Američki i ruski astronaut koji su se u četvrtak uspjeli prizemljiti nakon kvara na raketi Sojuz pronađeni su i u dobrom su stanju, objavile su agencije, pozivajući se na agencije NASA i Roskosmos.
Američki i ruski astronaut Nick Hague i Aleksej Ovčinjin uspješno su prizemljili na području Kazahstana pošto je njihova raketa pretrpjela kvar ubrzo nakon lansiranja s Bajkonura.
Haguea i Ovčinjina, koje je Sojuz trebao prevesti na Međunarodnu svemirsku stanicu, pronašli su spasioci u Kazahstanu, objavio je izvor iz Roskosmosa.
“Astronauti su živi, prizemljili su se. Pronađeni su i trenutno ih se prevozi u Djezkazgan, kazahstanski grad najbliži kosmodromu Bajkonuru i mjestu prinudnog slijetanja”.
“U trenutku polijetanja svemirskog broda Sojuz MS-10 dogodila se neočekivana situacija. Aktivirani su sistemi spašavanja, raketa je aterirala u Kazahstanu”, objavila je NASA na Twitteru.
Izvor iz ruske svemirske agencije, kojega citira RIA Novosti, dodao je da dvojica muškaraca nisu ozlijeđeni.
Sojuz je trebao prevesti američkog i ruskog astronauta do Međunarodne svemirske postaje gdje su trebali ostati šest mjeseci, no po prvim informacijama zakazali su motori rakete, oko dvije minute nakon polijetanja.
“Problemi s raketom, 2 minute 45 sekundi”, rekao je savršeno mirnim glasom Aleksej Ovčinjin tijekom prijenosa lansiranja uživo.
“Došlo je do problema s motorom, nekoliko sekundi nakon odvajanja gornjeg dijela rakete”, kazali su komentatori NASA koji su prenosili polijetanje.
“Hvala Bogu, živi su”, komentirao je glasnogovornik ruskog predsjednika Dimitrij Peskov.
Prema NASA raketa se vratila na Zemlju “balističkom putanjom”, odnosno slobodnim padom.
Rusija je u međuvremenu obustavila pripreme za sva lansiranja Sojuza.
Sojuz je jedna od najstarijih raketa ali i jedna od najsigurnijih, piše BBC i dodaje da su astronauti sigurno primijetili da nešto nije u redu jer su osjećali da se nalaze u bestežinskom stanju u trenutku kada su trebali biti snažno potisnuti natrag na sjedala.
Sigurnosni sustavi testirani su i spremni na ovakve situacije, ali sigurno se radilo o vrlo neudobnom putu natrag na Zemlju i astronauti su morali iskusiti vrlo jake gravitacijske sile, ocjenjuje BBC.
Trenutno se vode rasprave o aktualnom stanju ruske industrije i mogućnosti da održi standarde. Kakav god bio rezultat, ovaj događaj samo će nahraniti strahove i potaknuti SAD da udvostruči i napore da ubrza razvoj novog raketnog sustava koji bi trebao imati premijeru sljedeće godine.
Vicepremijer Rusije Jurij Borisov izjavio je da Moskva neće skrivati od Vašingtona informacije o uzroku incidenta sa raketom-nosačem „Sojuz“, koja je danas lansirana sa kosmodroma „Bajkonur“.
On je izrazio nadu da će se američka strana s razumevanjem poneti prema novonastaloj situaciji.
„Situacija sa havarijom rakete je neprijatna, ali takvi slučajevi su se dešavali i ranije. Prema preliminarnim informacijama, do incidenta je došlo prilikom odvajanja prvog stepena rakete“, istakao je Borisov.
Upitan da li će doći do eventualnih ostavki zbog ovog incidenta, Borisov je rekao da je još uvek rano govoriti o tome, kao i da je neophodno prvenstveno utvrditi razloge zbog kojih je došlo do incidenta, kao i ko je za to odgovoran.
Takođe je naveo i da će sva lansiranja raketa sa ljudskom posadom biti privremeno obustavljena.
Dodao je i da će sve informacije o incidentu i toku istrage preneti rukovodstvu Rusije.
Incident sa raketom „Sojuz“ predstavlja ozbiljan udarac za reputaciju Rusije, svim proizvođačima i organizatorima kosmičkih letova je neophodno postaviti izuzetno ozbiljna pitanja tim povodom, izjavio je zamenik komiteta za odbranu i bezbednost Saveta federacije Rusije Aleksej Kondratjev.
Kako je rekao, ne treba zaboraviti da Rusija svemir koristi u međunarodnoj sferi, a sve se to realizuje i zahvaljujući međunarodnom finansiranju.
„Novonastala situacija je izuzetno loša“, istakao je i dodao da ovakve incidente prate ogromni troškovi, ne samo finansijski, već i oni organizacione prirode, posebno ako se u obzir uzme činjenica da su svi naredni letovi u svemir odloženi.
Prethodno je saopšteno da je tokom lansiranja rakete nosača „Sojuz MS-10“ sa kosmodroma Bajkonur došlo je do havarije.
Kako prenose ruski mediji, do havarije je došlo prilikom odvajanja prvog stepena rakete, ali je posada preživela i uspešno je sletela u Kazahstan.
Kosmonautima „Sojuza“, koji su se prizemljili nakon havarije prilikom odvajanja prvog stepena rakete, nije bila potrebna nikakva pomoć, prizemljenje je proteklo u najboljem redu, izjavio je šef komiteta za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Kazahstana Vladimir Beker.
Spasilačke ekipe su ih pokupile i prebacile na kosmodrom „Bajkonur“.
Inače, još uvek nije utvrđeno tačno mesto pada prvog i drugog stepena rakete „Sojuz“, koja je danas trebalo da prebaci kosmonaute na Međunarodnu svemirsku stanicu.
Takođe, kazahstanske vlasti još uvek ne raspolažu informacijama koja količina kerozina je iscurila prilikom havarije rakete.
Objavljeni su i prvi snimci kosmonauta, a po svemu sudeći i Aleksej Ovčinin i Nik Hejg su dobro.
(Hina, Sputnjik)