Kandidat ispred Bosne i Hercegovine za nagradu Oscar Američke akademije (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) je film “Ne ostavljaj me” rediteljice Aide Begić.
Udruženje filmskih radnika BiH, kao certificirana strukovna organizacija za Bosnu i Hercegovinu, organizirala je izbor te je komisija u čijem su se sastavu našli rediteljica Ines Tanović, scenaristica Elma Tataragić, scenaristica Tina Šmalcelj, reditelj Neven Samardžić, reditelj Alen Drljević, scenaristica Melina Alagić, producent Adnan Ćuhara, scenograf Vedran Hrustanović, kostimografkinja Lejla Graho i rediteljica Sabrina Begović Ćorić, glasanjem odlučila o bh. kandidatu, navode u saopćenju.
Ovogodišnji bh. kandidat film “Ne ostavljaj me” svjetsku premijeru imao je na Antalija Film Festival prošle godine, a upravo danas počinje distribuciju u kinima u Bosni i Hercegovini.
Film je, također, prikazan ove godine na Sarajevo Film Festivalu u okviru BH Film programa i programa U fokusu, a do danas je obišao desetine svjetskih festivala među kojima i poznati Edinburgh Film Festival.
“Ne ostavljaj me” je priča o boli, potrazi za smislom života i prijateljstvu siročadi. Sirijski dječaci Isa, Ahmed i Muataz žive težak život kao izbjeglice u čarobnom, mitskom turskom gradu Sanliurfa. Film je sniman na autentičnim lokacijama Sanilurfe te sa djecom sirijskim izbjeglicama. Nastao u produkciji kuće Film House iz Sarajeva kao koprodukcija Bosne i Hercegovine i Turske.
Rediteljica, scenaristica i producentica filma Aida Begić, montažu potpisuje Redžinald Šimek, direktor fotografije je Erol Zubčević, kostimografkinja Sanja Džeba, a dizajner zvuka Igor Čamo, a producent Adis Đapo.
Udruženje filmskih radnika Bosne i Hercegovine već 18 godina kandidira film Američkoj akademiji u kategoriji za Najbolji strani igrani film. Na osnovu kandidature Udruženja filmski radnika, 2001. godine je nominiran film Ničija zemlja Danisa Tanovića, koji je u martu 2002. godine nagrađen prestižnom nagradom Oscar za najbolji strani film. Podsjećamo da su mogućnost prijave, prema pravilima Američke akademije, imali producenti s bh. dugometražnim filmovima koji su distribuirani u periodu od 1. oktobra 2017. do 1. oktobra 2018. godine u kinima Bosne i Hercegovine najmanje sedam dana zaredom, koji imaju DCP ili 35-milimetarske kopije filmova, te čija je autorska ekipa većinski iz BiH. Više informacija o pravilima kandidiranja filmova za ovu nagradu možete naći na www.oscars.org.
Nagradu Oscar dodjeljuje američka Akademija filmskih umjetnosti i nauke AMPAS, a jedna je od najznačajnijih nagrada u svijetu filmske umjetnosti dok je sama ceremonija dodjele jedan je od najgledanijih televizijskih programa tokom godine u SAD i u svijetu.
Tri studenta rade na eksperimentu nad kojim gube kontrolu
Film “Izgrednici” u režiji Dejana Zečevića srpski je kandidat za nagradu Oskar Američke filmske akademije, saopštio je Stručni odbor Akademije filmske umetnosti i nauke Srbije (AFUN).
Film “Izgrednici” će biti kandidat za 91. dodelu nagrade Oskar u kategoriji dugometražni igrani film na stranom jeziku za 2018. godinu.
Članovi odbora su odlučivali između četiri filma – dokumentarca “Druga strana svega” Mile Turajlić i igranih “Izgrednici” u režiji Dejana Zečevića, “Nigde” Predraga Velinovića i “O bubicama i herojima” Petra Pašića.
