U saradnji sa preduzećem “Poljoproizvod” iz Prijedora, Srpska demokratska stranka iz ovog grada od danas, 31. jula, počinje sa podjelom notarskih ugovora mještanima izbjegličkih naselja.
Prema riječima Milana Tubina, predsjednika Gradskog odbora SDS Prijedor, oni će sa ovim dokumentom moći da uknjiže vlasništvo nad zemljištem na kojem su sagradili kuće.
– Na ovom poslu radiće tim advokata koji će predvoditi Tihomir Gligorić, nekadašnji direktor Republičke uprave za geodetske i imovinskopravne poslove (RUGIP). U pripremi je 20 notarskih ugovora kojima će, zahvaljujući “Poljoproizvodu” i SDS-u, nosioci izbjegličkih domaćinstava dobiti zemlju na poklon, i moći će je prevesti u svoje vlasništvo – naveo je Tubin na jučerašnjoj pres konferenciji.
On je istakao da su presude Okružnog suda Banjaluka i Vrhovnog suda Republike Srpske, koje je pokazao novinarima, dovoljan i nepobitan dokaz sa kojim će ova stranka ispuniti obećanje dato prilikom obilježavanje krsne slave Petrovdana.
Podsjetimo, tada su obećali da će na lokalnom nivou prva stvar koju će učiniti kada dođu na vlast nakon oktobarskih izbora, biti da će u periodu od tri mjeseca nakon njih, legalizovati svih 4.200 placeva koje su podijelili izbjeglicama 2000. godine i da će ljudi to konačno dobiti u svoje vlasništvo.
To podrazumijeva da će se prevesti pravo posjeda na nosioce domaćinstava izbjeglih i raseljenih lica kojima je SDS do 2000. godine podijelio tu zemlju, jer zbog gubitka vlasti u ovoj lokalnoj zajednici nisu izvršili legalizaciju.
– Molim i javnost da pozove vlast i da se kaže da je to korisna stvar za naše sugrađane u izbjegličkim naseljima, a svako ko pokuša osporiti ovakav prenos prava posjeda biće utužen – rekao je Tubin.
Pozvao je i sve nosioce izbjegličkih domaćinstava da se obrate u kancelariju stranke kako bi konačno mogli riješiti pitanje vlasništva.
Inače, prijedorski SDS već neko vrijeme tvrdi da je zemljište na kojem je izgrađeno oko 4.200 domaćinstava, vlasništvo preduzeća “Poljoproizvod” te da su oni, uz pomoć ove stranke spremni pokloniti tu imovinu građanima iz reda izbjeglog i raseljenog stanovništva kojima je data na korištenje kada su se tokom rata i nakon njega naselili u Prijedoru.
S druge strane, još 20. jula, kada je SDS najavio ovaj potez, reagovao je i Gradski odbor DNS-a. U saopštenju za javnost Demokratskog narodnog saveza tada je navedeno:
“Da je kampanja za oktobarske izbore 2018. godine počela mnogo prije nego što će ona biti zvanična, to nam je svima jasno. Demokratski narodni savez nastoji da i uoči ovih, kao i ranijih izbora, ne upada u zamku jeftinih političkih trikova kojima se služe mnoge političke partije, da raznim obećanjima, netačnim informacijama obmanjuju biračko tijelo i skupljaju jeftine političke poene, misleći da to niko neće prepoznati kao obmanu.
Varaju se svi oni koji se time služe i koji misle da se niko nije dosjetio da je to obmanjivanje javnosti, tačnije, jeftini populizam kakav je tekst objavljen u zakupljenom prostoru sedmičnog lista Kozarski vjesnik od 20. jula ove godine pod nazivom “Imamo rješenje za stambeno zbrinjavanje 4.000 domaćinstava”.
Priznajemo, zvuči u najmanju ruku bombastično. Još da je rješenje i provodivo, gdje bi bio kraj i svim članovima tih domaćinstava i lokalnoj vlasti , pa i opoziciji. Ali, nije.
Ovo je samo klasičan primjer neprimjerenog obmanjivanja javnosti zarad sitnih političkih interesa, poigravanje sa najosjetljivijom populacijom stanovništva.
Postavlja se pitanje, kako se može postići dogovor sa nekim ko nije vlasnik nekretnina i sa koje pozicije taj dogovor treba da postigne SDS, kada niti je ugovorna strana niti je vlast niti aktivno legitimna strana u tom postupku.
Kada su sve to što nisu, jednom bili, onda su dodjeljivali zemljište mimo zakona i mimo svih normi pozitivnog zakonodavstva i što se, eto, ni do današnjeg dana ne može provesti.
Navodi u tom tekstu da je „rukovodstvo SDS-a vodilo konkretne razgovore i postiglo dogovor sa vlasnikom firme A.D. Poljoproizvod, koje je vlasnik zemljišta, da će potpuno besplatno prenijeti pravo posjeda na nosioce domaćinstava i iste uvesti u posjed“ u najmanju ruku su uvreda za ove naše sugrađane, uključujući sve one ljude iz struke koje upravo tih 20 i više godina nastoje da poprave ono što je tada lažno obećao SDS dijeleći zemljište.
„Poljoproizvod“ je do sada odbijen sa svim svojim zahtjevima koji su se vodili kod nadležnih organa, kako sudova tako i Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove /RUGiP/. Takođe, kod RUGiP-a je, po zahtjevu Grada Prijedor, u toku postupak za upis prava svojine u korist Grada Prijedor i na svim ostalim nekretninama, obzirom da se radi o poljoprivrednom zemljištu koje nije moglo biti predmet privatizacije, niti je privatizovano.
„Poljoproizvod“ nikada nije podnio zahtjev da se upiše kao njihova svojina zemljište koje je bilo predmet privatizacije, jer su svjesni da su privatizovali samo zemljište na kojima se nalaze objekti. Poljoprivredno zemljište nije moglo biti predmet privatizacije. Poljoprivredno zemljište, a isto tako i gradsko građevinsko zemljište (na kojem su izgrađeni stambeni objekti), dobra su od opšteg interesa i kao takva su zaštićena posebnim zakonima.
Oni koji prate političke prilike u gradu vjerovatno bi trebali da znaju da je Skupština grada Prijedor, za potrebe realizacije projekta „Prijedor 2000 – Dom za sve ljude“, donijela Odluku o utvrđivanju načina rješavanja imovinskih i drugih prava na zemljištu dodijeljenom po projektu „Prijedor 2000 – Dom za sve ljude“.
Od donošenja odluke podneseno je ukupno 1294 zahtjeva, koji se odnose na upis prava svojine u korist lica koja su dobila na korišćenje zemljište po Projektu. Ukupno je riješeno 627 zahtjeva, dok ostali zahtjevi nisu riješeni zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa na dodijeljenom zemljištu.
Dakle, ne obmanjivati javnost možda je bolji put do glasača”, saopštio je Gradski odbor DNS-a u Prijedoru.
(prijedordanas.com)