Ledeni vrh na švedskoj planini Kenekaise toliko se istopio na ljetnim arktičkim temperaturama da više nije najviši vrh u toj zemlji.
“Strašno”, rekla je Gunhild Ninis Roskvist, profesorica geografije na sveučilištu u Štokholmu koje godinama mjeri visinu ledenjaka u sklopu istraživanja o klimatskim promjenama.
“Ovaj ledenjak je simbol svih ledenjaka svijeta. Cijela okolina se topi, snijeg se topi, a to utiče na kompletan ekosistem: biljke, životinje, klimu, sve”, kaže Roskvist. “Ovdje se klimatske promjene tako jasno vide”.
Kenbnekaise je popularno turističko odredište na dalekom sjeveru Švedske. Ima dva vrha, južni koji je prekriven ledom i sjeverni, stjenoviti.
Južni vrh izgubio je četiri metra snijega tokom jula.
“Površina ledenjaka nikad nije bila niža. Doslovno vidim kako voda teče po strani, to nikada nisam doživjela prije”, rekla je Roskvist.
Početkom sedmie južni se vrh uzdizao 2.907 metara, odnosno bio je samo 20 centimetara viši od sjevernog koji je postojan na 2.096,8 metara.
“Nismo ga mjerili od tada, ali budući da je temperatura bila iznad 20 stepeni Celzijevih, južni vrh se sigurno otopio ispod nivoa sjevernog”, rekla je Roskvist.
Švedska je u julu zabilježila rekordno visoke temperature i borila se s desetinama šumskih požara, čak i u arktičkom krugu.
(Index)