Stručni odbor sa jednogodišnjim mandatom činili su: filmolog Petar Volk (predsednik), producent Aleksandar Avramović, glumac i reditelj Radoš Bajić, kompozitor Vojkan Borisavljević, montažerka Jelena Đokić, filmolog Tomislav Gavrić, glumac Milan Gutović, reditelj Milan Jelić, scenograf Milenko Jeremić, scenograf Miljen Kljaković, kompozitor Kornelije Kovač, reditelj Bratislav Petković, direktor fotografije Predrag Popović, rediteljka Vera Vlajić, filmolog Božidar Zečević, filmolog Radoslav Zelenović i glumica Radmila Živković.
Od prisutnih 13 članova Stručnog odbora Akademije, film “Izgrednici” dobio je devet glasova.
Film govori o tri studenta koji, radeći na svom eksperimentu, pokušavaju da dokažu da prostorna destrukcija, pravljenje nereda, s vremenom dovodi do socijalne destrukcije.
Mlada trojka ne uviđa da im se haos koji izaziva za potrebe projekta polako uvlači i u živote, gube distancu, a profesor ih ostavlja da se sami suoče sa posledicama.
Film je svetsku premijeru imao 2017. godine u Čikagu, a u Srbiji je prvi put prikazan na Festu, u martu ove godine.
Stanovnicima izolovanog ostrva stiže političar po kazni
Film “Osmi povjerenik” redatelja Ivana Salaja hrvatski je kandidat za 91. nagradu Oscar Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti, u kategoriji najboljeg filma na stranom jeziku, odlučila je Komisija Hrvatskog društva filmskih djelatnika (HDFD).
To društvo svake godine odabire dugometražni igrani film koji će biti predstavnik Hrvatske u natjecanju za prestižnu američku filmsku nagradu, a ove godine odluku je donijela petnaesteročlana komisija tajnim glasovanjem, natpolovičnom većinom u 2. krugu.
Uz “Osmog povjerenika” u izboru su bili još “Agape” Branka Schmidta, “Comic Sans” Nevija Marasovića, “F20” Arsena A. Ostojića, “Kratki izlet” Igora Bezinovića i “Mrtve ribe” Kristijana Milića.
Salajev film ekranizacija je nagrađivanog bestselera Renata Baretića, smještena na izoliranom “otoku Trećiću”, čiji stanovnici nemaju potrebu za matičnom domovinom, političkom vlašću, crkvom.
Naizgled idiličnu sliku poremeti dolazak ambicioznog i arogantnog mladog političara (Frano Mašković), koji je tamo stigao po kazni, nakon skandala s prostitutkom koji bi mogao naštetiti njegovoj političkoj stranci.
Kao osmi po redu vladin povjerenik, on bi na otoku napokon trebao uspješno organizirati izbore i uspostaviti vlast, čemu prione uz pomoć osebujnog prevoditelja (Borko Perić) s trećićanskog – mješavine talijanskog, hrvatskog i australskog engleskog.
Glume još Ivo Gregurević, u ulozi do krajnosti okrutnog oca, Nadia Cvitanović, Ukrajinka, žrtva bijelog roblja koja je na udaljenom otoku pronašla utočište od svojih progonitelja, Goran Navojec, koji je njezin zaštitnik te Filip Šovagović u ulozi otkačenog svjetioničara.
Tu su i Iva Mihalić, Mate Gulin, Špiro Guberina i drugi, a važnu ulogu imaju sami Trećićani, od kojih je njih devedeset posto statista s Brača, gdje se film snimao.
Na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu film je osvojio više Zlatnih arena: za najbolju sporednu mušku ulogu (Borko Perić), za vizualne efekte (Tomislav Vujnović, Antonija Patljak, Siniša Mataić i Sandrino Požežanac), za kostimografiju (Morana Starčević), za scenografiju (Ivana Škrabalo) i za glazbu (Alen Sinkauz i Nenad Sinkauz). Na Beach Film Festivalu u Ohridu “Osmi povjerenik” je proglašen najboljim dugometražnim igranim filmom.
Konačan popis filmova nominiranih za Oscara objavit će se 22. siječnja, a svečanost dodjele održat će se 24. veljače.
(N1)