Visoki sudski i tužilački savjet Bosne i Hercegovine ponovo je izabrao Milana Tegeltiju za predsjednika na mandat od četiri godine. On je izabran sa 13 glasova ”za” i jednim ”protiv” – tajnim glasanjem 14 prisutnih članova.
Milan Tegeltija rođen je 16. oktobra 1971. godine u Pančevu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci 1995. godine, gdje je položio i pravosudni ispit 1997. godine.
Nakon završetka pripravničkog staža 1997. godine obavlja poslove advokata u vlastitoj advokatskoj kancelariji. U periodu od 1998. do 2001. godine bio je sudija Vojnog suda Banjaluka, a potom od 2001. godine savjetnik Ombudsmana Republike Srpske. U martu 2004. godine imenovan je za tužioca u Okružnom tužilaštvu Banjaluka.
VSTS Bosne i Hercegovine imenovo je Tegeltiju za predsjednika Osnovnog suda u Banjaluci u martu 2007. godine.
Za člana VSTS BiH ispred okružnih sudova, Višeg privrednog suda Banjaluka, osnovnih sudova i okružnih privrednih sudova Republike Srpske izabran je u junu 2014. godine.
Tegeltija je obavljao dužnost predsjednika Udruženja sudija u Bosni i Hercegovini, a takođe je dugogodišnji edukator Centra za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske i Centra za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine, piše N1.
Sudije okružnih sudova, Višeg privrednog suda Banjaluka, osnovnih sudova i okružnih privrednih sudova Republike Srpske iskazale su povjerenje sudiji Tegeltiji ponovo ga izabravši za člana VSTS BiH u junu 2018. godine.
Na funkciji predsjednika VSTS Milan Tegeltija je od 2014. godine.
(Srpskainfo)
Tegeltija: VSTS bez podjela
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Milan Tegeltija smatra da se današnjim njegovim ponovnim izborom za predsjednika Savjeta, koji predstavlja krovnu instituciju pravosuđa BiH, pokazalo da ne postoji nikakakva podjela unutar VSTS-a o kojoj se znalo govoriti u javnosti.
“Sasvim je sigurno da je ovaj saziv Savjeta bio suočen sa brojnim izazovima i osporavanjima u proteklom periodu, ali mislim da sam zajedno sa svim članovima dao svoj maksimum da bi kroz sve te izazove izašli na najbolji mogući način”, rekao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme VSTS je izašao sa nekim dokumentima koji su zaista reformski i koje je prepoznala i Evropska komisija, koja se u svom posljednjem mišljenju jasno izrazila prema svemu što je rađeno na realizaciji reformskih aktivnosti.
“Ovo za mene, kao profesionalca i nekog ko je ovu instituciju vodio u protekle četiri godine predstavlja veliku čast”, rekao je Tegeltija novinarima.
Ističući da je VSTS prolazio kroz turbulentan period, Tegeltija je istakao da različita mišljenja članova Savjeta ne predstavljaju nikakvu podjelu već demokratski način življenja i funkcionisanja ove institucije.
“Reforma pravosuđa traje od 2003. godine, kada su doneseni prvi reformski zakoni. Svaka reforma predstavlja kontinuiran proces, a u posljednje četiri godine došlo je do intenziviranja reformskih aktivnosti u dijelovima koji nisu bilo dobro odrađeni u prethodnom periodu”, rekao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, mora se priznati da su mnoge stvari u periodu prije četiri godine bile zaista odrađene, ali da se fokus stalno pomjerao sa broja neriješenih predmeta na ratne zločine, korupciju, organizovani kriminal.
“Mislim da smo mi na dobrom putu da sve te procese zaokružimo u jednu cjelinu koja će na kraju za rezultat imati zadovoljstvo građana BiH pravosuđem u zemlji u kojoj žive”, rekao je Tegeltija.
On je napomenuo da je teško definisati kada će biti kraj reformi, te da zbog toga, kaže, ne može govoriti o ispunjenju konačnog cilja, a to je nezavisno i efikasno pravosuđe koje odgovara sadašnjim izazovima društva i vremena.
Ovom prilikom Tegeltija je najavio da će konkurs za glavnog tužioca BiH i njegove zamjenike, kao i za sve rukovodeće pozicije u pravosuđu BiH, biti raspisan 19. jula, kad stupi na snagu novi Poslovnik VSTS-a.
Govoreći o Tužilaštvu BiH, on smatra da u posljednje vrijeme nema nekih velikih problema kada je riječ o stabilnost njegovog rada, iako njegovi rezultati još nisu na zadovoljavajućem nivou.
“I to je proces. Siguran sam da će se morati u narednom periodu ti rezultati popraviti, posebno u područjima koja smo definisali kao prioritetna, a to su ratni zločini i djela iz oblasti korupcije i organizovanog kriminala”, rekao je Tegeltija.
Kada je riječ o slučaju “Dragičević”, Tegeltija je naveo da nije bio pozivan da reaguje o tom pitanju, niti za to ima ovlaštenja.
“Glavni tužilac Okružnog tužilaštva u Banjaluci me nazvao i pitao šta ja mislim o tome da on na televiziji objasni šta se dešavalo u tom slučaju. Ja sam mu rekao da je on glavni tužilac i da je odluka njegova, te da, ukoliko smatra da postoji takva potreba, nema nikakav problem sa VSTS-om u pogledu toga da izađe i da informacije javnosti koje neće naškoditi istrazi”, objasnio je Tegeltija.
(Srna)