Predstava “Dok čekamo Godoa” u režiji Vukašina Ranđelovića osvojila je “Zlatni list” za najbolju predstavu trećeg Jesenjeg pozorišnog festivala na Mokroj Gori.
Riječ je o predstavi Akademije umjetnosti u Novom Sadu, koja je rađena po kultnoj drami Semjuela Beketa.
Nagrada za najbolju režiju dodijeljena je Rastislavu Ćopiću, za najbolju glumicu Anastasiji Osipovoj za ulogu u predstavi “Slon”, a za najboljeg glumca Nikoli Šurbanoviću za ulogu u predstavi “Pošto gvožđe”.
U takmičarskom programu izvredene su četiri predstave, tri sa Akademije iz Srbije i jedna iz Rusije, koje su se borile za nagradu “Zlatni list”.
Selekciju je napravio reditelj Milan Nešković, a žiri su činili glumica Anica Dobra, reditelj Nikita Milivojević i pisac Maja Todorović.
Selektor festivala Milan Nešković rekao je da ovo nije konačna forma i da će se festival tek razvijati.
Treći Jesenji pozorišni festival, koji je u dva dana ponudio četiri studentske i dvije profesionalne predstave, kao i radionicu osnivača manifestacije Emira Kusturice, zatvoren je proglašenjem pobjednika.
U obraćanju studentima i gostima na radionici, Kusturica je rekao da festivalu nedostaje još jedan dan, jedna premijerna predstava i još predstava iz inostranstva na čemu će se raditi.
Festival je otvorila predstava “”Kad bi Sombor bio Holivud” u režiji Kokana Mladenovića, koja koristi filmski jezik pričanja.
Prvog takmičarskog dana publici su se predstavili studenti Akademije umetnosti iz Beograda sa predstavom “Mamu mu…ko je prvi počeo” Dejana Dukovskog, kao i studenti Fakulteta dramskih umetnosti iz Beograda sa predstavom “Pošto gvožđe” Bertolda Brehta.
Drugog dana festivala predstavili su se studenti Državne pozorišne akademije iz Jaroslavlja iz Ruske Federacije sa predstavom “Slon” Aleksandra Kopkova, kao i studenti Akademije umetnosti iz Novog Sada sa predstavom “Dok čekamo Godoa”.
Na zatvaranju festivala glumci Beogradskog dramskog pozorišta odigrali su predstavu “Crna kutija”.
Treći Jesenji pozorišni festival održan je uz podršku kompanije NIS, a u organizaciji “Rasta internešenela”.
Radionica za studente
Umjetnički direktor i osnivač Jesenjeg pozorišnog festivala na Mećavniku Emir Kusturica održao je večeras u Drvengradu radionicu za studente i mlade autore o granicama između filma i pozorišta i njihovom preklapanju u umjetničkom izrazu.
On je istakao da mu iskustvo govori da je scena mnogo opasnija, jer je “živa stvar teže izvodljiva, a bolje zrači”.
“Scena treba da ima scenski zamah, jer koliko se gledaju i prate glumci i publika to je ono što nas pogađa”, rekao je Kusturica.
Na pitanje studenta da li su njegovi filmovi promijenili nešto u svijetu, Kusturica je rekao da ne može da odgovori na to pitanje, ali dodaje da su svi njegovi filmovi izraz njegove teze koja je potvrda čovječnosti na toj granici između svijetova.
“Žrtvovanje za filmove je teklo paralelno sa nečim što je bio veliki lom, ne samo u državi koja je nestala, nego i u duši. Filmovi su mi spasili glavu, a mislio sam da ću u `Andergraundu` da umrem zato što je bilo teško. Zapalili su mi kuću, oteli sve što sam imao zato što sam to što jesam i što nisam izgovarao ono što je trebalo. A jedina odbrana od toga je film”, rekao je Kusturica.
Slogan ovogodišnje manifestacije je “Pozorišni Kustendorf” čime se naglašava ideja organizatora da se ugleda na svog starijeg filmskog brata “Kustendorf”, i od ove godine postane internacionalan.
(Srna)