Parastosom u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu danas se obilježava 23 godine od egzodusa Srba iz Republike Srpske Krajine tokom akcije hrvatskih snaga “Oluja” 1995. godine.
Direktor “Veritasa” Savo Štrbac rekao je da se i dalje traži 777 žrtava akcije “Oluja”.
“Prema podacima `Veritasa`, stradalo je 1.861 lice, ali taj spisak nije konačan. Proteklu godinu dana tom spisku dodali smo tri lica”, rekao je Štrbac u Novom Gradu.
On je naveo da je akcija “Oluja” karakteristična i po tome što je stradalo više od 65 odsto civilnih žrtava, dok je u prosjeku u proteklom ratu to bilo 30 odsto.
Štrbac je istakao da je “Veritas”, u saradnji sa partnerskim organizacijama u Hrvatskoj, pokrenuo postupak da zločini u “Oluji” budu procesuirani pred Evropskim sudom pravde, za šta je u toku prikupljanje materijala.
“Nadamo se da će iduće godine imati bolje podatke”, naveo je on.
Štrbac je istakao da je na cesti od Gline do Dvora stradalo gotvo 200 civila i da za to niko nije odgovarao.
Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je da su događanja u avgustu 1995. godine među najtragičnijim u novijoj srpskoj istoriji, sa posljedicama koje se osjećaju i danas.
“Srbi su sa širokog područja u Hrvatskoj napustili svoja ognjišta i lutaju Republikom Srpskoj, Srbijom i drugim zemljama. Žalosno je što nema naznaka da bi se bar dio njih mogao vratiti svojim kućama”, rekao je Drljača.
On je naveo da je tih dana avgusta 1995. godine Novi Grad pomogao koliko je mogao nesrećnim ljudima koji su bježali iz Republike Srpske Krajine.
Nakon parstosa, uz ulicu koja vodi od Hrama do mosta na rijeci Uni, na graničnom prelazu upaljene su svijeće, a sa mosta je spušteno cvijeće u Unu. U avgustu 1995. godine ovaj “most spasa” prešlo je 100.000 protjeranih Srba iz Republike Srpske Krajine, uglavnom sa područja Banije, Korduna i Like.
(Atv)
P