Oko 200 članova Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH danas su se, simbolično u 12.05 sati, okupili ispred zgrade Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu na mirnim protestima da bi ukazali na probleme s kojima se suočavaju.
Predsjednik Udruženja Tomislav Žuljević istekao je da su svi razumni rokovi za usvajanje izmjene i dopune Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja ljudi koji je prošao oba parlamenta i sve javne rasprave, istekli.
Žuljević je pojasnio da su 2014. kad su osnovali udruženje uputili prema Vladi FBiH prijedlog o izmjeni i dopuni Zakona o transplataciji.
– Zakon je usvajan i vraćan. Inferiornost parlamentaraca nas je naljutila te smo odlučili na ovaj način tražiti svoja prava. Ovaj zakon nije ništa novo, pola Evrope ima ovaj tip zakona. Mi tražimo da smo svi potencijalni donori. Mediji to pogrešno prezentuju, nikad se nikome neće uzeti organi ako nije pristala obitelj. Uvijek će se pitati obitelj i tražiti pristanak da bi se izvršila transplatacija. Stalno se stavljamo u ulogu davatelja, odnosno primatelja. Trenutno na listi čekanja imamo 200 ljudi, umjesto da imamo 800 – naveo je Žuljević.
Osim izmjene i dopune zakona o transplantaciji, što je i osnovni razlog za proteste, žele ukazati i na težak položaj oko 2.000 bolesnika na hemodijalizi, ali i probleme onih bolesnika koji čekaju na transplantaciju drugih organa i gdje je transplantacija jedini spas od sigurne smrti, a to je transplantacija jetre, srca, gušterače, pluća itd.
U Udruženju dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH se nadaju da će današnje okupljanje doprinijeti da se institucije i pojedinci „napokon pokrenu i počnu raditi na spašavanju ljudskih života“, a to će, kako navode, najbolje uraditi ako usvoje predložene izmjene i dopune Zakona o transplantacji organa i tkiva u svrhu liječenja i rade na njegovoj provedbi.
Oni su istakli da ukoliko im se ne ispune uslovi u roku od tri mjeseca da će se isključiti s dijalize, što će značiti njihovu sigurnu smrt.
Jedna od pacijentica je Nermina Krivić. Ona je došla iz Ključa. Kako kaže već 34 godine ide na dijalizu.
– Više sam bez nade. Dobila sam karcinom čekajući bubreg. Došla sam ovdje da kažem da se obrati pažnja barem na mlade da oni ne čekaju toliko. Putujem svako drugi dan iz Ključa do Bihaća na dijalizu i tako ću do kraja života – kazala je Krivić.
Mustafa Hrvat, paraplegičar koji je od februara na dijalizi. Kako nam je kazao, nema više On je kazao da ga bolestio i psishički i finansijsku slomila.
Danijela Ivanovoć iz Zvornika kazala je da čela na transplantaciju jetre ima cirozu u zadnjem stadiju dali su joj još godinu dana života.
– Ovdje sam došla ako ništa da probudim svijest o darivanju organa. Ovo je problem cijele nacije, svakome može da se desi.
(Avaz)