Preševo, Bujanovac i Medveđa trebaju pripasti Kosovu. Neće biti prekrajanja granica, neće biti podjele Kosova i neće biti Republike Srpske na Kosovu. Zajednica srpskih općina neće imati nikakve izvršne ovlasti, poručio je predsjednik Kosova Hašim Tači.
On je danas razgovarao s predstavnicima nekoliko desetina nevladinih organizacija Kosova te novinarima u Prištini.
Među prisutnima su bile kako albanske, tako i srpske, bošnjačke, romske nevladine organizacije i mediji.
Tači je više od sat odgovarao na pitanja.
Vrlo je vješto izbjegao odgovor na pitanje šta će Kosovo dati, dok je prilično detaljno govorio o tome šta se dobiva.
– Ovo je historijska prilika. Do proljeća naredne godine, prije izbora za Evropski parlament, imamo šansu da se dogovorimo. Ako tu priliku propustimo, onda ćemo se suočiti s decenijama zaostajanja – upozorio je on.
Najavio je i da će se stanovništvo Kosova na kraju pregovaračkog procesa referendumom izjasniti o tome podržava li dogovor sa Srbijom ili ne.
– Pitanje bi trebalo biti vrlo jednostavno – jeste li za to da Kosovo uđe u EU, NATO, UN, na osnovu sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom. Da ili ne – naveo je Tači.
On je često tokom razgovora s novinarima isticao i da će neuspjeh dijaloga dati zamajac “nezapadnim idejama”. Naveo je i da će konačni dogovor Beograda i Prištine biti urađen uz nadzor Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije. Tači je i stava da, ako za Vašington i Brisel to bude dobro rješenje, onda je dobro i za Kosovo.
Osvrnuo se i na poređenja Kosova i entiteta u BiH Republike Srpske.
– Takve paralele su potpuno neodržive. RS je sastavni dio BiH. Taj entitet ne može postojati izvan BiH. Mi smo suverena država, naše granice postoje. U BiH entiteti se dijele administrativnom linijom. Da je bilo ko u svijetu mislio da bi naša nezavisnost mogla otvoriti put otcjepljenja RS, mi ne bismo mogli biti nezavisni, to nam se ne bi dopustilo – rekao je Tači.
On je naveo i da je granica Srbije i Kosova duga oko 400 km i da je ne jednom korigirana.
Naveo je da je Kosovu oduzet teritorij “u najtežem trenutku, kada je na vlasti bio Aleksandar Ranković, a Albanci masovno odlazili”.
– Oduzeli su nam 13 sela tamo, tri ovdje – rekao je, ali nije precizirao hoće li se baš ta korekcija i napraviti.
Tači je najavio da će timovi za razgraničenje Kosova i Srbije raditi uz eksperte Evropske unije, NATO pakta i SAD.
U jednom momentu izlaganja predsjednik Kosova naveo je i procjenu da bi između četiri i sedam posto teritorija Kosova moglo doći pod lupu tokom razgraničenja sa Srbijom.