Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, poručio je večeras da ne želi da bude političar sadašnjeg vremena koji će na bazi istorijske zablude i prevare kakva je bila Jugoslavija praviti još jednu zabludu o BiH kao mogućoj zemlji, jer je “BiH nemoguća, nepotrebna i nepoželjna za Srbe”.
“Bez obzira na to koliko njih sa strane – velikih i snažnih, govorilo nama da je to jedino moguće, ja ne želim da kažem da je to jedino moguće”, rekao je Dodik u emisiji “Ćirilica” na beogradskoj TV Hepi.
On je podsjetio da su Srbi 1991. godine ušli u pokret koji je “gurao” nezavisnu državu Republiku Srpsku, a na kraju tog rata 1995. godine pristali na Dejtonski mirovni sporazum da bi se uspostavio mir, vjerujući da srpska autonomija neće biti dodirnuta. Međutim, kako je istakao, srpska autonomija je oskrnavljena u znatnom obimu.
“Mi ništa nismo imali od BiH svih ovih 20 i nešto godina. Imali smo samo stalne atake na našu slobodu, na naša prava, institucije. Naravno da strancima to /srpska autonomija/ ne odgovara, svi koji dolaze isključivo rade na projektu centralizacije BiH”, rekao je Dodik.
On je odbacio tvrdnje da Republika Srpska ruši BiH, objasnivši da to sve vrijeme čine stranci i Bošnjaci.
Prema njegovim riječima, u BiH nema nijednog konsenzusa tri naroda, već su sve, pa i oktroisani ustav, nametnuli stranci i to je zemlja sa potpuno podijeljenim društvom na više nivoa – i po nacionalnim osnovama, i po entitetima, pri čemu je u Federaciji 10 kantona.
“Dejtonski sporazum je `razvaljen` u znatnom obimu strancima, ne našim ponašanjem nego visokih predstavnika. Njihov cilj je unitarna i centralno uređena BiH, a to može ako se smanje nadležnosti Republike Srpske. To su sve činili do 2006. kad smo mi preuzeli vlast i rekli dosta, pa nisu vjerovali i prijetili su da me smijene sa mjesta predsjednika Vlade”, rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje o 40 Britanaca koji su ušli u BiH, Dodik je ukazao da je to, između ostalog, i dokaz da u BiH ne postoji nikakav suverenitet, jer da postoji ne bi bilo moguće da dođu strani vojnici, a da niko o tome ne zna, ni Predsjedništvo, ni Savjet ministara, ni Ministarstvo odbrane.
“Tu postoji vojna jedinica Altea – koju čini oko 2.000 vojnika evropskih zemalja i to je ograničen broj, ali su oni, pod izgovorom da jačaju tu strukturu, iz Velike Britanije poslali navodnih `40 vojnika`, a u stvari to je 40 specijalaca obučenih za društvne mreže, za stvaranje panike, a navedeno je da dolaze da pomognu navodno, fer i poštene izbore”, rekao je Dodik.
On je objasnio da je svih tih 40 Engleza raspoređeno u Republici Srpskoj i da je njihov cilj on i grupa ljudi koji nisu spremni da mašu glavom na sve što kažu.
“Nisu tražili kontakt sa vlastima u Banjaluci. Viđaju se sa nekim svojima, koji dijele te vrijednosti i kojima su privilegije koje dobijaju, važnije nego državni status”, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da među Francuzima i Englezima ima časnih pojedinaca, ali da je istorija pokazala da su Englezi u čitavom prošlom i pretprošlom vijeku “vršljali po ovoj teritoriji i pravili razne podmetačine Srbima”.
On je podsjetio da je Englez Pedi Ešdaun, bivši visoki predstavnik, bio korumpirana osoba, koja je kupila kuću u BiH za 150.000 KM, a onda su je za 1,5 milion KM kupili muslimani od njega, što je bila cijena za usluge koje im je pravio.
Dodik je rekao da je međunarodni faktor, prije svega Ešdaun, imao unaprijed pripremljen izvještaj o bošnjačkim žrtvama u Srebrenici, o čemu svjedoči da je svega dva mjeseca proteklo od trenutka pojavljivanja zahtjeva do završetka izvještaja.
