Zlatan Klokić, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske, najavio je danas da u Srpskoj uskoro počinje uvođenje sistema elektronske registracije poslovnih subjekata, što podrazumijeva da će fizička lica moći od kuće da registruju svoju firmu.
“Ovim se Republika Srpska svrstava u moderne zemlje kada je riječ o ovoj oblasti. Vlada Srpske je na današnjoj sjednici usvojila sve zakonske akte kojim je omogućeno da se krene u realizaciju ovog projekta”, rekao je Klokić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da ovaj projekat finansira britanska Vlada, a realizuje se posredstvom Svjetske banke.
Klokić je podsjetio da je Vlada Srpske 2013. godine počela proces reforme registracije poslovnih subjekata, gdje je postupak sa 11 procedura sveden na pet, a da je period za registraciju sa 21 sveden na tri dana.
Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici nacrte seta zakona koji predstavljaju nastavak reforme registracije privrednih subjekata, odnosno stvaranje pravnog osnova za sprovođenje postupka registracije privrednih subjekata elektronskim putem.
U okviru tog seta utvrđeni su Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj, Nacrt zakona o izmjeni Zakona o privrednim društvima i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Odredbe Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Srpskoj usaglašene su sa odredbama Zakona o elektronskom potpisu Srpske i Zakona o elektronskom dokumentu Srpske, a na osnovu kojih će se izdavati kvalifikovani elektronski sertifikat sa pratećom smart karticom.
Na osnovu sertifikata i kartice, podnosilac prijave elektronskim potpisom potvrđuje svoj identitet u postupku registracije poslovnih subjekata, kao i ostalim postupcima koji se mogu voditi elektronskim putem u Srpskoj.
Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti mijenja se i koncept u vezi sa dostavljanjem dokumenata, kojima se potvrđuju uslovi za registraciju osnivanja privredne forme preduzetnika.
Svi podaci, koje su registracioni organi za poslovanje u formi preduzetnika ranije provjeravali iz navedenih dokumenata, ubuduće će se provjeravati uvidom u elektronske evidencije o ovim podacima, koje se vode kod Ministarstva unutrašnjih poslova i Poreske uprave Republike Srpske.
Stoga, uvođenjem novog koncepta provjere uslova za poslovanje u formi preduzetnika, stranke se potpuno oslobođaju obaveze na dostavu dokumenata, kojima potvrđuju uslove za registraciju poslovanja u formi preduzetnika.
Time se smanjuju troškovi i vrijeme za podnošenje zahtjeva za registraciju preduzetnika, što doprinosi jednostavnosti i ekonomičnosti postupka registracije preduzetnika.
Potreba za intervencijom u Zakonu o privrednim društvima zasniva se na činjenici da se kod osnivanja i promjene osnivačkog akta jednočlanog društva sa ograničenom odgovornošću, obavlja notarska ovjera potpisa osnivača ili ovlašćenog lica ove pravne forme.
Uspostavljanjem mogućnosti za elektronsku registraciju jednočlanog društva sa ograničenom odgovornošću prestaje potreba za angažovanjem notara na ovjeri potpisa osnivača ili ovlašćenog lica, kao radnje kojom se potvrđuje identitet i volja osnivača.
Sistem e-registracije, pored legislativnih izmjena, zahtijeva i druge preduslove, a to je potpuna konverzija materijalne dokumentacije nadležnih registarskih sudova i nadležnih registarskih organa jedinica lokalne samouprave u digitalni oblik.
Ovaj proces je već započet i teče u nekoliko privrednih sudova Srpske.
Pored toga, u toku je i uspostava Nacionalnog centra za upravljanje digitalnim identitetima, pri Agenciji za informaciono društvo.
Na taj način biće uspostavljen i SA–sertifikaciono tijelo koje će izdavati kvalifikovane elektronske potpise, što će u praksi omogućiti potpunu primjenu zakona kojima se reguliše elektronski potpis, elektronski dokument i elektronsko poslovanje.
Uvođenje elektronskog načina komunikacije između podnosioca zahtjeva za registraciju i nadležnog organa koji odlučuje o ovom zahtjevu, Srpska se svrstava u red modernih zemalja čiji pravni sistem prepoznaje značaj e-uprave.
U ovom procesu biće omogućeno i pribavljanje elektronske dokumentacije po službenoj dužnosti od nadležnih organa, a koja je obavezna da se prilaže uz zahtjev za registraciju tamo gdje je to u ovoj fazi moguće.
Ovom reformom očekuje se jednostavniji, brži i jeftiniji postupak registracije poslovnih subjekata, pravnih i fizičkih lica, i na ovaj način građani će poslovne subjekte, praktično, moći registrovati od kuće.
(Srna)