Pravnik Krstan Simić smatra da BiH treba da gradi sistem koji će funkcionisati na bazi primjene kvalitetnih zakona i upozorava da angažovanje stranaca u institucijama dovodi u pitanje suverenitet BiH.
“Nisam pobornik ideje da se angažuju bilo koji stranci da podržavaju, pomažu i utiču na rad institucija”, rekao je Simić Srni, komentarišući odobrenje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za angažman u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe Ambasade SAD.
On kaže da sve to asocira da bi se mogle dešavati stvari koje nisu dopuštene u zemlji u kojoj postoji vladavina prava i demokratski principi vladanja društva.
“Imali smo strane sudije i tužioce u pravosuđu BiH, ali sa sigurnošću mogu garantovati da nisu doprinijeli napretku. Još je otvoreno pitanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i ne možemo ga riješiti”, naveo je Simić.
On je naglasio da institucije BiH mogu same da rade, pod uslovom da se uspostavi primjena vladavine zakona i da na određenim pozicijama rade kompetentni ljudi.
Tegeltija: Amerikanac bez operativnih nadležnosti
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Milan Tegeltija rekao je Srni da američki viši pravni savjetnik u Tužilaštvo BiH neće imati nikakvih operativnih nadležnosti, što znači da neće biti uključen u rad na određenim predmetima.
Prema njegovim riječima, američki savjetnik će imati ekspertsku ulogu, prije svega, savjetodavnog karaktera u kontekstu poboljšanja procesa u Tužilaštvu BiH organizacione prirode, kako bi ono radilo efikasnije.
Tegeltija kaže da je to ekspert koji će biti angažovan na procesima unapređenja pravosudnog sistema.
On je naveo da će opis njegovih poslova tek biti uređen protokolom nakon konsultacija i razgovora, koji će u septembru potpisati Tužilaštvo BiH sa američkom Ambasadom, a koji će morati doći na odobrenje VSTS-u.
“Mi već imamo eksperta iz Evropske komisije koji se prvenstveno bavi poslovima savjetodavnog karaktera po pitanju evropskih inregracija. S obzirom da SAD već ima određene projekte u pravosuđu BiH koji su u velikoj mjeri vezani za VSTS, tako će i rad pravnog savjetnika u VSTS biti koncentrisan na oblasti koje su obuhvaćene ukupnom reformom pravosudnog sistema”, objasnio je Tegeltija.
VSTS je juče odobrio zahtjev za angažman u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe Ambasade SAD u Sarajevu, čiji će opis poslova detaljno biti određen protokolom.
Vidić: Ako je to zaista neophodno, zašto nije bio ruski ekspert?
Zamjenik predsjednika Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za politički sistem, pravosuđe i upravu Bojan Vidić izjavio je Srni da je uvođenje američkih diplomata u pravosuđe BiH već viđeni scenario pod izgovorom reforme suda i tužilaštva i da se nastavlja praksa miješanja stranaca u unutrašnja pitanja BiH.
“Ako je to zaista potrebno, onda se kao logično postavlja pitanje zašto su to uvijek američke diplomate i zašto, na primjer, nije imenovan neko od ruskih službenika iz ruske Ambasade u Sarajevu, kao da oni nemaju pravnika”, rekao je Vidić, komentarišući odobrenje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za angažman u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe Ambasade SAD.
On smatra da je angažovanje stranaca kao pravnih savjetnika opasnija varijanta nego da je stranac imenovan za sudiju ili tužioca, jer bi se u tom slučaju bar znalo ko stoji iza odluka u sudskim procesima.
“Ovako taj isti neće stavljati nigdje svoj potpis na odluke, ali će zato suflirati sudijama i tužiocima kako treba da riješe konkretan slučaj”, ocijenio je Vidić.
On je istakao da je ovo samo produžetak agonije u zadnjih 20 godina o kojoj se govori kada je riječ o miješanju u unutrašnje stvari jedne zemlje.
“Zato ovaj primjer potvrđuje još jednom da je BiH u ovim uslovima nemoguća zemlja”.
Kasipović: Domaći kadar je dovoljan
Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je Srni da je vrijeme da domaći kadar u pravosudnim institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta, preuzme odgovornost za uspostavljanje pravosudnog sistema, njegovo funkcionisanje i definitivno uspostavljanje sistema vladavine prava.
Kasipović je rekao da vjeruje da kadar u Srpskoj, ali i BiH, ima snage i kompetencija da sistem učine efikasnijim.
“Vrijeme je da definitivno kažemo da to za šta nas plaćaju građani znamo ili ne znamo uraditi, možemo ili ne možemo uraditi. Moramo imati odgovore na pitanja kako pravosudni sistem može biti efikasniji”, istakao je Kasipović.
Komentarišući odobrenje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH za angažman u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe Ambasade SAD, on je rekao da razumije nadležnosti VSTS-a i pravosudnih institucija na nivou BiH, ali da Ministarstvo pravde niko ništa nije pitao, niti tražio mišljenje.
“Smatram da to nije dobra praksa. U vezi sa angažovanjem savjetnika u Tužilaštvu BiH, Ministarstvo pravde je tu informaciju saznalo iz medija”, istakao je Kasipović.
On je napomenuo da pravosuđe Republike Srpske i BiH godinama imaju snažnu podršku međunarodnih institucija kada je riječ o reformama, kao i materijalnu podršku, posebno u izgradnji ili adaptaciji objekata i opreme, što doprinosi efikasnosti pravosuđa.
Lukić: Nepotrebno i neprihvatljivo
Pravosudne institucije u BiH, uključujući Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/, treba da rade samostalno, ocijenio je profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić, komentarišući angažovanje u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe u Ambasadi SAD u Sarajevu.
“Bilo je i ranije savjetnika koji su, značajno odlučujući, uticali na rad VSTS-a i Tužilaštva BiH. Ne vidim nikakvu potrebu da se to radi, tim prije što sada dolazi savjetnik iz drugačijeg pravnog sistema od ovoga koji važi u kontinentalnoj Evropi”, rekao je Lukić Srni.
On je naglasio da ne može da prihvati takav način rada VSTS-a i Tužilaštva BiH.
“To ne mogu da prihvatim s obzirom na to da VSTS, Tužilaštvo BiH, pa i sve pravosudne institucije u okviru zajedničkih institucija BiH, imaju svoje mjesto koje je prenaglašeno i trebalo bi da samostalno rade svoj posao, jer za to imaju veoma dobar budžet”, naglasio je Lukić.
Visoki sudski i tužilački savjet odobrio je juče zahtjev za angažman u Tužilaštvu BiH višeg savjetnika za pravosuđe Ambasade SAD u Sarajevu, čiji će opis poslova detaljno biti određen protokolom, koji će naknadno biti potpisan sa Tužilaštvom i odobren od Savjeta.
(Srna)