“Imali su pripremljen izvještaj i trebala im je samo formalizacija, a za to je predodređena da bude tadašnja Vlada Republike Srpske, koji su odlučili da stave svoje potpise. Mnogo mahinacija ima, a jedna od njih je da za broj od 8.700 ljudi, nije rečeno da su poginuli, nego da su nestali. Nijedna sudska presuda u Hagu nije potvrdila taj broj, uvijek govorila o manjem broju”, rekao je Dodik.
On je istakao da nevladina organizacija “Majke Srebrenice” jesu dio stradalničkih porodica, ali da one prelaze liniju i postaju političko udruženje.
“Najgore je što muslimani sve vrijeme sebe grade kao žrtve i neminovno i iz te percepcije, koju su sami nametnuli, povlače potpuno apsurdne i nelogične poteze i idu iz krajnosti u krajnost. Oni kažu – mi smo za BiH i da je branimo, a onda sve što čine rade protiv te BiH, govoreći nama pa i Hrvatima da BiH nije za njih”, rekao je Dodik.
On je podsjetio i na jezik mržnje kojim se služe i islamski vjerski velikodostojnici, kakav je bio nekadašnji poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić.
“Reis Cerić je rekao da Srbi mogu da odu iz BiH i na opancima ponesu malo zemlje. Moj odgovor njemu je bio da Srbi sada hodaju u cipelama i da ako budemo išli iz BiH, nećemo odnijeti grumen zemlje, nego ćemo odnijeti 49 posto te njihove BiH, a 100 posto naše Republike Srpske”, rekao je Dodik.
Prošli vijek stradalnički, ovaj državotvorni
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je istorijski trenutak da Srbi definišu politiku jedinstvenog nacionalnog, ali i državnog prostora.
“Naša nacionalna politika u budućem vremenu mora da bude isključivo srpska i ne može podrazumijevati dodvoravanje strancima”, poručio je Dodik sinoć u emisiji “Ćirilica” Televizije “Hepi”.
On je upitao zašto bi Srbi prestali da pričaju o svojoj državi kada, kako je rekao, Šiptari stalno govore o svojoj državi?
“Hrvati već imaju svoju državu. Samo Srbi nemaju pravo da pričaju o svojoj državi. Evo ja pričam. Vjerujem u to da će Srbija i Republika Srpska jednom u budućnosti biti jedinstvena država. Sada će vjerovatno u Sarajevu protiv mene pokrenuti krivični postupak”, istakao je Dodik.
On je naglasio da je jedina prava politička vlast za Srbe, gdje god žive, Beograd, predsjednik Srbije, Vlada, Narodna skupština.
“Srbija je epicentar svih naših razmišljanja, svih naših želja”, poručio je Dodik.
U kontekstu najavljene Deklaracije o jedinstvu srpskog naroda, Dodik je rekao da je on za to da postoji jedinstven nacionalni okvir, bilo to napisano ili nenapisano i svidjelo se to nekome ili ne.
“Zašto bi bio problem ako mi kažemo da je prošli vijek bio stradalnički, a da ovaj bude integracionistički i državotvorni?”, upitao je Dodik.
Prema njegovim riječima, neće se stvoriti “velika Srbija” već jednostavna, poželjna, narodna, jedinstvena Srbija od Republike Srpske i Srbije.
“Kada nismo imali državu uvijek smo bili pobijeni. U Jasenovcu je ubijeno više od 500.000 Srba zato što Srbi nisu imali državu”, rekao je Dodik.
On je podsjetio na stravične zločine nad srpskim narodom u Garavicama kod Bihaća i u Brodu na Drini.
“Bihać je do 1940. godine bio većinski srpski grad. Danas tamo živi tek nekoliko srpskih porodica. Na Garavici je izvedeno 14 srpskih sela, 12,5 hiljada Srba je ubijeno. To je zaraslo u šiblje. Moramo imati državu da se ne bi ponovilo”, rekao je Dodik.
