Borut Bahor, predsjednik Slovenije, izjavio je danas da će ispoštovati volju birača i mandat za sastavljanje nove vlade daće relativnom pobedniku parlamentarnih izbora Janezu Janši, lideru Slovenačke demokratske stranke (SDS) koja je osvojila gotovo 25 odsto glasova.
Pahor je rekao da će mandat dodijeliti relativnom pobjedniku jučerašnjih izbora u Sloveniji, što je, kako je rekao, posljedica njegovih iskustava, a pošteno je, kazao je, i da birači znaju za posljedice svojih odluka i da će se njihovi glasovi uvažiti.
– Tek ako dođe do toga da pobjednik izbora ne može da sastavi vladu, a to iskustvo smo već imali, onda će se tražiti druga rješenja – kazao je Pahor za ljubljansko Delo.
Pahor je pozvao sve koji budu učestovali u proces formiranja buduće vlade, da se iskreno potrude, kako bi državi obezbijeditli uspješnu i sigurnu budućnost države.
– Uspješno formiranje vlade biće najvažniji zadatak u narednom periodu. Za to će nam biti potrebno političko strpljenje i mnogo mudrosti – kazao je Pahor.
Analitičari ocjenjuju da će formiranje vlade biti težak posao, s obzirom na ideološke i lične suprotnosti lidera devet stranaka, koje su ušle u parlament.
Biće to “nemoguća misija” da Janša formira vladu, kažu analitičari, s obzirom na to da cenzus nije prešla Slovenačka narodna stranka (SLS), na koje je lider demokrata računao.
Jer, većina stranaka lijeve orijentacije i njima bliske stranke su već najavile da neće podržati Janšinu vladu.
Marjan Šarec, čija je stranka druga po osvojenim glasova, izjavio je sinoć da je spreman da sa Janšom “popije kafu”, ali ne i da podrži njegovu vladu.
Šarec je rekao da će čekati rasplet situacije, u nadi da Janša neće moći da formira vladu, pa bi u drugom pokušaju predsjednik Pahor mogao njemu dati mandat.
Poznavaoci prilika procjenjuju da bi sastavljanje nove vlade moglo potrajati do jeseni, ukoliko političari ne pokažu dovoljno mudrosti i strpljenja.
Janša je u prvom obraćanju nakon proglašenja prvih preliminarnih rezultata rekao da će se truditi da formira čvrstu i stabilnu vladu, ali i da je svjestan da će to biti teško, prenijeli su slovenčki mediji.
Pored Janšinog SDS, koji je osvojio 25,2 , slijedi Lista Marjana Šarca (LMŠ) s 12,6 posto glasova, zatim Socijalne demokrate (SD) sa 9,94, Stranka modernog centra (SMC) s 9,74, Ljevica (L) s 9,23 i demohrišćanska Nova Slovenija (NSI) sa 7,15 odsto glasova. U parlament su još ušle Demokratska stranka penzionera Slovenije, Stranka Alenke Bratušek i Slovenačka nacionalna stranka Zmage Jelinčiča.
(Tanjug)