Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan zauzeo je prvo mjesto na listi 500 najuticajnijih muslimana u svijetu, javlja Anadolu Agency (AA).
Kraljevski islamski centar za strateška istraživanja (Royal Islamic Strategic Studies Centre) sa sjedištem u Jordanu objavio je jubilarnu desetu ediciju godišnjaka Lista 500 najuticajnijih muslimana za 2019. godinu.
Na drugom mjestu je saudijski kralj Salman bin Abdulaziz Al-Saud, a na trećem je jordanski kralj Abdullah II.
U izvještaju se navodi kako je Erdogan u augustu 2014. godine postao prvi direktno izabrani predsjednik Turske, pa dobio i drugi mandat pobjedom u prvom krugu i ovogodišnjih predsjedničkih izbora na kojima je izlaznost bila 86 posto.
“Tokom Erdoganovih mandata Turska je ostvarila neviđen ekonomski rast, ustavne promjene i ponovo izrasla u jednu od glavnih globalnih sila“, navodi se u saopćenju.
U daljem obrazloženju liste se navodi kako se Turska pod Erdoganovim vodstvom fokusirala na jačanje odnosa i saradnje sa zemljama na svih sedam kontinenata, a posebno sa susjedima, uključujući i Grčku.
“U Africi je Turska otvorila više od 20 novih ambasada i konzulata. Kada je Somalija patila zbog gladi i suše, Turska joj je poslala pomoć, a Erdogan je postao prvi neafrički lider koji je posjetio tu zemlju nakon dvije decenije“, navodi se u izvještaju.
U izdanjima liste 500 najuticajnijih muslimana svijeta za 2016. i 2017. godinu Erdogan je zauzimao osmo, a u izdanju za 2018. godinu peto mjesto.
Među najutjecajnije muslimane u svijetu je svrstan i bivši poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić.
Oni su svrstani u kategoriju učenjaka i mislilaca koji su kao lideri dali značajan doprinos u proučavanju islama i muslimana.
U ediciji se pominje i ime aktuelnog reisa Huseina Kavazovića za kojeg se kaže da mu je 2,5 miliona Bošnjaka muslimana primarna sfera rada, ali i Bošnjaci u dijaspori koji broje 1,5 miliona. Za Kavazovića navode da govori bosanski, engleski i arapski jezik.
Na listi utjecajnih muslimana koji dolaze iz BiH nalazi se i predsjednik Međunarodnog foruma Bosna akademik Rusmir Mahmutćehajić.
(Anadolija, klix.ba)