog perioda 2017. godine postavljen je na internet stranici Poreske uprave RS www.poreskaupravars.org.