Komentarišući izostanak stranih ambasadora sa srpskih memorijala, Dodik je rekao da je u Bratunac na obilježavanje stradanja Srba Podrinja došao samo ruski ambasador u BiH, dok u Srebrenicu dođu svi.
On je podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je došao da oda počast žrvama Srebrenice linčovan i zamalo ubijen, te da je postojala namjera da bude ubijen, za šta postoji sva dokumentacija.
“Specifično je da Republika Srpska drži obezbjeđenje i naša policija je to uspješno radila. Te godine su tražili da to urade neke strukture iz Sarajeva. To je bila namjera. To govori da je od početka nešto bilo planirano”, ukazao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje kakve su konsenkvence stavljanja na crnu listu, Dodik je rekao da nema nikakve blokade Republike Srpske i podsjetio da je premijer Srpske Željka Cvijanović prisustvovala inauguraciji predsjednika SAD Donalda Trampa.
Na konstataciju novinara da se stalno potenciraju priče o crnoj listi, i to od dijela srpskih političara u Republici Srpskoj, Dodik je rekao da je to tačno.
“Kada pitaju šta da radimo u BiH oni kažu – sklonite Dodika, to je problem. Može Dodik da bude i sklonjen, ali istorijski tokovi ne mogu da se zaustave. Ne možete zaustaviti činjenicu da su Srbi tamo skrajnuti, da je prema njima činjen zločin i da Srbi žele svoju državu i svoju slobodu”, poručio je Dodik.
Terorizam realna opasnost za RS
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da prijetnja ratom nekadašnjeg komandanta takozvane Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića može biti realizovana jedino terorizmom, koji predstavlja realnu opasnost za Srpsku.
Dodik je rekao da nema drugog načina da ta direktna Orićeva prijetnja miru bude ostvarena, navodeći da je priča o Naseru Oriću poznata i ona traje kao klackalica koja pokazuje karakter BiH.
On je naveo da se toj prijetnji u Sarajevu čak aplaudira i da na nivou emotivnog to svakog uzbudi, ali da se na nivou praktičnog moraju raspoznavati neke stvari.
“Srpska nema međunarodno priznanje, ali ima sve elemente države. Ko bi mogao da napadne Srpsku? Bakir Izetbegović. Kako? Da angažuje vojsku BiH? Ne može, jer sva tri člana Predsjedništva BiH moraju da glasaju za odluku o tome. Ako to eliminišemo, ostaje mu Federacija BiH /FBiH/ koja ima policiju, ali je policija sastavljena od hrvatske i bošnjačke komponentne i potrebna je jedinstvena odluka da se tako nešto uradi, a to bi značilo agresiju. Policija FBiH nema nikakve nadležnosti na području Srpske”, rekao je Dodik za Televiziju “Hepi”.
Navodeći da se u BiH vratio znatan broj onih koji su bili u Siriji, Dodik je istakao da će BiH sve više biti etiketirana, ne samo kao propala zemlja, već i kao leglo islamskog terorizma, sa čime Evropa i svijet imaju ozbiljnih problema.
“Nema nijednog terorističkog akta velikog u svijetu, od Njujorka, Vašingtona, Londona, Madrida, Pariza da učesnici nemaju dokumenta BiH”, ukazuje Dodik.
Prema njegovim riječima, osim onih koji su se vratili iz Sirije, a zna se da su bili u “Islamskoj državi”, problem predstavlja i migrantski talas.
“Od 10.000 migranata koji uđu u BiH njih 200-300 imaju dokumenta, ostali nemaju, uopšte ne znamo ko su oni, niti šta im je namjera”, navodi Dodik.
On je rekao da u Sarajevu postoji sedam arapskih naselja okruženih zidom, izolovanih od lokalne sredine, prave se enklave u koje čak ni lokalni muslimani ne smiju da uđu.
“Mora se razmišljati o tome u čemu mi živimo i zašto je izjava Nasera Orića problematična i zašto mora da probudi svakog Srbina”, kaže Dodik.
