Donald Tramp, predsednik SAD, rekao je danas da je Nemačka “pod potpunom kontrolom” i “zarobljenik” Rusije zbog projekta gasovoda “Severni tok 2”.
Tramp je tokom doručka sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom negodovao jer SAD štite Nemačku dok ova zaključuje energetske dogovore s Rusijom.
Gasovod “Severni tok 2” udvostručiće količinu gasa koju Rusija direktno isporučuje Nemačkoj, zaobilazeći tranzitne zemlje poput Ukrajine. SAD i neke članice EU protive se projektu gasovoda.
“Mi treba da vas štitimo od Rusa a vi pravite dogovore s Rusijom”, rekao je Tramp.
(Beta)
Merkel: Donosimo nezavisne odluke
Njemačka kancelarka Angela Merkel danas se, odgovarajući na tvrdnju predsjednika SAD Donalda Trumpa da je Berlin pod “potpunom kontrolom Rusije”, prisjetila mladosti u Istočnoj Njemačkoj kojom su dominirali Sovjeti i kazala da je sadašnja Njemačka nezavisna u izboru vlastite politike, prenosi Reuters.
Merkel je, tri sata nakon što je, kako Reuters ocjenjuje, Trump pokrenuo tiradu oko njemačkog uvoza ruskog gasa i sporosti u povećanju davanja na odbranu, to kazala novinarima po dolasku na samit NATO-a u Bruxellesu.
“Ja sam lično iskusila na koji način je Sovjetski Savez kontrolirao dio Njemačke. Veoma sam sretna što danas živimo ujedinjeni u slobodi, u Saveznoj Republici Njemačkoj. Zbog toga možemo da kažemo da možemo da vodimo nezavisnu politiku i donosimo nezavisne političke odluke. To je veoma dobro, posebno za ljude u istočnoj Njemačkoj”, rekla je Merkel.
Ona je također branila doprinos koji Njemačka daje Alijansi, koja je po tvrdnji Trumpa previše opteretila poreske obveznike u SAD.
Njemačka kancelarka je ocijenila da njena zemlja čini dosta toga za NATO.
“Njemačka je druga (od članica NATO) po obezbjeđivanju trupa (za misije), najveći dio našeg vojnog kapaciteta ponuđen je NATO-u i sve do danas smo snažno angažovani u Afganistanu. Time također branimo interese SAD”, poručila je Merkel.
Njemačka nije zarobljenik ruske politike, poručila je danas i njemačka ministrica odbrane Ursula von der Leyen , reagirajući na optužbu predsjednika SAD Donalda Trumpa da je Njemačka pod “potpunom kontrolom” Moskve.
“Nesumnjivo je da imamo mnogo nerazjašnjenih pitanja s Rusijom”, izjavila je von der Leyen na skupu koji prati samit NATO-a.
Ona je to rekla samo nekoliko minuta nakon što se Trump obratio novinarima tokom zajedničke pres konferencije sa Stoltenbergom.
“Sa druge strane, ne dovodi se u pitanje ni to da je potrebno održavati linije komunikacije između zemalja ili saveza i njihovih protivnika”, rekla je njemačka ministrica, odgovarajući na pitanje o Trumpovoj optužbi.
(Fena)
Stoltenberg: Dijalog sa Rusijom, a ne izolacija
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je danas da je Rusija susjed Alijanse i da je potrebno imati dijalog sa Moskvom.
“Mi ne priznajemo aneksiju Krima, ne priznajemo propagandu, akcije u sajber-prostoru, miješanje u izbore. Vidjeli smo incident u Solsberiju. Ali ne smatram da je to argument za izolovanje Rusije”, rekao je Stoltenberg uoči početka samita NATO-a u Briselu.
On je dodao da je Rusija susjed Alijanse i da “neće otići nikuda”.
“Potreban nam je dijalog sa Rusijom”, rekao je generalni sekretar Alijanse, prenio je “Sputnjik”.
On je ranije izjavio da su kontakti neophodni da bi se spriječilo dodatno narušavanje odnosa.
“Nepokolebljivo posvećeni povećanju izdvajanja za vojsku”
Lideri članica NATO-a izrazili su nepokolebljivu posvećenost dogovorenog cilja u vezi sa trošenjem sredstava za vojsku i izrazili zabrinutost zbog prijetnji koje predstavljaju Rusija, Iran i Sjeverna Koreja, javili su belgijski mediji.
“Posvećeni smo balansu snošenja troškova i odgovornosti članstva u NATO-a”, navodi se u saopštenju objavljenom nakon Samita NATO-a u Briselu.
Alijansa je izrazila zabrinutost zbog nedavnih aktivnosti Rusije, tvrdeći da su one umanjile stabilnost i bezbjednost.
Lideri članica NATO-a istakli su solidarnost sa britanskom pretpostavkom da je Rusija odgovorna za napad nervnim gasom na bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegovu kćerku Juliju u engleskom gradu Solsberi u martu ove godine.
Iz Bijele kuće u Vašingtonu saopšteno je da je predsjednik SAD Donald Tramp rekao liderima NATO-a da bi trebalo da povećaju procenat potrošnje na vojsku sa dva odsto bruto domaćeg proizvoda na četiri odsto.
U saopštenju se navodi da izjava predsjednika SAD nije bila zvanični prijedlog, već poziv liderima da povećaju potrošnju na vojsku.
(Srna)