Alarmantni porast svemirskog otpada koji se gomila oko Zemlje mogao bi da uzrokuje političku krizu, ali i oružani sukob, kažu naučnici.
U izvještaju u časopisu “Akta astronautika”, ruski akademik Vitalij Aduškin već je upozorio da sve brojniji svemirski otpad predstavlja posebnu opasnost, jer vlasnik uništenog satelita ne bi bio u stanju da dovoljno brzo odredi pravi uzrok nesreće.
Neobjašnjiva uništenja odbrambenih satelita mogla bi se objasniti bilo neregistrovanim sudarima sa svemirskim otpadom, bilo namjernim neprijateljskim napadom. Često nije lako utvrditi ko je stvarno odgovoran za štetu ili uništenje.
Svemirski otpad postoji u raznim veličinama i oblicima, a njegova količina konstantno raste.
Procjenjuje se da trenutno ima više od 20.000 komada svemirskog smeća u orbiti Zemlje, uključujući stare dijelove motora, “mrtve” satelite i drugi otpad koji je nastao u svemirskim misijama ili sudarima u svemiru.
Neke procjene navode da bi moglo biti riječi i o pola milijarde komadića, veličine od jednog do deset centimetara, kao i o daleko brojnijim još manjim česticama.
Ali, čak i jako mali predmeti mogu postati opasni kada dostignu orbitalnu brzinu od 48.000 kilometara na čas – tada mogu da probiju oplatu svemirskog broda ili vojnog satelita.
Evropska svemirska agencija priprema se da očisti svemirski otpad koji trenutno orbitira oko Zemlje.
Od 18. do 21. aprila svjetski stručnjaci razgovaraju o ovom problemu u centru Evropske svemirske agencije u njemačkom gradu Darmštatu na Sedmoj evropskoj konferenciji o svemirskom otpadu, prenose naučni portali.
(Nezavisne.com)