U svečanoj sali Skupštine grada Beograda održana je komemoracija povodom smrti sprskog novinara Željka Cvijanoviću, od kojeg su se oprostili porodica, kolege novinari, prijatelji, ali i predstavnici državne i gradske vlasti.
Komemoraciji su prisustvovali i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković, te pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović.
Obraćajući se na komemorativnom skupu, Vukosavljević je rekao da je Cvijanović pisao o svemu sa žarom i da je time podsjećao na Petra Kočića, koji se borio za svoj narod i njegovu slobodu.
On je podsjetio da je Željko Cvijanović, kao i cijeli niz imena, došao u posljednjem ratnom talasu iz Sarajeva u Beograd, te da je iz te sredine baštinio iskustvo mladobosanaca, koji su se odlikovali obrazovanjem i slobodarstvom.
“Ne smemo zaboraviti da je sarajevskoj sredini posebnu boju davao srpski element od starog sarajevskog građanskog soja, koji je težio napretku, čuvao veru i svoje ime”, rekao je Vukosavljević.
On je podsjetio na Željkove prve tekstove o reviziji istorijskih uloga, braneći Gavrila Principa od oznake teroriste.
“Cinično su ga proglašavali novinarom u civilu, saradnikom domaćih službi bezbednosti, oni koji su možda bili plaćeni saradnici tuđih /službi/, a mnogi čak i volonteri”, rekao je Vukosavljević.
On je dodao da je Cvijanović imao nešto od kmeta Simana, jer je za svoj narod tvrdoglavo i pravdoljubivo tražio ono što mu pripada, zbog čega mu se “rugao onaj podanički dio beogradske medijske i umjetničke čaršije”.
Vukosavljević je naveo da Cvijanović nije bio podanik interesa, nego je iskreno tražio pravdu za svoj narod, a u novinarstvu je ostavio snažan pečat.
Dragan Vučićević iz “Informera” istakao je da je Željko živio za novinarstvo i da je bio jedan od najboljih novinara, renesansna ličnost, načitan i obrazovan.
“Bio je čovek sa stavom, govorio je i pisao onako kako je i mislio. Mana mu je što nije umeo da se reklamira”, rekao je Vučićević.
Od Željka Cvijanovića su se prigodnim govorima i sjećanjima oprostili i najstariji od trojice sinova Andrej, kao i supruga.
Kolege iz redakcije “Novog Stadarda” i druge kolege, koje su se oprostile od Željka, naglasile su da je on bio jedan od najboljih novinara, te podsjetili da se pobunio u vrijeme kada je traženo da novine u Srbiji objave potjernice za haškim bjeguncima, rekavši da “novine nisu bandere da se kači bilo šta”.
Cvijanović je bio glavni urednik portala “Novi Standard”, a među kolegama i čitaocima ostaće upamćen kao jedan od najboljih poznavalaca međunarodne politike u Srbiji.
Cvijanović je rođen 1964. godine u Sarajevu. Završio je studije književnosti, a po izbijanju rata u BiH radio je kao urednik u Novinskoj agenciji Republike Srpske – Srna na Palama i listu “Javnost”.
Jedno vrijeme bio je šef dopisništva Srne u Beogradu, a po odlasku iz te agencije bio zapažen kao autor u banjalučkom “Reporteru” i sarajevskim “Danima”. Karijeru je nastavio kao glavni urednik beogradskog nedjeljnika “Blic news”, potom magazina “Evropa”, nakon čega osniva časopis “Standard”, pa portal “Novi standard”.
Cvijanović je preminuo nakon duge i teške bolesti. Sahrana je danas u 13.15 časova na Novom bežanijskom groblju.
(Srna)