Dodik je poručio da će Srpska nastaviti sa procesom nabavke naoružanja dok svaki uniformisani policajac ne bude imao pušku i opremljen da se može boriti protiv terorizma.
Ratni komandant takozvane Armije BiH u Srebrenici Naser Orić zaprijetio je novim ratom, učestvujući kao specijalni gost na promociji knjige “Život prije i poslije Srebrenice”, autora Esnefe Smajlović Muhić.
“Meni kada su pričali mislio sam da rata više nikad neće biti, ali sljedeći rat će se desiti malo brže nego što smo ga mi dočekali. To vam ja kažem. Što kaže Matija Bećković, njihov, srpski akademik, `ćeraćemo se još`. Svega će biti osim toga da se nećemo ćerati”, poručio je Orić sa govornice Zeničanima okupljenim u prostorijama Islamskog pedagoškog fakuleta.
Da bih bio efikasan u Predsjedništvu BiH, treba mi Cvijanovićeva kao predsjednik RS
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da će njegova predizborna kampanja za srpskog člana Predsjedništva BiH biti pobjednička, da očekuje pobjedu na svim nivoima i da su mu potrebni ljudi da jedinstveno djeluju na paroli – Republika Srpska na prvom mjestu.
“Hoću da stavim Republiku Srpsku na prvo mjesto, a da bi to bilo treba mi Željka Cvijanović za predsjednika Republike, treba mi Vlada Republike Srpske i svi ljudi u zajedničkim institucijama koji će jedinstveno djelovati na paroli – Republika Srpska na prvom mjestu, a ne BiH. Za Srbe je to pobjednička parola”, rekao je Dodik za TV “Hepi”.
Navodeći da je Predsjedništvo “važno za muslimane da pokažu da je BiH neka država” i da u taj organ nikad nisu išli najjači politički predstavnici srpskog naroda, Dodik je istakao da “u ovom momentu, htio ili ne”, sve statistike govore da je on i dalje najjači politički čovjek kod Srba u Srpskoj.
“Tamo u Sarajevu su srpski predstavnici zloupotrijebili situaciju. Oni su otišli tamo da predstavljaju Republiku Srpsku, a ponašali su se kao da su nadređeni Srpskoj i ja hoću to da promijenim”, istakao je Dodik, koji je predsjednik Srpske.
Govoreći o evrointegracijama BiH, Dodik je rekao da bi Republika Srpska, kada bi bila sama, za dvije do tri godine ispunila sve kriterijume pravnog nasljeđa EU i bila spremna za prijem u EU, ali da se sa BiH to nikad neće desiti.
Dodik je podsjetio na probleme sa kojima se EU sada suočava kao što su “Bregzit”, migranti, raskol, te dodao da je sada pragmatično pitati Evropljane šta se to dešava sa njima i kakvi misle da će biti za nekoliko godina.
“EU nije ista kao prije tri ili četiri godine, traži reformom model svog opstanka. Nije niko glup da misli da će Evropa propasti, ostaće u nekom obliku. Logično je da sačekamo da vidimo o čemu je to riječ i gdje idemo”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da je njemački kancelar Angela Merkel govorila o Evropi sa “šest brzina”.
“Ako je to sistem ringišpila, onda je najstabilniji dio koji se okreće oko osovine. Ali, ako nas ugura u onu šestu brzinu, mogu nas lansirati na Mjesec”, rekao je Dodik i istakao da nije protiv uvažavanja evropskih normi, ali je protiv da EU u BiH koristi evropski put da bi Srpskoj uskratila njene nadležnosti.
Govoreći o pomoći Zapada narodima u BiH, Dodik je rekao da je Bošnjake i Hrvate podrška Zapada, čiji su bili miljenici, umirila, a Srbe natjerala da se bore.
“Bez borbe nema života, ako niste u pokretu, ako niste u razvoju i ako stanete. A oni /Bošnjaci i Hrvati/ su stali jer očekivali da će im oni /Zapad/ sve završiti”, rekao je Dodik.
