Poreska uprava Republike Srpske je u prvih devet mjeseci ove godine na račun javnih prihoda RS prikupila ukupno 1,813 milijardi maraka, što je za 66,8 miliona KM ili četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine, uz značajan rast prihoda u svim segmentima pri čemu su prihodi po osnovu doprinosa premašili milijardu KM. Inače, u prvih devet mjeseci ove godine prikupljen je rekordan iznos javnih prihoda, odnosno zabilježena je najveća naplata za prvih devet mjeseci u nekoj godini, računajući od osnivanja Poreske uprave RS.
Kada su u pitanju direktni porezi, u prvih devet mjeseci ove godine naplaćeni su u iznosu od 394,6 miliona maraka, što je za 39,3 miliona KM ili 11 odsto više nego u uporednom periodu. U ovom segmentu javnih prihoda najveći rast zabilježen je kod naplate poreza na dobit koji je prikupljen u iznosu od 181,4 miliona KM, što je za 28,4 miliona KM ili 19 procenata više. U ovom periodu porez na dohodak naplaćen je u iznosu od 180,3 miliona maraka ili četiri odsto više, dok je naplata poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara iznosila 11,2 miliona KM ili tri procenta više. Takođe, povećana je i naplata poreza na nepokretnosti, koji je u prvih devet mjeseci ove godine naplaćen u iznosu od 21,9 miliona KM, što je za 3,3 miliona KM ili 18 procenta više u odnosu na uporedni period.
Doprinosi su u prvih devet mjeseci ove godine naplaćeni u iznosu od 1,090 milijardi KM, što je identično naplati u prvih devet mjeseci 2017. godine. Tako je za Fond PIO naplaćeno 619,7 miliona maraka ili 32,2 miliona KM više, dok je za Fond zdravstvenog osiguranja naplaćeno 389 miliona maraka što je manje za devet procenta u odnosu na uporedni period. Pored toga, rast je zabilježen kod naplate prihoda po osnovu doprinosa za Fond dječje zaštite koja je iznosila 52,3 miliona KM ili 18 odsto više, dok su prihodi po osnovu doprinosa za Zavod za zapošljavanje naplaćeni u iznosu od 25,4 miliona KM ili 15 procenata manje. Naime, Zakonom o doprinosima koji je stupio na snagu 1. januara 2018. godine stopa doprinosa za dječju zaštitu je povećana za 0,2%, dok je istovremeno stopa doprinosa za osiguranje nezaposlenosti umanjena za 0,2%, što je uticalo na povećanje prihoda Fonda za dječju zaštitu RS, odnosno na smanjenje prihoda Zavoda za zapošljavanje RS.
Kod ostalih javnih prihoda, u periodu januar-septembar ove godine ostvarena je naplata od 306,3 miliona KM, što je za pet odsto ili 15,3 miliona maraka više nego u istom periodu 2017. godine. Tako su takse i naknade naplaćene u iznosu od 180,8 miliona maraka, što je za 10,8 miliona maraka manje. Naime, glavni razlog manje naplate odnosi se na činjenicu da je Javno preduzeće „Šume RS“ u februaru prošle godine uplatilo značajan iznos po osnovu naknade za korištenje šuma i šumskog zemljišta. Inače, u prvih devet mjeseci ove godine, po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću naplaćeno je 20,2 miliona maraka ili devet procenata više, dok su naplaćeni prihodi po osnovu kazni u posmatranom periodu iznosili 13,8 miliona KM ili 10 odsto manje. Kada je u pitanju ovaj segment javnih prihoda, treba istaći i da su ostali prihodi naplaćeni u iznosu od 54,6 miliona maraka, što je za 15,7 miliona KM više nego u prvih devet mjeseci 2017. godine. Veća naplata zabilježena je i kod koncesionih naknada koje su u periodu januar-septembar 2018. godine naplaćene u iznosu od 36,8 miliona KM, što je za 39 odsto više nego u uporednom periodu.
Što se tiče zaostalih obaveza po osnovu indirektnih poreza i doprinosa za Fond solidarnosti, u prvih devet mjeseci 2018. godine naplaćene su u iznosu od 21.955.906 KM, što je povećanje od 12,9 miliona maraka.
Inače, u periodu januar-septembar ove godine na području RS registrovana su 964 poreska obveznika-pravna lica i 2.372 poreska obveznika-preduzetnika, dok je istovremeno odjavljeno 250 poreskih obveznika-pravnih lica i 721 poreski obveznik-preduzetnik.
Tabelarni prikaz ostvarenja naplate javnih prihoda u periodu januar-septembar 2018. godine, te poređenje sa naplatom iz istog perioda 2017. godine postavljen je na internet stranici Poreske uprave RS www.poreskaupravars.org.