SAD dijele zabrinutost za atmosferu koja okružuje izbornu kampanju u BiH. Da li se radi o širenju straha, priči o nacionalizmu, populizmu, veoma je zabrinjavajuće da političari koriste laži i strah kao osnovu za ovu kampanju, umjesto stvarnih činjenica i onih pitanja koja zaista zabrinjavaju građane, ističe Morin Kormak, ambasador SAD u BiH.
– Bez obzira da li se radi o proizvodnji oružja “za ne daj bože”, o otcjepljenju, da li govorimo o različitim pseudopatriotskim temama koje političari izmišljaju… Ne bi ova kampanja trebala biti o tome. Ono čemu se nadam u ovoj kampanji jeste da će građani odabrati da se fokusiraju, umjesto ovoga što sam navela, na stvarna životna pitanja: na napredovanje ove zemlje, na razvoj ekonomije, na unapređenje zdravstvenog sektora i sektora obrazovanja, na pitanja koja život znače – navela je Kormakova za Radio Slobodna Evropa.
Ona je istakala da je ono što je čula u skorije vrijeme, a vezano za izbornu kampanju, upravo suprotno od promicanja demokratskih vrijednosti.
– Ono što je potrebno su demokratske debate, ali zabrinjava upravo i ono što sam čula u javnosti, da su neke političke debate čak bile otkazane, debate protivnika. Pri tom se koristi zastrašivanje, širenje straha. I mislim da to definitivno negativno utiče na demokratske procese u zemlji. Stoga pozivam sve da se u ovoj kampanji fokusiraju na stvarna životna pitanja, da se manu ovakve retorike, da više akcenta bace na ono što se dešavalo u posljednje četiri godine i na ono što je potrebno kako bi se odgovorilo na stvarna pitanja, umjesto upornog apeliranja na strah i zastrašivanje. Otud pozivam građane da 7. oktobra izađu na izbore, da daju svoj glas, da daju svoj glas onima za koje smatraju da će ispuniti sva ona očekivanja koja će popraviti njihove živote i omogućiti napredak ove cijele zemlje – istakla je ona.
Sjedinjene Američke Države stavile su na crnu listu visokog funkcionera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Nikolu Špirića zbog korupcije, a Kormak ističe da je ova odluka državnog sekretara i Ministarstva spoljnih poslova SAD, State Departmenta zasnovana je na dokazima vezanim za zloupotrebu položaja i korupciju.
– Ovo je proces koji je trajao nekoliko mjeseci i koji je prolazio detaljnu pravnu analizu. Postoje navodi da je gospodin Špirić prisvojio ličnu korist dok je obavljao zvaničnu dužnost u okviru Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Ovakvi postupci i odluke predstavljaju zvaničnu spoljnu politiku SAD i apsolutno nisu ni na kakav način, vremenski ni na bilo koji drugi način vezani za politička događanja u zemlji. Naravno, političarima je mnogo lakše tvrditi da se ovdje radi o mojoj ličnoj odluci. Međutim, radi se o zvaničnoj odluci SAD. A ono što nam ustvari treba jeste da vidimo da se svi ozbiljno bave rješavanjem pitanja i borbom protiv korupcije, na svim nivoima, na političkom nivou, na nivou vlasti i generalno u čitavoj zemlji – navodi ona.
(RSE)