On je naveo da su Bošnjaci stalno u nekom sistemu vjere i nevjere, naučeni kroz istoriju da se tako ponašaju i da će na nekom pragmatičnom nivou iskazivati privrženost zapadnoj Evropi kojoj kulturološki i istorijski ne pripadaju, a intimno će uvijek gledati na istok, prema Turskoj i nekim drugim područjima.
“Ta podijeljenost duše bošnjačke govori da je to u suštini paćenički odnos. Srbi se moraju odreći toga i da jasno kažu da hoće da afirmišu svoju državu i svoju naciju, da poštujemo Rusiju, ali isto tako da ne mrzimo Zapad. Ali, takođe, moramo da budemo oprezni zbog svega onog što Zapad kroz svoje velike priče i teorije pokušava da nam nametne”, rekao je Dodik.
Ponovivši zalaganje da se prijavi dobijanje novca od stranih vlada i fondacija, Dodik je je potvrdno odgovorio na pitanje da li se plaćaju napadi na njega, navodeći da jedna televizija u Srpskoj svaka četiri mjeseca dobije od Amerikanaca 800.000 dolara u kešu i da “kažu da je taze, još miriše na svježe štampano”.
Dodik je istakao da je to zbog toga što još u Sarajevu funkcioniše stara američka administracija, ali da vjeruje da toga neće više biti kada se uspostavi administracija predsjednika SAD Donalda Trampa.
“Ja podržavam Trampa kada kaže da je `Amerika prije svega`. Zašto mi ne bismo rekli `Srbija prije svega` ili `Republika Srpska prije svega` ili `Srbi prije svega`. Zašto je to problem ili nama zabranjeno. Evo ja kažem `Republika Srpska, Srbija i Srbi prije svega u svemu što radimo`”, rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje o ministru bezbjednosti BiH Draganu Mektiću i da li je ikada došao kod njega na razgovor, Dodik je rekao da nije, te dodao da ima ljudi koji su “opkoljeni nekim privilegijama i koji naprosto ne razumiju situaciju da je BiH sastavljena i izvedena”.
“Taj ministar smatra da je BiH država nadređena Srpskoj i ponaša se da može da donese odluke koje obavezuju Republiku Srpsku, što nije tačno, to nije ni ustavna, ni zakonska pozicija. Ali, on pravi mnogo smutnji takvim razmišljanjem… On nema nikakva izvršna ovlašćenja, on je koordinator /između policija Srpske i FBiH/. Umislio je da je neki veliki ministar”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da je prije nekoliko mjeseci upozoravao da treba spriječiti migransku krizu, ali da je Mektić tada govorio da Dodik skriva probleme u Republici Srpskoj, dok sada priča isto što i Dodik.
Dodik je ponovio da Republika Srpska ne želi pomoć međunarodne zajednice da pravi sabirne centre za migrante i da se to ne može očekivati od Srpske.
“Taj isti ministar i Savjet ministara u Briselu su dali papir u kojem piše da u Banjaluci, Bijeljini, Hercegovini, odnosno na pet lokacija u Srpskoj treba da se naprave ti centri. Mi smo rekli da nećemo nijedan. Eto kako on misli da funkcioniše BiH”, rekao je Dodik.
Govoreći o Brčko distriktu, Dodik je ocijenio da je takvo rješenje napravljeno da bi preduprijedilo u budućnosti integraciju Srpske i Srbije, ili integraciju same Srpske, ali da to ne bi trebalo da bude smetnja integraciji.
“Za muslimane je Brčko manje važno, a za nas je od životne važnosti i prema tome i na taj način ćemo to i braniti”, dodao je Dodik.
Dodik je rekao da u Sarajevu ima više džamija nego u Teheranu, odnosno ima više od 120, da se grade i na mjestma gdje ih nije bilo prije rata, te da ih u BiH ima 800 izgrađenih poslije rata, između ostalih i kod banjalučkog aerodroma, gdje nije postojala.
“Ja nemam ništa protiv, nemoj mi uznemiravati dan, puštati ozvučenja /sa džamije/ jer ja naprosto nisam to…. to nije u mojoj tradiciji”, naveo je Dodik.
