Grčka zastava zbog koje je ubijen pripadnik grčke manjine u albanskom selu Bularatu, nedaleko od granice dveju zemalja, uzrok je novog zaoštravanja odnosa između Atine i Tirane. Albanski premijer Edi Rama je poručio Grčkoj da je ubijen samo jedan „ludi ekstremista”.
Na energičan zahtev Grčke da Albanija odmah objasni kako je došlo do incidenta i zašto je ubijen 35-godišnji Konstantinos Kacifas, koji je nedaleko od albanskog sela, na mestu gde su u Drugom svetskom ratu poginuli grčki vojnici, podigao grčku zastavu, nema preciznog odgovora. Edi Rama u poruci grčkoj vladi, osim toga da je reč o „ludom ekstremisti”, kaže da bi Grčka „trebalo da bude zahvalna Bogu što se sve završilo tako i bez većih žrtava”. Rama dodaje da je Kacifas pucao na albansku policiju, koja je samo vršila svoju dužnost.
I u saopštenju albanskog ministarstva spoljnih poslova se izražava žaljenje zbog načina na koji je završen incident i podvlači da nema razloga za politizaciju celog slučaja jer je „Albanija mirno i sigurno mesto za sve građane, uključujući i pripadnike grčke manjine”. Prema tvrdnji resora koji upravlja policijskim snagama, Kacifas je predstavljao ozbiljnu pretnju za albanske policajce i specijalce, koji su morali da otvore vatru.
Sve se dogodilo u danu kada je cela Grčka obeležavala „Dan NE”, veliki praznik, 28. oktobar, kada je zemlja odbila fašističkog okupatora i stupila u rat. Kacifas je odlučio da na mestu pogibije grčkih boraca u albanskom selu podigne nacionalnu zastavu. Policija je odmah reagovala, zastava je skinuta i tada je, prema prvobitnoj verziji, Kacifas, za koga tvrde da je pripadnik ultradesničarske grčke partije Zlatna zora, pucao u vazduh. Policija je reagovala, on je pobegao u šumu odbijajući da se preda, došlo je do puškaranja i Kacifas je ubijen sa dva metka u glavu i grudi.
Grčki mediji ovog mladog čoveka opisuju kao velikog patriotu koji je poslednjih meseci bio vrlo aktivan na protestima koji su se u Epiru, na severu Grčke, održavali protiv Prespanskog sporazuma. Istovremeno, mediji pitaju zašto je zbog podizanja grčke zastave ubijen kada je, prema njihovim ocenama, jednostavno mogao da bude uhapšen. Takođe, grčki mediji navode da je i do sada Kacifas podizao grčku zastavu na raznim mestima u Albaniji kada je za to bilo povoda. Prema zakonu, pripadnici grčke manjine u Albaniji imaju pravo da praznuju nacionalne praznike i koriste nacionalne simbole. Neki izvori smatraju da je meru prevršilo to što je Kacifas, kada više nije imao metaka da se brani, izašao pred policiju i uzvikivao: „Živela Grčka!”
(politika.rs)