Govoreći o Vatikanu, Dodik je rekao da se nije sreo sa rimskim papom, nego da se sretao sa njegovim zvaničnicima, ali da je čuo od njih da je Vatikan zaprepašten narastajućom opasnosti od političkog islama i da su se bojali za katolike u BiH, što im se upravo i dešava.
Komentarišući ranije izjave turskih zvaničnika o Banjaluci da je to Turska, Dodik je rekao da oni /turski zvaničnici/ često to pričaju, a “zapadnjaci” samo ćute.
“Naravno da to nije njihova zemlja… Mi upravljamo Banjalukom, Republikom Srpskom, imamo granicu, našu policiju, institucije. Odlučujuću vlast na prostoru Srpske i Banjaluke i svih naših gradova imaju Srbi i Republika Srpska je srpska, a neka multietnička zajednica, koja je propala”, naveo je Dodik. /kraj/vš/ab
Ekonomija nam je još dobra, kakvi su uslovi
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da vjeruje da je Srpska u oblasti ekonomije napravila odličan rezultat u nemogućim uslovima.
Dodik je istakao da Srpska ima najbolju statistiku, bolju nego ikada do sada, ima najveći broj zaposlenih, najveću pokrivenost izvoza uvozom.
“Kada smo mi došli na vlast, pokrivenost uvoza izvozom bila je 34 odsto, a sada je 75 odsto, što govori o tome da smo razvijali neke naše kapacitete, išli na regionalna tržišta”, rekao je Dodik za TV “Hepi”.
Dodik je ukazao da je zaduženje Republike Srpske najniže u regionu, te podsjetio da je do prije dvije godine “bila opšta priča o bankrotu Republike Srpske samo zato što je Srpska u jednom momentu ušla u probleme takozvanog finansijskog toka gotovine, a mnoga sredstva su bila blokirana na nivou Sarajeva”.
“Tada je predsjednik /Srbije Aleksandar/ Vučić pomogao Srpskoj tako što je `Poštanska štedionica` otkupila 25 miliona evra naših obaveznica, koje nisu izgubljene, koje se vraćaju uz određenu kamatu, a mi smo uspostavili taj stabilan finansijski tok i Srpska u ovom trenutku nikome ništa ne duguje”, rekao je Dodik.
On je naveo da Srpska redovno ispunjava sve svoje obaveze i prema boračkim kategorijama i poljoprivrednicima i socijalnim kategorijama, te da je isplata plata i penzija redovna i da nema nikakvih zastoja.
“I sada odjednom niko ne priča da je Republika Srpska bankrotirala. Republika Srpska povećava penzije. Srpska je donijela zakon koji omogućava povećanje plata. Naše plate su u prosjeku neke su 430/440 evra. Mi želimo da to sada sa povećanjem povećamo na 450 evra”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da je 1998. godine, kada je on postao premijer Srpske, Federacija BiH imala 400 miliona KM u svom toku, a Srpska je imala samo pet.
Dodik je dodao da je Republika Srpska mogla da dobije samo kredite, jer zapadni svijet nije htio da uloži u Srpsku, “osim nekih donacija, neki vrtić i slično”.
On je naglasio da je Srpska sama obnovila svoju elektro-mrežu i podsjetio da Banjaluka od proljeća 1992. do 1995. godine nije imala struju, a da je bila elektrana koja je proizvodila struju da se održi bolnica i vitalne institucije u gradu.
Dodik je rekao da je prije 2006. godine u apsolutnom smislu domaći proizvod bio 4,7 milijardi KM, a danas je 10,5 milijardi KM, što govori da je povećan u uslovima globalne krize, u uslovima poplave gdje je šteta bila više od 2,5 milijardi KM.
On je najavio da će ove godine biti otvorena dionica puta od Banjaluke prema Prnjavoru, da se Banjaluka i Doboj integrišu sa auto-putem od 72 kilometra kao i da će u septembru biti završen Klinički centar Banjaluka.
Dodik je napomenuo da se gradi nova bolnica u Istočnom Sarajevu, te podsjetio da je napravljena nova bolnica u Bijeljini, riješen prelaz Čemerno.
(Srna)